Lekki obiad na lato to propozycja dla każdego, kto chce zdrowo i smacznie zjeść, a jednocześnie nie chce spędzić w kuchni sporej części upalnego, letniego dnia. Takie dania mogą być niezwykle aromatyczne i apetyczne, zwłaszcza jeśli będą bazować na sezonowych produktach spożywczych. Które propozycje sprawdzą się najlepiej w okresie letnim?
Spis treści
Klasyczny lekki obiad na lato
Najpopularniejszym przykładem klasycznego, polskiego obiadu w sezonie letnim są młode ziemniaczki z koperkiem, jajko sadzone (ewentualnie jajecznica), mizeria z własnych ogórków (można ją wzbogacić o rzodkiewkę, pomidory, młodą cebulkę czy szczypior lub koper), a także szklanka kefiru lub maślanki. Taki obiad jest niezwykle pożywny, ponieważ dostarcza białka, antyoksydantów, witamin i minerałów, jednocześnie wspierając mikroflorę jelitową. Zapewnia sytość na cały dzień i jest smaczny, co potwierdzają także dzieci. Sporym atutem jest to łatwość przyrządzania takiego obiadu oraz jego niska cena. Zwłaszcza jeśli warzywa pochodzą z własnego, przydomowego ogródka.
Letnia zupa z młodych warzyw
Zupy warzywne znane są każdemu, należą do grona najpopularniejszych pierwszych dań na polskich stołach. Te w miesiącach letnich wyróżniają się jednak możliwością wykorzystania sezonowych, młodych warzyw. Najlepiej użyć do ich zgotowania ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, por, seler naciowy, zielony groszek, fasolkę szparagową, bób, świeży koperek lub natkę pietruszki, kalafior, brokuły czy dowolne inne warzywa, które można znaleźć na półkach sklepowych, we własnym ogródku lub na rolnych bazarkach. Konfiguracja składników powinna odpowiadać preferencjom indywidualnym kucharza oraz reszty domowników. Ważne, aby do takiej zupy nie dodawać kostek rosołowych czy innych gotowych, płynnych mieszanek przypraw – znacznie lepiej sprawdzą się zioła, pieprz czy nawet klasyczna sól. Dzięki temu zupa warzywna będzie nie tylko wyjątkowo smaczna, ale i zdrowa. W zależności od upodobań jarzynową można zabielić śmietaną, pamiętając, aby nie dodawać śmietany bezpośrednio do garnka z zupą, lecz rozpuścić około 2 łyżki w wywarze przelanym do kubka.
Zapiekany bakłażan
Sezon na bakłażany zaczyna się już w sierpniu, zatem pod koniec lata można zaskoczyć swoich bliskich pysznymi, zapiekanymi bakłażanami. Przykładowy przepis obejmuje pokrojenie umytych bakłażanów na plastry o grubości 1,5 cm, oprószenie ich solą i pieprzem z dwóch stron oraz zapiekanie przez 10 minut na każdą ze stron. Najlepiej piec je w naczyniu żaroodpornym, kropiąc je wcześniej delikatnie oliwą z oliwek. Po upływie tego czasu naczynie wyjmujemy i umieszczamy na bakłażanach warstwę świeżych pomidorów pokrojonych w kostkę i zmieszanych z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Na to można dać jeszcze kilka listków bazylii, a nawet ser czy inne ulubione warzywa. Całość należy bowiem jeszcze zapiekać przez około 20 minut. Po wyjęciu taki obiad świetnie smakuje z sosem pomidorowym lub pesto.
Pieczona ryba z sałatką warzywną
Lato to okres, w którym szczególnie smakują ryby. Ryby można grillować lub piec w piekarniku – wersję smażoną lepiej zostawić na jesień i zimę, gdy z reguły spożywa się nieco bardziej ciężkostrawne posiłki. Można zatem kupić świeżego fileta łososia atlantyckiego, oprószyć go z solą, czarnym pieprzem oraz pieprzem cytrynowym, następnie położyć pod niego i na niego plasterek masła i zawinąć folią srebrzystą. Świetnym rozwiązaniem jest ułożenie na łososiu plasterka cytryny jeszcze przed zawinięciem go w sreberko. Łososia piecze się około 20 minut. W tym czasie przygotowujemy sałatkę ze świeżych warzyw. W tym celu kroimy w dość drobną kostkę pomidory, świeże ogórki, dwa małe ogórki kiszone, paprykę, cebulkę czerwoną, koperek. Następnie dorzucamy odrobinę kukurydzy i jeśli chcemy – sałatkowego sera fety lub mozzarelli. Całość mieszamy z podartymi liśćmi sałaty lodowej i skrapiamy oliwą z oliwek. Coraz częściej rezygnuje się ze spożywania ziemniaków, makaronu czy kasz do tego typu dań głównych. W zupełności można najeść się rybą i warzywami w sałatce. Przynajmniej raz warto spróbować takiego rozwiązania.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz