Kolagen do picia
Kolagen do picia

Woskowina w uchuWoskowina w uchu to substancja o półpłynnej lub stałej konsystencji gromadząca się w przewodzie słuchowym wewnętrznym i zewnętrznym. Jej celem jest ochrona tych okolic przez chorobotwórczymi patogenami i zanieczyszczeniami. Usuwanie jej nadmiaru jest ważne również ze względów higienicznych, należy jednak dokonywać tego we właściwy sposób.

Woskowina w uchu – czym jest?

Woskowina uszna to oleista, najczęściej półpłynna substancja produkowana przez gruczoły zlokalizowane w przewodzie słuchowym. Składa się z mieszaniny kwasów tłuszczowych, alkoholów, cholesterolu i skwalenu. Dzięki jej obecności we wnętrzu ucha panuje odpowiednia wilgotność, a skóra jest natłuszczona. Woskowina w uchu ma za zadanie chronić przewód słuchowy i delikatną błonę bębenkową znajdującą się w uchu środkowym m.in. przed bakteriami, grzybami, wirusami, pyłem, kurzem, związkami chemicznymi i alergenami unoszącymi się w powietrzu. Jeśli jednak nie będzie systematycznie usuwana, może przekształcić się w tzw. czop woskowinowy.

Czop woskowinowy

Czop woskowinowy to grudka stwardniałej, przestarzałej woskowiny, która szczelnie zamyka przewody słuchowe i może przyczynić się do wystąpienia objawów chorobowych bądź uniemożliwić diagnostykę chorób uszu w gabinecie otorynolaryngologicznym. W warunkach prawidłowych czop woskowinowy powstaje rzadko, na co narażone są głównie określone grupy pacjentów: dzieci, osoby starsze, pacjenci z zaburzeniami poznawczymi i używające aparatów słuchowych.

Czop woskowinowy może spowodować:

  • nabyte uszkodzenie słuchu typu przewodzeniowego (nie towarzyszy mu stan zapalny);
  • niemożność wykonania otoskopii, czyli wziernikowania przewodu słuchowego celem obejrzenia błony bębenkowej;
  • zatkanie jednego lub obu uszu;
  • dyskomfort, niedosłuch, szumy w uszach;
  • zawroty głowy;
  • przewlekły kaszel.

Jeśli dojdzie do wystąpienia czopu woskowinowego, najlepiej skonsultować się z lekarzem otorynolaryngologiem. Samodzielne usuwanie go może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, a nawet jej perforacją. W gabinecie lekarskim czop usuwa się przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi i w odpowiednim oświetleniu. Trwa to zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezpieczne.

Zobacz również: Czyszczenie uszu.

Jak usuwać woskowinę z uszu?

W warunkach domowych z powodzeniem można samodzielnie usuwać półpłynną woskowinę z ucha w rekomendowanej częstotliwości raz w tygodniu. Wkładanie patyczków do przewodu słuchowego daje złudne wrażenie wyczyszczenia uszu, gdyż tak naprawdę patyczek jedynie popycha wosk dalej w kanał słuchowy, co prowadzi do podrażnienia błony bębenkowej, a nie wyczyszczenia kanału słuchowego, do czego się dąży. Taka praktyka może skutkować pogorszeniem się słuchu, perforacją błony bębenkowej, infekcjami ucha, a także do zatkania ucha woskowiną. Patyczki można stosować do czyszczenia zewnętrznego przewodu słuchowego i małżowiny usznej, nie należy wkładać ich głębiej.

Zobacz również: Jak odetkać uszy?

Jak zatem prawidłowo czyścić uszy? Jeśli odczuwamy częstą, nadmierną wydzielinę, można zastosować dostępne w aptekach preparaty w kroplach lub w sprayu. Są one odpowiednio dostosowane do pH oraz wilgotności wewnątrz uszu, odbudowują barierę ochronną nabłonka, a nadmiar woskowiny skutecznie rozpuszczają. Ich systematyczne stosowanie obniża częstość odbudowywania korka u osób z taką tendencją. Wszystkie inne osoby powinny zdecydować się na delikatne mycie zewnętrznej części ucha ciepłą wodą i mydłem. Po umyciu wystarczy dokładnie osuszyć uszy miękkim ręcznikiem.

Inną opcją są tzw. irygacje ucha. Zabieg płukania uszu wykonuje się przy użyciu strzykawek lub irygatorów elektronicznych z możliwością regulacji ciśnienia. Przed irygacją stosuje się wspomniane wcześniej krople, aby zmiękczyć zalegającą wydzielinę, zaś temperatura płynów wykorzystywanych do zabiegu powinna być zbliżona do temperatury ciała pacjenta. Do płukania najczęściej używa się fizjologicznego roztworu NaCl. Po wstrzyknięciu płynu należy się upewnić, że nie pozostanie on w kanale słuchowym, lecz w całości wypłynie do kranu lub miski, nad którą się znajdujemy. Ucho po irygacji wymaga dobrego osuszenia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rembisz K., Higiena uszu – fakty i mity, 12/2020.
  2. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami