Lucuma to słodki, choć wciąż mało popularny w Europie owoc subtropikalny pochodzący z terenów Ameryki Południowej. Jest on ceniony przez ludność tubylczą już od dawna, o czym świadczą znalezione w miejscach pochówków na tamtejszych terenach ceramiki przedstawiające ten owoc. Owoce lucuma są bogate zwłaszcza w witaminę C, potas, fosfor oraz żelazo.
Lucuma – charakterystyka
Lucuma to tropikalny owoc zaliczany do rodziny sapotowatych i szeroko rozpowszechniony w zachodniej Ameryce Południowej. Zwłaszcza Peru jest jednym z głównych producentów i eksporterów na świecie – mikroklimat tego państwa pozwala na owocowanie przez cały rok. Owoce lucuma uprawia się na wysokości od 1500 do 3000 m n.p.m., w zakresie temperatur od 8 do 27°C i wilgotności względnej 80-90%. To dość ścisłe wymagania, które muszą zostać spełnione, aby owoce były zdrowe i smaczne, a także, aby w ogóle się pojawiły. Poza Peru roślina występuje też w Chile, Ekwadorze, Kolumbii, Wietnamie i Laosie.
Miąższ owoców jest intensywnie żółty i aromatyczny, przez co wykorzystuje się go do przygotowywania różnych potraw i produktów spożywczych, zwłaszcza lodów i wypieków. Owoce charakteryzują się przy tym niską zawartość wilgoci w porównaniu z innymi owocami. Lucuma są skarbnicą przede wszystkim witaminy C, żelaza, fosforu i potasu, zaś innymi wartościowymi składnikami są:
- błonnik pokarmowy;
- karotenoidy;
- katechiny;
- związki mineralne, m.in. wapń;
- witaminy, m.in. tiamina, ryboflawina, niacyna;
- triterpeny;
- związki fenolowe.
Lucuma nazywa się potocznie „złotem Inków”, ponieważ były dawniej podstawowym pożywieniem mieszkańców peruwiańskich Andów. Są bardzo słodkie, a ich smak można opisywać jako połączenie aromatów syropu klonowego, karmelu i batatu, przy czym zapach zbliżony jest do dojrzałej gruszki.
Lucuma – właściwości
Owoce lucuma uznaje się za niezwykle zdrowe, co potwierdziły liczne badania kliniczne. Właśnie dlatego zalicza się je do grona superfoods, czyli żywności o niezwykle bogatym składzie i właściwościach prozdrowotnych. Udowodniono, że owoce lucuma:
- wzmacniają serce i naczynia krwionośne, regulując czynność układu sercowo-naczyniowego;
- zapobiegają skokom glukozy we krwi – ich indeks glikemiczny wynosi zaledwie 5, zatem owoce te są świetnym uzupełnieniem diety diabetyków, czyli osób zmagających się z cukrzycą;
- są naturalnym antybiotykiem, wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe;
- wzmacniają odporność organizmu, także poprzez korzystny wpływ na mikroflorę jelitową;
- łagodzą stany zapalne w organizmie;
- wpływają korzystnie na wyraźne widzenie;
- przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci;
- przyspieszają gojenie się ran i uszkodzeń skóry;
- działają na zasadzie anti-aging, spowalniając procesy związane ze starzeniem się skóry i innych tkanek;
- regulują trawienie, przeciwdziałają biegunkom, zaparciom i niestrawnościom.
Wiele składników znajdujących się w owocach lucuma to silne przeciwutleniacze, a więc ich systematyczne spożycie obniża stres oksydacyjny, będący czynnikiem ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, alergie czy schorzenia neurodegeneracyjne. Owoce te idealnie nadają się także w przypadku osób przebywających na dietach redukcyjnych i odchudzających. Przyspieszają metabolizm i pozwalają szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów.
Lucuma – przeciwwskazania
Dotychczas nie wyszczególniono skutków ubocznych, które mogą pojawić się po spożyciu owoców lucuma, nie ma także przeciwwskazań do ich spożywania. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem może być alergia na te owoce, jednak praktycznie się jej nie odnotowuje. Lucuma są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, seniorów, dzieci oraz osób przewlekle chorych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Inga M., Garcia J., Aguilar-Galvez A., Compos D., Osorio C., Chemical characterization of odour-active volatile compounds during lucuma (Pouteria lucuma) fruit ripening, Journal of Food.
- Ramberg E., Compositional analysis of the Andean fruit Pouteria Lucuma, 2022.
Zostaw komentarz