Glicyna (łac. acidum aminoaceticum) jest aminokwasem endogennym (możliwym do wytworzenia w organizmie człowieka) zaangażowanym w wiele ważnych procesów fizjologicznych. Badania wykazały jej działanie przeciwzapalne, immunomodulujące i cytoprotekcyjne, co może w przyszłości znaleźć zastosowanie medyczne. Aktualnie glicyna bywa przyjmowana w formie suplementów diety.
Glicyna – co to jest?
Glicyna to organiczny związek chemiczny zaliczany do grona aminokwasów endogennych. Jest przy tym najprostszym spośród 20 standardowych aminokwasów białkowych i jako jedyny spośród nich nie wykazuje czynności optycznej. Posiada wzór sumaryczny C2H5NO2 oraz masę molową 75,07 g/mol. Jest syntezowana w organizmie człowieka, jak również można ją pozyskiwać laboratoryjnie drogą reakcji kwasu chlorooctowego z amoniakiem. Glicyna zaliczana jest ponadto do grona aminokwasów alifatycznych, inaczej łańcuchowych. Mają one podstawnik, w którym atomy węgla tworzą prosty (liniowy) lub rozgałęziony łańcuch. W tej grupie znajdują się także: walina, cysteina, melatonina, alanina, izoleucyna, leucyna.
Pod względem budowy chemicznej glicyna posiada najmniejszą resztę aminokwasową, z jednym tylko atomem wodoru w łańcuchu bocznym. Z atomem węgla α wiążą się 2 atomy wodoru. Omawiany aminokwas stanowi średnio około 7% reszt aminokwasowych występujących w białkach budujących organizm człowieka. Wyjątkiem jest kolagen, w którym glicyna stanowi blisko 1/3 wszystkich budujących go aminokwasów.
Glicyna – właściwości
Glicyna pełni wiele różnorodnych funkcji w ciele człowieka, jednak do najlepiej poznanych należą:
- tworzenie włókien kolagenowych, które z kolei budują niemal wszystkie tkanki w ludzkim ciele, w tym skórę, naczynia krwionośne, narządy wewnętrzne, stawy, kości i inne;
- działanie uspokajające i odstresowujące, w tym zmniejszanie objawów chorób psychicznych, np. depresji czy schizofrenii;
- poprawa jakości snu, przeciwdziałanie bezsenności;
- wspieranie budowania masy mięśniowej i wzmacnianie mięśni;
- tworzenie cząsteczek kreatyny, która odpowiada za magazynowanie znacznych ilości energii w postaci ATP;
- działanie antyoksydacyjne, usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników tlenowych;
- wzmacnianie pamięci i koncentracji;
- poprawa kondycji skóry i włosów;
- ochrona przewodu pokarmowego podczas przyjmowania silnie działających leków.
Glicyna dostępna jest również w formie suplementów diety, chętnie przyjmowanych zwłaszcza przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, ale i przez seniorów, przy wszelkich problemach emocjonalnych i psychicznych oraz przez osoby zmagające się z zaburzeniami snu lub zaburzeniami trawienia.
Niedobór glicyny
Niedobory glicyny spotykane są stosunkowo rzadko, ponieważ z jednej strony jest ona syntezowana w organizmie człowieka, a z drugiej strony każdego dnia pewne jej ilości dostarcza się wraz z dietą. Jej dobrymi źródłami pokarmowymi są choćby: pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy, mięso, ryby, jogurty, sery, ryż, kasze, soczewica, płatki owsiane, maliny, kalafior, szpinak i wiele innych warzyw oraz owoców. Są to produkty dostępne bezproblemowo w każdym sklepie spożywczym i chętnie przyrządzane przez Polaków. Ewentualne niedobory można także uzupełniać suplementami diety.
Jeśli jednak wystąpią (np. u alkoholików, pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit, anoreksją, bulimią, innymi zaburzeniami odżywiania) są to najczęściej: spadek odporności i tendencja do częstych infekcji, zaburzenia koncentracji i pogorszenie pamięci oraz stany zapalne w organizmie.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pérez-Torres I., Zuniga A., Guarner V., Beneficial Effects of the Amino Acid Glycine, Mini-Reviews in Medicinal Chemistry, 16/2016.
- Farmakopea Polska VIII, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008.
- Rodwell V., Bender D., Botham K., Weil P., Kennelly P., Biochemia Harpera ilustrowana, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz