Algorytm RKO odnosi się do schematu postępowania przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Opisuje zbiór działań podejmowanych w przypadku osób chorych lub poszkodowanych, u których obserwuje się nagłe zatrzymanie krążenia. Stosując się do algorytmu RKO, można utrzymać przepływ krwi przez narządy wewnętrzne, aż do momentu fachowej pomocy. Zwiększa to rokowania na przeżycie.
Spis treści
Nagłe zatrzymanie krążenia
Nagłym zatrzymaniem krążenia nazywa się stan patologiczny, w przebiegu którego dochodzi do zatrzymania akcji serca. Tym samym miejsce ma ustanie krążenia krwi, co szybko prowadzi do zgonu. Do nagłego zatrzymania krążenia może dojść wskutek wielu przyczyn, a przykładowymi są:
- zawał serca;
- zatrucie;
- podtopienie;
- zator tętniczy;
- różnego rodzaju zaburzenia rytmu serca.
Nagłe zatrzymanie krążenia rozpoznaje się w momencie utraty przytomności oraz zaburzeń oddychania. Oddech staje się spłycony i spada jego częstotliwość – jest rzadszy niż 2 epizody wdechu na 10 sekund bądź nie ma go wcale. Trwałe konsekwencje niedotlenienia obserwuje się już po 3-5 minutach, później w większości przypadków dochodzi do śmierci. Aby zwiększyć szansę osoby poszkodowanej na przeżycie, warto znać algorytm RKO.
Algorytm RKO – czym jest?
Algorytm RKO to inaczej resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Składają się na nią 2 podstawowe czynności: uciskanie klatki piersiowej oraz wykonywanie oddechów ratunkowych.
Uciskanie klatki piersiowej można przedstawić w następujących krokach:
- uklęknięcie przy osobie poszkodowanej i ułożenie płasko dłoni na dolnej połowie mostka;
- ułożenie nadgarstka drugiej ręki na grzbietowej powierzchni dłoni znajdującej się już na mostku;
- splecenie palców dłoni obu rąk celem ustabilizowania chwytu;
- uciskanie klatki piersiowej poziomo w dół przy kończynach górnych prostych w stawach łokciowych.
Jednocześnie prowadzi się oddechy ratownicze, aby nie doszło do niedotlenienia. Zawsze warto posiadać przy sobie tzw. maskę twarzową, która chroni przed zakażeniem się chorobami od osoby poszkodowanej. Kosztuje ona zaledwie kilka złotych, a znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Prowadzenie oddechów ratowniczych można przedstawić krok po kroku w następujący sposób:
- udrożnienie dróg oddechowych;
- zaciśniecie skrzydełek nosa, używając do tego palca wskazującego oraz kciuka;
- normalne zaczerpnięcie powietrza i szczelne objęcie swoimi ustami usta osoby poszkodowanej;
- wykonanie spokojnego, normalnego wydechu, przekazując tym samym powietrze poszkodowanemu.
Taki wdech ratunkowy powinien trwać 1-2 sekundy, przy czym prawidłowo powinien towarzyszyć mu ruch klatki piersiowej poszkodowanego.
RKO ile uciśnięć na minutę?
Głębokość uciskania klatki piersiowej powinna wynosić około 5 cm, jednak przekroczenie 6 cm jest już niebezpieczne i zwiększa ryzyko uszkodzenia struktur kostno-stawowych. Rekomendowana częstotliwość ucisków wynosi 100-120 na minutę.
Algorytm RKO – co warto wiedzieć?
Bardzo ważna jest ciągłość całego cyklu RKO, dlatego powinna prowadzić go tylko jedna osoba. Jeśli nie jest to możliwe, należy zmieniać ratownika co 2 minuty lub w momencie jego wyraźnego zmęczenia. Jeśli przypadkowo dojdzie do złamania żebra, nie należy zaprzestawać resuscytacji.
Cały schemat RKO rozpoczyna się wykonaniem 30 uciśnięć klatki piersiowej, po czym wykonuje się 2 wdechy ratownicze. Taki schemat 30:2 kontynuuje się aż do ustabilizowania oddechu.
Algorytm RKO u dzieci
Nieco inaczej prezentuje się to w przypadku dzieci. Na samym początku wykonuje się u nich 5 wdechów ratowniczych, następnie 15 uciśnięć klatki piersiowej oraz ponownie 2 wdechy ratownicze. Sekwencje 15:2 kontynuuje się aż do ustabilizowania oddechu. U niemowląt uciskanie klatki piersiowej powinno odbywać się za pomocą 2 palców ze względu na kruchość struktur anatomicznych. U nieco starszych dzieci odbywa się to jedną ręką, a nie dwoma.
Przerwanie algorytmu RKO
Przerwanie resuscytacji krążeniowo oddechowej może mieć miejsce tylko w dwóch przypadkach:
- przywrócenie prawidłowego oddechu u osoby poszkodowanej;
- przejęcie pierwszej pomocy przez zespół ratownictwa medycznego.
Jeśli osobie prowadzącej RKO zabraknie sił, powinna jak najszybciej wezwać do pomocy innych ludzi, np. pozostałych świadków zdarzenia lub nawet przypadkowych przechodniów. W innym razie może skończyć się to śmiercią ratowanego człowieka.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Podręcznik szkoleniowy dla uczestników / uczestniczek kursu specjalistycznego resuscytacji krążeniowo-oddechowej, Warszawa 2022.
- Goniewicz M., Pierwsza Pomoc, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz