Aktualizacja: 12 sierpnia 2024
Szybki sposób na zaparcia u dziecka powinien być znany każdemu rodzicowi, ponieważ problem zaburzeń trawienia jest u dzieci stosunkowo częsty. Dobór odpowiednich metod zależy w dużej mierze od wieku dziecka – inne działania poleca się na etapie rozszerzania diety, inne zaś u nieco starszych dzieci czy młodzieży. Jakie są sprawdzone i bezpieczne sposoby na zaparcia u dziecka?
Spis treści
Zaparcia u dziecka – produkty spożywcze
Dobrym pomysłem jest wzbogacenie diety dziecka o produkty przeciwdziałające zaparciom, poprawiające trawienie i perystaltykę jelit. Są to przede wszystkim wszelkie produkty zawierające w swoim składzie błonnik pokarmowy, będące więc bogatoresztkowymi. M.in.:
- surowe warzywa i owoce (najlepiej spożywane wraz ze skórką, np. jabłka, gruszki, śliwki, a także spożywane wraz z pestkami, jeśli jest to możliwe, np. kiwi);
- groch;
- fasola;
- warzywa strączkowe;
- produkty pełnoziarniste wykonane na bazie mąki razowej;
- ciemne pieczywo i makaron;
- brązowy ryż.
W przypadku niemowląt, u których stosuje się dopiero rozszerzenie podstawowej diety, wskazane są przede wszystkim: kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, gotowane jajka, pomidor, ugotowany burak, gotowana lub pieczona dynia oraz surowe jabłka obrane ze skórki. Dobrze sprawdzić się mogą także przecierane domowe soki wykonane choćby z marchewek, jabłek, gruszek i zmielonych orzechów.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podawanie dziecku siemienia lnianego, który jest bezpieczny w spożyciu nawet u małych dzieci (od 6. miesiąca życia). Aby przygotować skuteczną mieszankę na zaparcia u dziecka, należy zalać wrzątkiem 2 łyżki zmielonych ziarenek siemienia lnianego, a następnie odczekać około 2 godziny. Po upływie tego czasu napar jest gotowy do spożycia. Najmłodszym dzieciom podaje się maksymalnie 1-2 łyżeczki takiego kisielu z siemienia lnianego na dobę, natomiast u nieco starszych dzieci można zwiększyć tę ilość do 2-3 łyżeczek podawanych 2-3 razy na dobę.
Aktywność fizyczna
Nie od dziś wiadomo, że ruch jest wspaniałym sposobem na wiele dolegliwości, także na zaparcia. W przypadku niemowląt ćwiczenia wykonuje się biernie, a za ich przebieg odpowiada rodzic. Wystarczy ułożyć maluszka na plecach i zginać jego nóżki w biodrach – jednocześnie, a później naprzemiennie, kręcąc nimi delikatne kółeczka. Można też zachęcać dziecko do jak największej aktywności, w tym do sięgania po zabawki, raczkowania czy nawet obracania się z boku na bok. W przypadku starszych dzieci jest to dużo prostsze, ponieważ zwiększa się możliwość gier i zabaw. Im więcej biegania, skoków i skłonów w danej zabawie, tym lepiej wpływa to na perystaltykę jelit. Dobrze sprawdza się też pływanie czy wycieczka rowerowa, a więc aktywności dla całej rodziny, po których często następuje u dziecka wypróżnienie.
Zioła na zaparcia u dziecka
W przypadku zaparć u dziecka doraźnie sięgnąć można po zioła, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Bardzo dobrze sprawdza się mieszanka kopru włoskiego, ziela melisy, mięty pieprzowej, liści maliny, kwiatostanu lipy czy owocu kminku. Wszystkie te składniki korzystnie wpływają na trawienie i pozwala uniknąć zaparć, a gdy do nich dojdzie, łagodzą ich intensywność, wywołując defekację i zmniejszając uczucie ciężkości w brzuchu. W przypadku niemowląt dozwolonymi ziołami są m.in.: owoce dzikiej róży, rumianek, melisa.
Lewatywa na zaparcia u dziecka
Lewatyw nie stosuje się u dzieci, które nie skończyły jeszcze 3. roku życia. Nawet u starszych dzieci chęć wykonania tego zabiegu powinna zostać skonsultowana z lekarzem – nie tylko z tego względu, aby wykluczyć przeciwwskazania, ale także, aby rodzic dowiedział się, jak robić to prawidłowo. W tym celu zakupić można specjalną, gumową gruszkę i odpowiedni preparat w aptece. Końcówkę gruszki należy nasmarować oliwką, a do jej wnętrza wlać płyn z preparatem. Po umieszczeniu końcówki w odbycie dziecka energicznym ruchem naciskamy na gumową część. Niemal natychmiast powinno dojść do wypróżnienia.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Milanowski A., Lissauer T., Carroll W., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
- Anger J., Piszczek A., Wszystko o rozszerzaniu diety i 50 przepisów na start, 2022.
Zostaw komentarz