Kolagen do picia
Kolagen do picia

Pionowe bruzdy na paznokciachPionowe bruzdy na paznokciach mogą być zarówno defektem fizjologicznym, jak i patologicznym, związanym z chorobami. Jeśli są dla danej osoby niepokojące, powinna ona skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem. W wielu przypadkach problem ten powinno się bowiem leczyć.

Pionowe bruzdy na paznokciach – przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania pionowych bruzd na płytkach paznokciowych jest naturalny proces starzenia się organizmu, którego nie sposób zahamować. Starość czeka każdego człowieka, a towarzyszą temu liczne zmiany zachodzące we wszystkich układach organizmu, także w obrębie paznokci. Ich powstawanie wiąże się m.in. ze zmianą zawartości kolagenu i kwasu hialuronowego w organizmie, a także z postępującą sztywnością tkanek. Inne możliwe przyczyny pionowych bruzd na paznokciach:

Pionowe bruzdy na paznokciach mogą też wynikać z nawykowych czynności, np. obgryzania paznokci, przyciskania płytki paznokciowej do twardych przedmiotów lub skubania i odrywania skórek przy paznokciach. Warto zaznaczyć, że fizjologicznie płytka paznokciowa nie jest idealnie gładką powierzchnią – większość osób obserwuje u siebie delikatne, widoczne dopiero po dokładnym przyjrzeniu się, pionowe kreseczki i jest to całkowicie normalne.

Pionowe bruzdy na paznokciach – objawy

Pionowe bruzdy na paznokciach związane ze starzeniem się organizmu nie dają żadnych niepokojących dolegliwości. Uznawane są wyłącznie za defekt kosmetyczny, większość osób nie dąży nawet do ich likwidacji. Ich obecność w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie. Jeśli jednak pionowe bruzdy na paznokciach wynikają z chorób i problemów zdrowotnych, mogą pojawiać się różnego rodzaju dolegliwości, tak naprawdę związane nie tyle z samą obecnością bruzd, ile z toczącą się chorobą podstawową. Tak więc w przebiegu łuszczycy zaobserwować można jednocześnie łuszczenie się skóry i płytki paznokciowej, natomiast przy znacznych niedoborach cynku prawdopodobnie pojawią się też: suchość skóry, pogorszenie gojenia się ran, zaburzenia smaku i węchu czy nadmierne wypadanie włosów.

Pionowe bruzdy na paznokciach – diagnostyka

Niepokojące, pionowe bruzdy na paznokciach warto skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci podstawowe badania krwi i badanie moczu. Potwierdzą lub wykluczą one problemy zdrowotne, będące potencjalnymi przyczynami. Można również udać się od razu do dermatologa, zwłaszcza jeśli jednocześnie obserwuje się dolegliwości skóry lub płytki paznokciowe zmieniły swoje zabarwienie. Rzadko kiedy konieczne jest pobranie zeskrobin z paznokcia celem badania pod mikroskopem, jednak u niektórych pacjentów może być zlecone.

Pionowe bruzdy na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Starcze pionowe bruzdy na paznokciach nie wymagają leczenia, natomiast we wszystkich pozostałych przypadkach należy rozpocząć leczenie przyczynowe. Nie tyle ze względu na chęć pozbycia się bruzd, ile dla poprawy ogólnego stanu zdrowia i przeciwdziałania ewentualnym powikłaniom tych chorób. Leczenie może więc obejmować dietoterapię, farmakoterapię, probiotykoterapię, a także stosowanie miejscowych maści, lakierów i olejków. Postępowanie zawsze dobiera się indywidualnie do zdiagnozowanych przyczyn bruzd.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 2, 129–135.
  2. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Boer M., Kiedrowicz M., Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 56/2010.
  3. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami