Kolagen do picia
Kolagen do picia

OdkrztuszanieOdkrztuszanie to charakterystyczna forma kaszlu, której celem jest pozbycie się ciał obcych, śliny, resztek pokarmowych lub wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych lub w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Zwykle jest bezwarunkowym odruchem, jednak bywa wykorzystywana np. w ćwiczeniach z zakresu rehabilitacji pulmonologicznej.

Odkrztuszanie – na czym polega

O odkrztuszaniu najczęściej mówi się w kontekście usuwania wydzieliny zalegającej w gardle, krtani, tchawicy lub oskrzelach, która wywołuje silny dyskomfort, inicjuje kaszel, utrudnia oddychanie, a nawet może stanowić źródło stanu zapalnego i infekcji bakteryjnych. Może przypominać kaszel, lecz w przeciwieństwie do niego mocniej aktywuje klatkę piersiową i mięśnie oddechowe. Odruchowo najczęściej zjawisko to pojawia się przy wszelkich problemach zdrowotnych przebiegających z mokrym kaszlem. Występuje on zawsze, gdy odruchowi kaszlowemu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Mokry kaszel pojawia się natomiast w przebiegu m.in. przeziębienia, grypy, zapalenia zatok przynosowych, krztuśca, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc lub gruźlicy.

Ćwiczenia odkrztuszania

Świadome, wymuszane odkrztuszanie może mieć miejsce w trakcie ćwiczeń i technik pulmonologicznych w przebiegu rehabilitacji oddechowej. Celem takich ćwiczeń oraz odkrztuszania jest wówczas głównie zwiększenie siły mięśni oddechowych, co ułatwia kaszel i usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Przykłady ćwiczeń oddechowych:

  • szybki, maksymalny wdech i spokojny, powolny, bardzo długi wydech aż do pozbycia się całego znajdującego się w drogach oddechowych powietrza;
  • głęboki wdech i przerywany wydech (około 3-4 zatrzymania się w trakcie wydechu);
  • wdech i wydychanie powietrza przez niewielki otwór wykonany w zaciśniętych ustach;
  • dmuchanie w słomkę znajdującą się w wodzie, co powinno generować bąbelki powietrza;
  • dmuchanie w płomień świecy znajdujący się w odległości 1-2 m od ust (odległość dobiera się indywidualnie w zależności od zaawansowania problemów zdrowotnych i możliwości chorego);
  • głęboki wdech nosem torem dolnożebrowym, a następnie wydech poprzez dmuchanie ustami w chusteczkę, celem jak najmocniejszego jej poruszenia.

Przykłady ćwiczeń i technik wykorzystujących odkrztuszanie:

  • głęboki wdech nosem i wydech, przy czym podczas wydechu druga osoba dłonią ułożoną na kształt kubeczka oklepuje górną część pleców (z pominięciem kręgosłupa);
  • głębokich wdech nosem i odkrztuszanie wydzieliny na długim wydechu;
  • głęboki wdech, na wydechu terapeuta uciska klatkę piersiową, wspomagając wydech, a pacjent zaczyna odkrztuszać.

Wszystkie metody powinny być dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Należy wykonywać je najlepiej każdego dnia, jednocześnie stosując się do zaleceń lekarza, np. w kontekście stosowanej farmakoterapii i inhalacji / nebulizacji.

Odkrztuszanie ropnej plwociny

Jeśli pacjent odkrztusza ropną plwocinę o zabarwieniu zielonym lub żółtym, zawsze powinien zostać odpowiednio zdiagnozowany przez lekarza rodzinnego lub lekarza pulmonologa. W większości przypadków taki stan wynika z infekcji bakteryjnej dróg oddechowych, wymagającej antybiotykoterapii. Najczęściej infekcję taką wywołują gronkowce, paciorkowce, pałeczka ropy błękitnej oraz inne rodzaje, określane łącznie jako „bakterie ropotwórcze”. Tego typu flegma może pojawić się w przebiegu ropni płuca, zapalenia płuc, rozstrzenia oskrzeli, przewlekłego zapalenia oskrzeli. Przeważnie lekarz zaleca wówczas leki wykrztuśne, inhalacje oraz antybiotyki. Antybiotyki nie znajdują zastosowania, jeśli mamy do czynienia z infekcjami wirusowymi.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Arcimowicz M., Niemczyk K., Przewlekły kaszel: nowe koncepcje i możliwości terapeutyczne, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 1/2016.
  2. Undrunas A., Kuziemski K., Uporczywy kaszel – trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami