Przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki mogą być zarówno naturalną reakcją organizmu (np. na zmianę ciśnienia), jak i efektem toczącej się patologii, którą szybko warto wykryć i leczyć. Przy często nawracającym problemie, rekomenduje się wizytę u otorynolaryngologa. To specjalista zajmujący się chorobami gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych i uszu.
Spis treści
Przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki
Krwawienie z jednej dziurki nosa może mieć wiele przyczyn, zaś fizjologicznymi są:
- nagła zmiana ciśnienia, np. podczas szybkiego wzlotu samolotem lub jazdy windą przez wiele pięter;
- zmiana ciśnienia w związku z zaparciami, kichaniem lub intensywnym kaszlem;
- nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza przebiegający z dźwiganiem ciężarów;
- przesuszenie śluzówki nosa np. przez wiele godzin przebywając w mocno klimatyzowanym pomieszczeniu;
- częste wydmuchiwanie nosa z bardzo dużą siłą;
- dłubanie w nosie przyczyniające się do uszkodzenia delikatnej błony śluzowej tej okolicy;
- ciąża – wskutek nagłych zmian w obrębie gospodarki hormonalnej dochodzi do miejscowego rozszerzenia i pękania drobnych naczynek krwionośnych błony śluzowej nosa.
W wielu przypadkach krwawienie z jednej dziurki nosa może wynikać z:
- przyjmowania niektórych leków (jako działanie niepożądane) – np. aspiryny (kwas acetylosalicylowy) czy warfaryny;
- aspiracji ciał obcych w nosie;
- infekcji bakteryjnych, infekcji grzybiczych lub infekcji wirusowych – zarówno ogólnoustrojowych, jak i miejscowych skupiających się w obrębie nosa;
- polipów nosa;
- wrodzonych skaz krwotocznych;
- zaburzeń krzepnięcia krwi;
- nadciśnienia tętniczego;
- niewydolności krążenia;
- miażdżycy naczyń;
- stanów zapalnych zatok.
Jeśli krwawienie z jednej dziurki nosa pojawia się sporadycznie, raczej nie stanowi powodu do zmartwień. Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu tego doświadczył. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy krwawienia pojawiają się codziennie lub kilkukrotnie w ciągu tygodnia, dotyczą obu dziurek jednocześnie, towarzyszą im niepokojące objawy (zawroty głowy, osłabienie, nudności, stany przedomdleniowe i omdlenia, bóle brzucha, mroczki przed oczami, bóle głowy i oczu i inne). Wówczas niezbędna staje się konsultacja lekarska.
Krwawienie z nosa z jednej dziurki – diagnostyka
Przy częstych krwotokach z nosa rekomenduje się wykonanie wziernikowania nosa (rynoskopia). Badanie jest bezbolesne i polega na umieszczeniu w dziurce od nosa niewielkiego wziernika, a następnie lekkim rozszerzeniu go. Oświetlenie badanej okolicy pozwala z dużą dokładnością sprawdzić ustawienie przegrody nosa, obecność ciał obcych czy polipów. Jeśli wszystko jest prawidłowe, wizytę można rozszerzyć o endoskopię zatok przynosowych. W dalszej kolejności zleca się szczegółowe badania krwi, głównie morfologię krwi obwodowej, ocenę poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy, panel nerkowy, panel wątrobowy i ocenę poziomu czynników krzepnięcia krwi. Dalsza diagnostyka uzależniona jest już od uzyskanych wyników.
Leki na krwawienia z nosa z jednej dziurki
Leczenie krwotoków z nosa zawsze jest przyczynowe, jednak może zostać wdrożone dopiero wtedy, gdy krwawienie całkowicie ustanie. Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa prezentuje się następująco:
- pochylenie głowy i tułowia delikatnie do przodu podczas siedzenia (stojąc może dojść do stanu przedomdleniowego);
- przyłożenie chłodnego kompresu do czoła, karku i nasady nosa (niskie temperatury prowadzą do skurczu naczyń krwionośnych i szybko tamują krwawienie);
- uciśnięcie skrzydełek nosa kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki.
Zwykle po kilku minutach problem ustępuje. Jeśli krwotok jest silny i trwa powyżej 20 minut, należy natychmiast wezwać pomoc. Po zatamowaniu krwawienia wdraża się leczenie przyczynowe, np. usunięcie polipa, zastosowanie antybiotykoterapii czy rozpoczęcie leczenia choroby pierwotnej (przykładowo przy nadciśnieniu tętniczym pacjent stosuje odpowiednio dobrane leki i suplementy diety).
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Schlosser R., Krwawienie z nosa, Medycyna po Dyplomie, 5/2009.
- Kulczyński B., Krwawienia z nosa, 10/2002.
- Kwast P., Zawadzka-Głos L., Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie, N Ped 2015; 19(3): 83-86.
Zostaw komentarz