Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dieta Low FODMAPDieta Low FODMAP (skrót od ang.: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols) stosowana jest najczęściej w przewlekłych chorobach jelita cienkiego, np. przy zespole jelita drażliwego oraz przy różnego rodzaju zaburzeniach trawienia. Składa się z 3 etapów, a jej ideą jest ograniczenie spożycia fermentujących węglowodanów. Taka dieta powinna być rozpisana przez dietetyka.

Dieta Low FODMAP – na czym polega

FODMAP to skrót od krótkołańcuchowych węglowodanów, które słabo wchłaniają się w układzie pokarmowym człowieka i szybko fermentują. Zalicza się do nich głównie:

Udowodniono, że produkty spożywcze zawierające znaczne ilości tego typu węglowodanów, docierają do jelita cienkiego w niezmienionej postaci. Jednocześnie mają one właściwości osmotyczne, a więc wchłaniają wodę i prowadzą do rozciągania ścian jelita, wywołując dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Są nimi np.:

Jeśli przejdą do jelita grubego, ulegają fermentacji przez bakterie jelitowe, generując spore ilości gazów. Dieta Low FODMAP polega na znacznym ograniczeniu, a nawet wykluczeniu z codziennej diety tego typu produktów. Składa się z 3 istotnych etapów:

  • etap I – ograniczenie produktów zawierających FODMAP. Etap ten trwa do 6 tygodni;
  • etap II – ponowne wprowadzenie produktów zawierających FODMAP, w systemie najlepiej 1 nowy produkt co 3 dni. Etap ten trwa 12 tygodni;
  • etap III – personalizacja diety.

Drugi etap jest szczególnie istotny, ponieważ ma na celu określenie, na które produkty organizm nadmiernie, nieprawidłowo reaguje. Właśnie dlatego zachowuje się odstęp pomiędzy poszczególnymi nowo wprowadzanymi produktami FODMAP, zapisując na kartce reakcję organizmu na nie. W trzecim etapie komponuje się indywidualną dietę z wykorzystaniem m.in. tych produktów FODMAP, które nie wywoływały dolegliwości i całkowicie eliminując te, które je powodowały.

Dieta Low FODMAP – wskazania

W przypadku zdecydowanej większości zdrowych osób produkty zawierające FODMAP nie wywołują żadnych dolegliwości zdrowotnych, tego typu dieta nie ma więc większego zastosowania. Wskazaniami do jej wdrożenia są natomiast:

  • zespół jelita drażliwego;
  • nietolerancje pokarmowe;
  • częste zaparcia i biegunki;
  • niestrawność;
  • częste uczucie ciężkości w brzuchu po spożyciu posiłku;
  • wzdęcia i gazy;
  • SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego;
  • zapalne choroby jelit;
  • nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.

Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie wprowadzenia tego typu diety ze swoim gastroenterologiem. Aby jednocześnie nie doszło do niedoborów pokarmowych i spadku poziomu energii, dieta powinna zostać ustalona przez dietetyka klinicznego. Szacuje się, że odpowiednio skomponowana powoduje wyciszenie objawów gastrycznych nawet u do 75% pacjentów.

Dieta Low FODMAP – co można jeść?

Tak naprawdę poza wcześniej wymienionymi źródłami węglowodanów krótkołańcuchowych dieta Low FODMAP może zawierać wszystkie pozostałe produkty. Dozwolone są m.in.:

Z wykorzystaniem tych produktów można stworzyć naprawdę smaczną, zdrową i zbilansowaną dietę. Wszelkie ograniczenia nie będą odczuwane, nie pojawi się również problem napadów głodu. Ogromną zaletą tego modelu żywieniowego są szybkie efekty obserwowane przez pacjentów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stróżyk A., Dieta low-FODMAP, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami