Keratynocyty to podstawowe komórki naskórka, czyli warstwy skóry zlokalizowanej najbardziej zewnętrznie. Odpowiadają przede wszystkim za produkcję keratyny w skórze – białka włókienkowego budującego tę tkankę. W przebiegu różnych problemów zdrowotnych może dojść do nadaktywności lub utraty czynności tych komórek.
Keratynocyty – charakterystyka
Keratynocyty są najważniejszymi, głównymi komórkami naskórka, układającymi się w 5 odrębnych warstw:
- podstawną;
- kolczystą
- ziarnistą
- jasną
- zrogowaciałą.
Łączą się ze sobą za pomocą desmosomów, czyli połączeń międzykomórkowych, w których sporą rolę odgrywają białka adhezyjne.
W warstwie podstawnej znajdują się komórki macierzyste naskórka, dzięki którym zachodzi jego odnowa. Odpowiada zatem za wstępne różnicowanie się keratynocytów oraz komórek warstwy kolczystej. Szacuje się, że blisko 50% wszystkich komórek warstwy podstawnej znajduje się stale w fazie mitozy. Warstwa kolczysta zbudowana jest z wielobocznych komórek połączonych ze sobą specyficznymi białkami, a w jej obrębie warstwy komórki stopniowo spłaszczają się i przesuwają ku górze. W warstwie ziarnistej zachodzi dojrzewanie keratynocytów. Ulegają one aż 30-krotnemu spłaszczeniu, przy czym wokół nich tworzy się tzw. otoczka korneocytu. Warstwa jasna naskórka nie pojawia się na całym ciele – spotkać ją można głównie w obrębie podeszw stóp czy na dłoniach.
Najbardziej charakterystyczną warstwą naskórka jest warstwa zrogowaciała. Składa się z martwych już keratynocytów, które określa się wówczas korneocytami. Złuszczanie tej warstwy odbywa się co około 1-2 tygodnie, zaś proces keratynizacji trwa około 1 miesiąca. Wraz z wiekiem proces keratynizacji może wydłużyć się nawet 2-krotnie. Omawiane komórki mają pochodzenie ektodermalne.
Keratynocyty – funkcje
Keratynocyty odpowiadają za tworzenie naskórka i jego złuszczanie, a więc utrzymują skórę w zdrowiu, blasku i odpowiednim nawilżeniu. Tym bardziej że syntezują keratynę, lipidy oraz czynnik NMF. Zwłaszcza NMF (naturalny czynnik nawilżający) ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i kondycji skóry. Za nawilżenie warstwy rogowej skóry odpowiada kilka istotnych czynników i są to:
- szybkość transferu wody do głębszych warstw skóry, za co odpowiadają mukopolisacharydy oraz cząsteczki kolagenu w skórze;
- szybkość utraty wody regulowana przez hydrolipidowy płaszcz ochronny na powierzchni skóry;
- zatrzymanie oraz związanie wody w skórze, regulowane przez NMF – naturalny czynnik nawilżający.
Szacuje się, że ilość naturalnego czynnika nawilżającego w zdrowym naskórku oscyluje od 15-30% całkowitego ciężaru warstwy rogowej. W jego skład wchodzą przede wszystkim:
- sole amonowe;
- aminokwasy;
- kwas moczowy;
- glukozamina;
- mleczany;
- cytryniany;
- chlorki;
- mrówczany;
- fosforany;
- jony nieorganiczne;
- PCA (kwas piroglutaminowy);
- mocznik.
Największą pulę czynnika NMF stanowią jednak aminokwasy. Pochodzą z rozpadu filagryny – białka występującego w keratynocytach. Gdy w skórze spada stopień wilgotności, wzrasta aktywność enzymów proteolitycznych w warstwie rogowej naskórka.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Ganong W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
- Kaniewska M., Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetologii, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2013.
Zostaw komentarz