Kolagen do picia
Kolagen do picia

Masaż balijskiMasaż balijski to jeden z chętniej wybieranych rodzajów masażu w gabinetach odnowy i SPA oraz w placówkach zajmujących się świadczeniem usług masaży. Często mylony jest z masażem tajskim, należy jednak wiedzieć, że są to 2 różne zabiegi. Masaż balijski skupia się głównie na poprawie krążenia płynów oraz relaksacji, podczas gdy masaż tajski wspomaga leczenie przewlekłych i ostrych bólów oraz zwiększaniu zakresów ruchomości.

Masaż balijski – na czym polega?

Relaksacyjny masaż balijski łączy w sobie techniki starożytnych metod z Chin i Indii – akupresury, aromaterapii, refleksologii, ajurwedy i jogi pasywnej, które niezwykle skutecznie rozluźniają spięte ciało. Skupia się głównie na nogach (ze szczególnym objęciem technikami stóp), plecach i karku oraz na dłoniach, zatem na tych miejscach, które przeważnie są nadmiernie spięte i których masowanie odczuwane jest jako najprzyjemniejsze. Masaż balijski może być wykonywany delikatnie lub intensywnie – wszystko zależy od preferencji i potrzeb osoby masowanej, zatem przed rozpoczęciem zabiegu masażysta powinien zapytać o to. W trakcie masażu wykorzystuje się różne techniki – od głaskania, poprzez ugniatanie i uciskanie, aż do oklepywania.
Najczęściej (zgodnie z tradycją wschodu) masaż balijski wykonuje się na podłodze, na specjalnie rozłożonej macie. Dzięki temu masażysta ma swobodny dostęp do wszystkich części ciała oraz może wykorzystywać do ich opracowywania własne stopy, kolana czy łokcie. Zabieg trwa przeważnie 60 minut, choć rekomenduje się wybranie opcji 90-minutowej, dla lepszych doznań i głębszej relaksacji.

Masaż balijski – działanie

Masaż balijski ma udowodnione, korzystne działanie, które potwierdzają wszystkie osoby korzystające z tej formy dbania o ciało, urodę i samopoczucie. Przede wszystkim:

  • zmniejsza przewlekłe bóle głowy;
  • pozwala się odstresować i zrelaksować, zapomnieć o obowiązkach;
  • wspomaga czynność układu oddechowego;
  • poprawia krążenie krwi i limfy, co pozwala wspierać cały organizm na różnych jego płaszczyznach;
  • zwiększa ruchomość w stawach, choć w nieco mniejszym stopniu niż klasyczny masaż tajski;
  • niweluje skurcze mięśni i napięcie mięśniowe.

Masaż balijski oddziałuje na wszystkie narządy zmysłów. Powinien odbywać się w pomieszczeniu, w którym zadbano o zapach olejków eterycznych, unoszący się w powietrzu, co jest istotnym elementem aromaterapii. Przygaszone światło i ciepłe barwy tego pomieszczenia relaksują narząd wzroku i wspierają zdolność wyciszenia się, zaś delikatna, spokojna muzyka oddziałuje na narząd słuchu.

Masaż balijski – przeciwwskazania

Masaż balijski jest przyjemny i bezpieczny, jednak nie zawsze może zostać wykonany. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

Przed przystąpieniem do wykonywania masażu balijskiego, masażysta zawsze powinien przeprowadzić z klientem krótki wywiad zdrowotny lub dać mu do wypełnienia ankietę zdrowotną, na podstawie której dopuści go do masażu.

Masaż balijski – wskazania

Podstawowe wskazania do serii masaży balijskich to:

A także chęć spróbowana czegoś nowego, potrzeba głębokiej relaksacji i sprawienia sobie przyjemności.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lidell L., Thomas S., Masaż. Techniki wschodu i zachodu. Krok po kroku, Wydawnictwo Delta W-Z, 1996.
  2. Masaż balijski [https://shivago.pl/masaz/masaz-balijski/].
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami