Płodność to zdolność człowieka (i wszystkich innych zwierząt) do rozmnażania się płciowego. W odniesieniu do mężczyzn mianem tym określa się zdolność produkcji plemników (męskich komórek rozrodczych), zaś u kobiet płodność określa zdolność do produkcji komórki jajowej (żeńskiej komórki rozrodczej). Połączenie plemnika z komórką jajową określa się mianem zapłodnienia – daje początek nowemu życiu.
Płodność – definicja
Płodność to zdolność organizmu do poczęcia dziecka. Proces ten ma swój początek w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Aby zapłodnienie było możliwe, a więc aby płodność utrzymywana była na wysokim poziomie, niezbędna jest prawidłowa czynność i anatomia gonad. U mężczyzn są to jądra, u kobiet natomiast jajniki. Nad płodnością czuwa przede wszystkim gospodarka hormonalna, a dokładniej – estrogeny i androgeny, choć tak naprawdę wpływa na nią znacznie więcej hormonów (w tym hormony kory nadnerczy, hormony tarczycy czy hormony przysadki mózgowej).
Płodność utrzymywana jest od okresu pokwitania, do momentu przekwitania. Pokwitaniem nazywa się okres dojrzewania płciowego, które u chłopców przypada średnio na 12. rok życia, natomiast u dziewcząt 2-3 lata wcześniej. Przekwitanie to inaczej menopauza u kobiet, mająca miejsce średnio w wieku 51 lat, a także andropauza u mężczyzn, mająca miejsce średnio między 50. a 60. rokiem życia. Warto zaznaczyć, że o ile menopauza powoduje całkowitą utratę płodności u kobiet, andropauza męska wiąże się jedynie z obniżeniem tej płodności.
Obniżenie płodności
Obniżenie płodności nazywa się niepłodnością i jest to stan, w przebiegu którego nie doszło do poczęcia potomstwa pomimo systematycznych prób zapłodnienia przez przynajmniej 12 miesięcy (uprawianie stosunków seksualnych 3-4 razy w tygodniu bez stosowania zabezpieczenia). Niepłodność jest stanem odwracalnym – znajdując przyczyny, które do niego doprowadziły, można je wyeliminować i tym samym przywrócić płodność. Z kolei mianem bezpłodności nazywamy trwałą niezdolność do poczęcia potomstwa, np. w związku z wrodzonymi wadami anatomicznymi gonad.
Przyczyny niepłodności
Możliwe przyczyny obniżenia płodności w przypadku kobiet:
- zaburzenia jajeczkowania;
- niedrożność jajowodów;
- endometrioza;
- schorzenia pochodzenia infekcyjnego lub immunologicznego.
Czynnikami ryzyka, które mogą do tego doprowadzić, są natomiast:
- przebyte operacje, zwłaszcza operacje ginekologiczne i w obrębie jamy brzusznej (ale nie tylko);
- błędny sposób odżywiania się;
- palenie papierosów;
- picie alkoholu;
- podeszły wiek;
- mięśniaki macicy lub nieprawidłowości w budowie tego narządu;
- nadmierny stres w życiu codziennym;
- ekspozycja na toksyny czy organiczne środki chemiczne;
- przyjmowanie niektórych leków;
- niektóre choroby układowe – w tym cukrzyca, przewlekłe zapalenie nerek, choroby układu krążenia, niedokrwistość czy choroby tarczycy.
Z kolei obniżenie płodności u mężczyzn może wynikać z:
- urazów lub wrodzonych wad jąder;
- żylaków powrózka nasiennego;
- problemów z gospodarką hormonalną;
- operacji przepukliny pachwinowej lub okolic krocza i jamy brzusznej.
Na obniżenie płodności u obu płci ogromny wpływ ma nieprawidłowy styl życia, np.:
- noszenie zbyt obcisłej bielizny i odzieży w przypadku mężczyzn;
- niezdrowa dieta prowadząca do niedoborów pokarmowych lub bogata w zbędne związki chemiczne i pestycydy;
- silny stres w życiu;
- brak wystarczającej ilości snu;
- brak aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie – zbyt forsowne trenowanie;
- brak czasu na relaks i odpoczynek.
I wiele więcej. Płodność można wspierać za pomocą zdrowych nawyków i harmonijnego trybu życia. Diagnostyką i leczeniem niepłodności zajmuje się lekarz ginekolog (u kobiet) oraz lekarz androlog (u mężczyzn).
Dieta na płodność
Ważnym czynnikiem wpływającym na płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest wartościowa dieta. Za składniki sprzyjające płodności uznaje się zwłaszcza: cynk, selen i koenzym Q10 w przypadku mężczyzn, zaś bez względu na płeć: witaminę D, witaminy z grupy B (zwłaszcza kwas foliowy i witamina B12), żelazo, probiotyki, karotenoidy, witaminę E oraz witaminę C. Warto zadbać też o oczyszczenie organizmu z toksyn, co może odbyć się poprzez systematyczną suplementację Chlorelli.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ostrowska L., Karecka U., Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 51-56.
- Wiktorowicz K., Okręglicka K., Nitsch-Osuch A., Wpływ sposobu żywienia na płodność mężczyzn, Forum Medycyny Rodzinnej 2019, tom 13, nr 3, 133-140.
- Sawaniewska B., Gajewska D., Lange E., Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2019.
- Traczyk W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Zostaw komentarz