Poziome bruzdy na paznokciach to charakterystyczne zmiany pojawiające się w poprzek płytki paznokciowej. Ich diagnostyką i leczeniem najczęściej zajmuje się lekarz dermatolog, ewentualnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Najbardziej znanym schorzeniem w tym gronie są tzw. linie Beau.
Spis treści
Poziome bruzdy na paznokciach – przyczyny
Poziome bruzdy na paznokciach mogą pojawiać się wskutek wielu różnych problemów zdrowotnych, choć najczęściej u pacjentów diagnozuje się tzw. linie Beau. Pojawiają się w konsekwencji przejściowego zahamowania wzrostu paznokcia, co z kolei może wynikać z:
- urazów mechanicznych;
- złego stanu odżywienia organizmu;
- nadwrażliwości na niektóre leki (szczególnie te stosowane w przebiegu chemioterapii);
- gorączki i wszelkich infekcji przebiegających z podwyższeniem temperatury ciała.
Linie Beau mogą przyjmować również formę wgłębień w płytce paznokciowej, przy czym dotyczą zarówno paznokci u dłoni, jak i paznokci u stóp. Inne możliwe przyczyny poziomych (inaczej: poprzecznych) bruzd na paznokciach:
- silny stres w życiu codziennym;
- zawał mięśnia sercowego;
- egzema;
- miażdżyca;
- cukrzyca;
- choroba Raynauda;
- łuszczyca.
W aspekcie złego stanu odżywienia organizmu i niedoborów pokarmowych wyróżnić należy niedobór witamin z grupy B (zwłaszcza biotyny, czyli witaminy B7) oraz cynku.
Czy poziome bruzdy na paznokciach bolą?
Poziome bruzdy na paznokciach najczęściej przebiegają bezobjawowo i bezboleśnie – z ich obecności nie wynikają żadne inne patologie. Należy jednak wiedzieć, że wcale nie oznacza to braku jakichkolwiek innych dolegliwości występujących w tym samym czasie – jeśli się pojawią, nie wynikają wprawdzie z samej obecności bruzd, ale z choroby podstawowej, która je spowodowała. Tak więc w przebiegu łuszczycy charakterystyczne jest dodatkowo odchodzenie płytki paznokciowej od podłoża, natomiast w przebiegu choroby Dariera obserwuje się dodatkowo ciemne i jasne prążki pokrywające większą część paznokcia oraz wycięcie wolnego brzegu płytki w kształcie litery V.
Poziome bruzdy na paznokciach – leczenie
Jeśli tylko jest to możliwe, należy wdrożyć leczenie przyczynowe. Wyrównanie lub usunięcie choroby podstawowej to jedyny sposób, aby trwale pozbyć się bruzd i nieestetycznych zmian na paznokciach. Tak więc nie ma jednego schematu postępowania – dobiera się go indywidualnie do problemu zdrowotnego pacjenta. Przy grzybicy stosuje się miejscowe maści przeciwgrzybicze, przy niedożywieniu i niedoborach pokarmowych należy wdrożyć zdrową i zbilansowaną dietę, urozmaiconą suplementami diety, natomiast przy cukrzycy podstawowe znaczenie ma farmakoterapia i dieta z niskim indeksem glikemicznym.
Domowe sposoby na bruzdy na paznokciach
Przy zauważeniu u siebie poziomych bruzd na paznokciach można wspierać się działaniami zachowawczymi i domowymi. Najczęściej rekomenduje się:
- suplementację witamin z grupy B, cynku, krzemu oraz żelaza (w zależności od stwierdzonych niedoborów, dlatego zawsze dobrym pomysłem jest wcześniejsze wykonanie badań krwi);
- suplementację Chlorelli, która oczyszcza organizm z toksyn i tym samym poprawia stan włosów, skóry i paznokci, a także stosowanie detoksów sokowych, co wywiera podobne działanie na organizm człowieka;
- aplikację na płytki paznokciowe specjalnych odżywek, najlepiej poleconych przez dermatologa;
- unikanie obgryzania paznokci oraz okolicznych skórek;
- stosowanie olejków i kremów odżywczych, które wmasowuje się zarówno w paznokcie, jak i w całe dłonie.
Należy jednak pamiętać, że nie zawsze powyższe metody będą bezpieczne i skuteczne. Przykładowo w przebiegu infekcji grzybiczych lub bakteryjnych stosowanie zwykłych kremów może nasilać problem. Wówczas należy stosować wyłącznie kremy lecznicze przepisane przez lekarza.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 2, 129–135.
- Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
- Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
Zostaw komentarz