Kolagen do picia
Kolagen do picia

Syndrom SMS-owej szyiSyndrom SMS-owej szyi (ang. text neck syndrome) uznawany jest za schorzenie cywilizacyjne XXI wieku. Wiąże się z nadmiernym korzystaniem ze sprzętów elektronicznych, zwłaszcza tabletów i smartfonów (stąd nazwa patologii), co powoduje wymuszone ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa w zgięciu i protrakcję barków. Przy zaobserwowaniu u siebie tego syndromu warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który zadba o właściwą postawę ciała i rozluźni napięte mięśnie.

Syndrom SMS-owej szyi – przyczyny

Syndrom SMS-owej szyi to zespół dolegliwości bólowych, na które uskarżają się osoby stale korzystające z urządzeń mobilnych. Głowa dorosłego człowieka waży przeciętnie około 5 kg, nic więc dziwnego, że podczas częstego pochylania głowy może pojawiać się ból kręgosłupa szyjnego. Wygięta szyja oznacza ponadto kilkakrotny wzrost siły, z jaką głowa naciska na kręgosłup. Uważa się, że przy nachyleniu głowy o wartości 15 stopni nacisk na kark wynosi aż 12 kg, a przy maksymalnym zgięciu szyi nawet 30 kg. Bezpośrednią przyczyną syndromu SMS-owej szyi jest więc pochylanie głowy – najczęściej właśnie w związku z korzystaniem ze smartfonów.

Szacuje się, że 8 na 10 dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej posiada własny telefon z dostępem do internetu i korzysta z niego wiele godzin w ciągu dnia. Syndrom SMS-owej szyi jest więc realnym zagrożeniem już od najmłodszego etapu życia. U osób dorosłych ryzyko wzrasta jeszcze bardziej, ponieważ dolegliwości miały czas, aby kumulować się na przestrzeni poprzednich lat.

Syndrom SMS-owej szyi – objawy

Syndrom SMS-owej szyi wiąże się z unieruchomieniem szyi w jednej pozycji na dłuższy czas, co z kolei prowadzi do przeciążenia mięśni i stawów kręgosłupa szyjnego. Zwłaszcza jeśli takie zachowania trwają dłuższy czas. Charakterystyczne objawy omawianego syndromu:

  • subiektywne uczucie wbijania szpilek w bark;
  • ból karku;
  • uczucie wzmożonego napięcia mięśni kręgosłupa;
  • ból podczas dotykania uchem ramienia po tej samej stronie (skłon boczny głowy);
  • bóle głowy o charakterze napięciowym;
  • bruksizm, ból i blokowanie stawów skroniowo-żuchwowych;
  • wzrost ryzyka wad postawy, zwłaszcza skolioz i pleców okrągłych;
  • trudności w oddychaniu i obniżenie pojemności życiowej płuc w związku z protrakcją barków, która wymusza zamknięcie klatki piersiowej;
  • bóle gałek ocznych;
  • parestezje w obrębie kończyn górnych;
  • ograniczenie zakresu ruchomości stawów ramiennych, odcinka szyjnego kręgosłupa, a nawet odcinka piersiowego kręgosłupa.

W dłuższej perspektywie czasu syndrom SMS-owej szyi znacznie zwiększa ryzyko tworzenia się zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa oraz całej obręczy barkowej, przyspieszając je. U takich osób częstsze są schorzenia takie jak: bark zamrożony, podwichnięcia stawu ramiennego, niestabilność stawu ramiennego, uszkodzenia stożka rotatorów i wiele innych.

Diagnostyka

Syndrom SMS-owej szyi diagnozuje się na podstawie wywiadu zdrowotnego oraz analizy postawy ciała. Sprawdza się zakres ruchomości stawów oraz siłę mięśniową. Zwykle nie ma konieczności wykonywania bardziej szczegółowych badań, choć przy promieniujących bólach do kończyny dolnej i bardzo silnych bólach odcinka szyjnego kręgosłupa można zlecić badanie rezonansu magnetycznego, aby wykluczyć ewentualne problemy z krążkiem międzykręgowym.

Syndrom SMS-owej szyi – leczenie

Aby przeciwdziałać syndromowi SMS-owej szyi, należy ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń mobilnych, przy których konieczne staje się schylenie głowy. Powinny one służyć wyłącznie do pracy czy obowiązków, nigdy do długotrwałej rozrywki. Z kolei podczas korzystania z takich urządzeń należy pilnować, aby ekran znajdował się w miarę na równym poziomie, co oczy. Jedynie działania przyczynowe doprowadzą do wyeliminowania przykrych dolegliwości omawianego schorzenia. Działania objawowe skupiają się natomiast głównie na ćwiczeniach:

  • zwiększających zakres ruchomości obręczy barkowej, odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz klatki piersiowej;
  • wzmacniających mięśnie grzbietu i odcinka szyjnego kręgosłupa;
  • rozciągających mięśnie klatki piersiowej.

Ważne, aby ćwiczenia wykonywać codziennie, przez około 15-20 minut. Po każdym dłuższym korzystaniu z telefonu komórkowego należy natomiast poświęcić przynajmniej 5 minut, aby rozluźnić szyję i obręcz barkową. Uzupełnieniem działań objawowych są:

  • ciepłe okłady na kark;
  • automasaże skroni, stawów skroniowo-żuchwowych, obręczy barkowych;
  • akupunktura i akupresura, w tym korzystanie z mat do akupresury.

Przy dolegliwościach, które nie przemijają po domowych działaniach, warto udać się do fizjoterapeuty. Skupi się on na technikach manualnych (np. mobilizacje i manipulacje stawów) oraz różnego rodzaju masażach, a na zakończenie wizyty ustali indywidualny plan ćwiczeń i przeprowadzi ich instruktaż, aby pacjent miał pewność, że wykona je w domu całkowicie prawidłowo. Rokowania są dobre, o ile pacjent zmieni swoje nawyki i zacznie ćwiczyć.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałczyk M., Kułak W., Zalewska A., Czy używanie telefonów komórkowych jest dobre dla twojej szyi? Syndrom szyi SMS-owej jako świadomość istniejącego zagrożenia. Przegląd literatury, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2020, Tom 26, Nr 3, 240–243.
  2. Szalewska D., Zamysłowska-Szmytke E., Hojan K., Saran T., Szymańska-Długosz I., Tederko P., Rehabilitacja kliniczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2024.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami