Ból w prawym boku pod żebrami może pojawiać się zarówno w związku z procesami patologicznymi i chorobowymi, jak również może stanowić następstwo reakcji fizjologicznych. Jeśli towarzyszą temu inne niepokojące dolegliwości bądź stan ten często nawraca i się przedłuża, warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Skieruje on pacjenta do określonego specjalisty lub zleci dodatkowe badania.
Spis treści
Ból w prawym boku pod żebrami – przyczyny
W pierwszej kolejności należy wiedzieć, jakie narządy wewnętrzne znajdują się w prawym boku pod żebrami. Są to: wątroba, część jelit, pęcherzyk żółciowy, prawa nerka. Należy wiedzieć, że z tych narządów wątroba jest nieunerwiona, zatem sama w sobie nie może boleć. Ból wątroby pojawia się dopiero w sytuacji, gdy dochodzi do jej powiększenia (tzw. hepatomegalia), wskutek czego uciska ona na inne, okoliczne narządy, które są już unerwione. Możliwe przyczyny bólu w prawym podżebrzu to:
- powiększenie wątroby wskutek stanów zapalnych, marskości watroby, guzów, choroby Wilsona, alkoholowego stłuszczenia wątroby, niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby i innych;
- choroba nowotworowa wątroby, pęcherzyka żółciowego, jelit lub nerki;
- stany zapalne pęcherzyka żółciowego;
- kamica żółciowa;
- niedrożność jelit;
- złamanie dolnych żeber po prawej stronie;
- stan zapalny nerek, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Ból brzucha po prawej stronie pod żebrami może również mieć charakter rzutowany. Oznacza to, że przyczyny problemu znajdują się w zupełnie innym miejscu, jednak struktury znajdujące się po prawej stronie brzucha mogą mieć takie samo unerwienie. W efekcie zapalenie prawego jajnika lub najądrza, skręt jajnika, pęknięcie jajnika, ciąża pozamaciczna, torbiel przydatków mogą być odczuwane właśnie jako ból po prawej stronie brzucha w okolicy żeber. Podobna dolegliwość może mieć miejsce przy przepuklinie kręgosłupa w odcinku piersiowym lub przy przejściu piersiowo-lędźwiowym.
Ból w prawym boku pod żebrami – objawy
Obraz kliniczny dolegliwości bólowych może być różny. Przy ostrych stanach zapalnych jest on kłujący, mocny, dobrze zlokalizowany. Przy przepuklinie lub jako ból rzutowany może mieć charakter rozlany i tępy. Przebiegu chorób wątroby bardzo często obserwuje się powiększenie lub stwardnienie prawej strony brzucha w okolicach wątroby, co wiąże się z jej powiększeniem lub rozwojem guzów. W zależności od przyczyn pojawić się mogą również objawy ogólnoustrojowe, takie jak żółtaczka (wskazująca najczęściej na chorobę wątroby), gorączka, złe samopoczucie, nagła utrata masy ciała, senność, nudności, utrata apetytu i wiele innych.
Diagnostyka bólu w prawym boku pod żebrami
W pierwszej kolejności lekarz zawsze przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny. Na jego podstawie dowiaduje się, czy pacjent zmaga się z jakimikolwiek zdiagnozowanymi już chorobami, jakie przyjmuje leki, czy ma skłonność do używek, czy przebył uraz lub operację. Często już na podstawie samego wywiadu można zawęzić obszar poszukiwań czynnika sprawczego dolegliwości. Złotym standardem diagnostyki bólu w brzucha bez względu na ich lokalizację jest USG jamy brzusznej. To badanie szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego można wykonywać je także u małych dzieci, pacjentów przewlekle chorych bądź kobiet ciężarnych. W zależności od podejrzeń uzupełnieniem diagnostyki mogą być badania laboratoryjne krwi, np. panel wątrobowy lub panel nerkowy. Rutynowo zleca się także morfologię krwi i badanie moczu.
Ból w prawym boku pod żebrami – leczenie
Leczenie bólu w prawym boku pod żebrami zależy głównie od jego przyczyn. W przypadku chorób przewlekłych największe znaczenie ma modyfikacja stylu życia, w tym wdrożenie zdrowej diety i suplementacji oraz systematyczna aktywność fizyczna, a także farmakoterapia. Przy wszelkich ostrych guzach oraz niedrożności jelit podejmuje się decyzję o zabiegu chirurgicznym. Nowotwory leczy się chemioterapią i/lub radioterapią, natomiast wszelkie niestrawności można łagodzić domowymi sposobami (np. ciepłym okładem na brzuch, ziołolecznictwem, masażem brzucha). W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W razie potrzeb skieruje on do konkretnego specjalisty: nefrologa (przy chorobach nerek), gastroenterologa (przy chorobach układu pokarmowego), hepatologa (przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego), ginekologa (przy problemach związanych z narządami rodnymi).
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz