Kolagen do picia
Kolagen do picia

Krew w moczuKrew w moczu to objaw, który może pojawiać się w przebiegu różnych problemów zdrowotnych. Jednocześnie zawsze należy odróżnić krwiomocz od krwinkomoczu, ponieważ są to dwie różne sytuacje. Wstępną diagnostyką i leczeniem omawianego problemu zajmuje się najczęściej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Krwiomocz a krwinkomocz

Krwinkomocz to obecność erytrocytów (krwinek czerwonych) w moczu w liczbie przekraczającej 3 w polu widzenia. Można stwierdzić to zjawisko podczas analizy moczu w laboratorium medycznym. Oglądając swój mocz bez użycia mikroskopów, człowiek nie jest w stanie stwierdzić, czy znajdują się w nim erytrocyty. Mocz wygląda całkowicie normalnie. Z kolei krwiomocz to tak duża ilość erytrocytów w moczu, że przybiera ona różowawe lub czerwonawe zabarwienie – domieszkę krwi widać gołym okiem, nawet bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Krew w moczu – przyczyny

Krew w moczu może wiązać się z następującymi problemami zdrowotnymi:

Jednocześnie należy upewnić się, że obecność krwi w moczu nie wiąże się z trwającym miesiączkowaniem u kobiet (mocz do badania zawsze należy pobierać poza okresem menstruacyjnym). Czerwone lub różowe zabarwienie moczu może wynikać z diety – produktami barwiącymi mocz są zwłaszcza buraki i jeżyny, jednak wówczas nie stwierdza się obecności krwinek czerwonych w moczu. To jedynie objaw wizualny.

Krew w moczu – objawy

Krew w moczu może przebiegać zupełnie bezobjawowo, zatem pacjent zauważa u siebie wyłącznie zmianę koloru moczu. Bezbolesny krwiomocz jest przeważnie wywołany nowotworem lub gruźlicą dróg moczowych. W wielu przypadkach, zwłaszcza związanych z infekcjami, pojawiają się jednak uciążliwe dolegliwości, m.in.:

  • pieczenie i ból podczas mikcji;
  • częstomocz;
  • parcie na pęcherz moczowy;
  • ból podbrzusza lub nerek (okolicy lędźwiowej pleców);
  • oddawanie moczu w nocy, co wybudza pacjenta ze snu i zmusza do wizyty w toalecie.

I inne. Mogą także pojawić się objawy wynikające z rozwijającej się choroby podstawowej.

Krew w moczu – diagnostyka

Obecność krwi w moczu diagnozuje się na podstawie zwykłego badania moczu. Próbkę należy pobrać najlepiej z samego rana, ze środkowego strumienia moczu, do sterylnego pojemnika zakupionego w tym celu w aptece. Następnie mocz oddaje się jak najszybciej do punktu diagnostycznego, gdzie zostaje zabezpieczony i przesłany do laboratorium celem analizy.

Krew w moczu – leczenie

Krew w moczu leczy się przyczynowo, należy więc rozpoznać chorobę pierwotną. Przykładowo przy guzach nerek rozważa się ich chirurgiczne usunięcie, natomiast przy bakteryjnej infekcji dróg moczowych pacjent otrzymuje antybiotyki. Zwykle postępowaniem z wyboru większości chorób jest farmakoterapia. Diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego zajmuje się lekarz urolog, natomiast nerek – lekarz nefrolog.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicki M., Biedunkiewicz B., Krwinkomocz, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 1, 60-63.
  2. Massengill S., Krwiomocz, Pediatria po Dyplomie, 2/2010.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami