Kolagen do picia
Kolagen do picia

Choroba PeyroniegoChoroba Peyroniego (inaczej: stwardnienie plastyczne prącia, łac. induratio plastica penis) odnosi się do ograniczonego zwłóknienia osłonki białawej prącia, czego konsekwencją jest silny ból i odkształcenie się prącia. Bardzo ważna jest szybka diagnostyka, ponieważ wczesne leczenie daje znacznie lepsze rokowania dla pacjenta. Diagnostyką i leczeniem choroby zajmuje się zazwyczaj lekarz urolog.

Choroba Peyroniego – przyczyny

Chorobę Peyroniego opisano po raz pierwszy już w 1743 roku, jednak mimo tak wielu lat badań, do dnia dzisiejszego nie udało się jednoznacznie określić jej dokładnych przyczyn. Problem dotyczy nawet do 8% mężczyzn na całym świecie, jest więc częsty. Uważa się, że do wystąpienia tej patologii predysponują następujące czynniki:

Choroba Peyroniego często współwystępuje z innymi chorobami przewlekłymi o charakterze ogólnoustrojowym.

Choroba Peyroniego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby Peyroniego jest skrzywienie prącia. Zniekształcenie to stanowi spory defekt estetyczny i obniża pewność siebie mężczyzny, obniżając jego satysfakcję ze swojego życia seksualnego. W przebiegu choroby dochodzi do tworzenia się blaszek, płytek i zgrubień w obrębie błony białawej ciał jamistych prącia. Mają one charakter włóknisty i to właśnie one odpowiadają za zmianę kształtu prącia. Konsekwencją choroby Peyroniego są różnego stopnia zaburzenia erekcji.

Diagnostyka choroby Peyroniego

Diagnostyka choroby Peyroniego opiera się głównie na występujących objawach oraz wywiadzie zdrowotnym przeprowadzonym przez lekarza. Nie ma konieczności wykonywania bardziej szczegółowych badań obrazowych, chyba że planowana jest operacja naprawcza. Jeśli natomiast pacjent planuje pozostać przy leczeniu zachowawczym, ważnym elementem wizyty jest wykonanie pomiaru długości prącia. Porównanie wyniku do tego uzyskanego po kilku miesiącach może wiele powiedzieć o postępie choroby.

Choroba Peyroniego – leczenie

Chorobę Peyroniego w początkowych okresach rozwoju można leczyć zachowawczo, wykorzystując w tym celu leki doustne lub ostrzyknięcia miejscowe. Zarejestrowanymi lekami są m.in.:

  • acetylo -L-karnityna;
  • różnego rodzaju preparaty z wysoką zawartością witaminy E;
  • tamoxifen;
  • hialuronidazy z hydrokortizonem;
  • lignokainy z hydrokortizonem;
  • werapamil;
  • kolagenazy;
  • interferon alfa-2B.

Bardziej zaawansowane przypadki wymagają jednak leczenia chirurgicznego. Operacja powinna być poprzedzona badaniem ultrasonograficznym, kawernozometrią i kawernozografią. Dwa ostatnie badania umożliwiają dokładniejszą ocenę układu żylnego prącia. Stosuje się je głównie do pomiaru wskaźnika przepływu krwi niezbędnego do wywołania oraz utrzymania erekcji. Naprawcze zabiegi chirurgiczne w chorobie Peyroniego dzielą się na 3 główne kategorie:

  • metoda Nesbita – polega na eliptycznym wycięciu fragmentu osłonki białawej w części zlokalizowanej przeciwlegle do skrzywienia;
  • wycięcie płytki z następowym pokryciem ubytku autoprzeszczepem lub materiałem syntetycznym;
  • implantacja protezy prącia.

Wskazania do bezwzględnej interwencji chirurgicznej występują raczej rzadko. Pacjenci decydują się na zabieg głównie ze względu na brak akceptacji własnego wyglądu lub w związku z mało satysfakcjonującymi stosunkami seksualnymi. Rekomenduje się, aby wcześniej przez okres 12 miesięcy próbować leczenia zachowawczego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lipczyński W., Kusionowicz J., Habrat W., Czech A., Zembrzuski M., Gawlas W., Dybała M., Dudek P., Szopiński T., Chłosta P., Chirurgiczne leczenie ciężkich postaci choroby Peyronie, Przegląd Lekarski, 2013/70/4.
  2. Zachalski W., Ocena wyników chirurgicznego leczenia wrodzonych skrzywień prącia w materiale Kliniki Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami