Aktualizacja: 5 sierpnia 2024
Odpowiednio dobrany sok na podniesienie ciśnienia może być niezwykle skuteczną metodą regulacji ciśnienia tętniczego u osób zmagających się z niedociśnieniem. Występuje ono znacznie rzadziej niż nadciśnienie tętnicze, jest jednak równie poważnym zagrożeniem i może wpływać negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Diagnostyką i leczeniem niedociśnienia tętniczego (hipotensji) zajmuje się lekarz kardiolog. Domowymi metodami można jednak wpływać na podwyższenie ciśnienia. Wcześniej warto skonsultować je ze swoim lekarzem.
Sok na podniesienie ciśnienia
Ciśnienie tętnicze można skutecznie podnosić za pomocą diety, w tym soków. Są one bezpieczne i smaczne, a niejednokrotnie dostarczają organizmowi także innych cennych składników odżywczych, w tym witamin czy antyoksydantów. Oto przykładowe propozycje soków podnoszących ciśnienie krwi:
- sok pomidorowy – sok pomidorowy podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejsza ryzyko wielu różnych chorób serca głównie dzięki wysokiej zawartości likopenu. To silnie działający antyoksydant, przeciwdziałający zlepianiu się ze sobą trombocytów, a więc wpływający na krzepnięcie krwi, a także działający przeciwzapalnie i zwiększające elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Zwłaszcza ostatnia kwestia ma kluczowy wpływ na regulację ciśnienia tętniczego. Sok pomidorowy znaleźć można w każdym sklepie spożywczym, jak również z łatwością przyrządzić go można samodzielnie w domu. Szczególnie w okresie letnim, gdy rozpoczyna się sezon na pomidory;
- sok z kiszonej kapusty – sok z kiszonej kapusty jest kolejną propozycją dla osób, które chcą w naturalny sposób podnieść ciśnienie tętnicze krwi. Jednocześnie jest skarbnicą probiotyków, będzie więc korzystnie działać na trawienie i wspierać mikroflorę jelitową. To zaś przekłada się pozytywnie na zdrowie całego organizmu, także na samopoczucie. Podobne działanie wykaże sok z kiszonych buraków lub sok z ogórków kiszonych.
Zmagając się z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, należy jednocześnie upewnić się, które soki obniżają ciśnienie. Powinny być one ograniczone w diecie takiego pacjenta. Są to między innymi: sok z owoców czarnego bzu, sok z głogu, sok z buraków.
Domowe sposoby na podniesienie ciśnienia
Sposobów na podniesienie ciśnienia tętniczego jest tak naprawdę wiele i nie skupiają się one wyłącznie wokół soków. Inne sprawdzone metody to:
- zimny lub chłodny prysznic, a także prysznic zmiennocieplny, polegający na nakierowaniu na ciało ciepłego strumienia wody na około 90 sekund, a następnie zmienienie go na zimny strumień wody na około 30 sekund. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, kończąc na strumieniu chłodnym;
- aktywność fizyczna – zwłaszcza systematyczna i poprawiająca ogólne krążenie, a więc o charakterze aerobowym;
- napary z żeń-szenia, a także kawa i herbata – są to napoje podnoszące ciśnienie, jednak które powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach;
- odpowiednio zbilansowana dieta – w codziennym jadłospisie osób z niedociśnieniem tętniczym powinny znajdować się zwłaszcza produkty bogate w potas, na przykład banany, ogórki, cukinia, rzodkiewki, nasiona roślin strączkowych, suszone owoce;
- ziołolecznictwo – zioła podnoszące ciśnienie tętnicze krwi dostępne są zarówno w formie suszu do przyrządzania naparów, jak i w formie suplementów diety. Szczególnie zaleca się rozmaryn lekarski, berberys zwyczajny, bylicę pospolitą. Do potraw warto dodawać rozmaryn, miętę, tymianek, bazylię.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, a pacjent odczuwa objawy związane z niskim ciśnieniem krwi (blada, zimna skóra, częste zawroty głowy i omdlenia, senność, osłabienie, zaburzenia równowagi i wiele innych) powinien skonsultować się z lekarzem kardiologiem. Być może pojawi się konieczność zażywania odpowiednio dobranych środków farmaceutycznych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Lewko K., Leczenie dobrą dietą, SBM Renata Gmitrzak, 2023.
Zostaw komentarz