Kolagen do picia
Kolagen do picia

Jak przygotować ziemię pod ogórki?Jak przygotować ziemię pod ogórki, aby przydomowa uprawa tych warzyw była efektywna i przyjemna? Mało kto zdaje sobie sprawę, że odpowiednie przygotowanie gleby pod warzywa ma ogromny wpływ na ich późniejszy smak, wielkość czy konsystencję. W przypadku ogórków zaniedbanie tej kwestii może skutkować gorzknieniem ich oraz obecnością charakterystycznych pustych komór wewnątrz.

Gleba pod ogórki

Ogórki mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o glebę czy podlewanie. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchniczych, z dużą zawartością związki mineralnych. Dobrze sprawdzi się również gleba piaszczysta-gliniasta, gdyż dobrze chłonie wodę i nie wpływa na jej kumulację, a przy okazji dość łatwo się nagrzewa. Optymalna gleba pod uprawę ogórków gruntowych ma pH obojętne, czyli na poziomie 6-7.

Jak przygotować ziemię pod ogórki?

Ogórki wsadza się do gruntu od połowy maja do połowy czerwca, ponieważ są to warzywa ciepłolubne. Glebę należy zatem przygotować nieco wcześniej. W pierwszej kolejności warto sprawdzić jej kwasowość. Można do tego użyć specjalnych mierników dostępnych w sklepach ogrodniczych. Mogą mieć formę pasków lub prostych urządzeń elektrycznych, przy czym te drugie są znacznie prostsze w użyciu i bardziej wiarygodne. Miernik kosztuje około 40 zł, nie będzie więc znacznym obciążeniem domowego budżetu. Zwłaszcza jeśli planuje się sadzenie większej liczby sadzonek ogórków czy innych warzyw. Jeśli gleba jest zbyt zasadowa, należy nieco ją skwasić i odwrotnie. Jeśli jest zbyt kwasowa, stosuje się preparaty zwiększające jej zasadowość.

Tak naprawdę glebę pod ogórki przygotowuje się już rok wcześniej na jesień. Jeśli nastąpią miesiące jesienne, należy zdecydować się na wapnowanie ziemi. Nieco później, zwykle w odstępie kilku dni, rekomenduje się umieszczenie w glebie nawozu lub kompostu. Taki kompost z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując do tego resztki owoców i warzyw z kuchennego stołu, skoszoną trawę, a nawet niektóre wyrwane chwasty. Alternatywą są gotowe, sklepowe preparaty. Dzięki takiemu przygotowaniu gleby, ogórki już od samego początku swojego wzrastania będą miały dostarczone wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Nawożenie gleby można powtórzyć wiosną, po ustąpieniu przymrozków.

Jak sadzić ogórki?

W pierwszej kolejności warto wykopać dołki o głębokości do 2 cm na nasiona w odstępie około 25-30 cm w rzędzie, przy czym odstępy między rzędami powinny wynosić około 80 cm. Po umieszczeniu nasion w glebie należy je zakopać i obficie podlać wodą. Jest to czynność niezbędna do ich prawidłowego wzrastania. W każdym dołku umieszcza się 2-3 nasiona, nie więcej. Jeżeli wszystkie nasiona zakiełkują, usuwa się najsłabszą i najmniejszą siewkę. Chcąc jeszcze bardziej zadbać o swoje uprawy i wpłynąć na pozyskanie znacznego i smacznego zbioru, w dołki pod nasiona ogórków umieścić można domowy kompost, obierki lub nawet jesienne liście.

Ogórki sadzi się do gruntu od połowy maja do pierwszego tygodnia czerwca. Wcześniej warto upewnić się, że temperatura gleby nie spada poniżej 10-12 stopni Celsjusza. Ogórki są warzywami ciepłolubnymi i preferującymi sporą ilość wody, o co należy systematycznie i osobiście zadbać. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar wody również jest szkodliwy, ponieważ może prowadzić do gnicia ogórków. Pozostając w temacie podlewania, należy pamiętać, aby ogórki podlewać średnio co 5 dni, bezpośrednio do gleby. Przeciwwskazane jest podlewanie ich liści, co może prowadzić to ich gnicia i poparzeń słonecznych. Na częstotliwość podlewania wpływa również temperatura powietrza i pogoda panująca za oknem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wodziński T., Jak uprawiać warzywa?, 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami