Aktualizacja: 13 maja 2024
Kwasy Omega dla dzieci to bezpieczny i rekomendowany przez pediatrów suplement diety. W zależności od wieku dziecka może być podawany w formie oleju lub kapsułek zawierających olej, a także może być elementem diety (kwasy te znajdują się w dużej ilości w orzechach, rybach, olejach roślinnych, ziarnach i nasionach). Są niezbędne dla wszechstronnego rozwoju całego organizmu na każdym etapie życia.
Spis treści
Kwasy omega dla dzieci – działanie
Kwasy Omega, w szczególności kwasy tłuszczowe Omega 3 mają udowodniony, korzystny wpływ na zdrowie człowieka już od pierwszych dni jego życia. Co więcej, są istotne nawet na etapie życia płodowego, a ich niedobór skutkuje licznymi anomaliami anatomicznymi i wadami układu nerwowego. W przypadku dzieci bardzo ważne jest wzbogacenie diety o źródła kwasów tłuszczowych Omega, a także ewentualna ich suplementacja. Uznawana jest za bezpieczną i rekomendowaną przez pediatrów.
Kwasy Omega 3 poprawiają czynność komórek śródbłonka naczyniowego poprzez zwiększenie dostępności tlenku azotu, co wpływa pośrednio na redukcję wartości ciśnienia tętniczego. Budują i wzmacniają także ściany naczyń krwionośnych. Szczególne znaczenie mają jednak dla układu nerwowego dziecka. DHA jest głównym składnikiem tkanki nerwowej i stanowi do 60% sumy kwasów tłuszczowych w fosfolipidach neuronów. Uczestniczy w procesach rozwoju mózgu, do których należy m.in. rozrastanie się wypustek neuronalnych oraz tworzenie się kolców dendrytycznych. Największe zapotrzebowanie na ten związek obserwuje się do ukończenia przez dziecko 2 lat, choć także w późniejszym wieku jest on niezmiernie istotny. Niedobór Omega 3 obniża zdolności poznawcze, prowadzi do zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet spadku poziomu inteligencji (IQ). Dodatkowo zwiększa ryzyko różnego rodzaju schorzeń neurologicznych wieku dziecięcego. Suplementację kwasami Omega 3 od dawna stosuje się w zachowawczym leczeniu między innymi ADHD, nadpobudliwości ruchowej czy nerwicy u dziecka.
Pozytywne działanie kwasów Omega zostało wielokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi. Obejmuje ono m.in.:
- redukcję stężenia trójglicerydów w osoczu krwi poprzez hamowanie ich resyntezy w ścianie jelit i wątrobie nawet o 30%;
- łagodzenie stanów zapalnych w organizmie, także w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych (na przykład AZS), które są u dzieci coraz częstsze;
- obniżanie podatności płytek krwi do zlepiania się wskutek hamowania tworzenia substancji silnie protrombotycznych;
- działanie przeciwmiażdżycowe związane m.in. z modyfikacjami w syntezie eikozanoidów;
- działanie przeciwalergiczne polegające na hamowaniu nadmiernej odpowiedzi immunologicznej;
- zmniejszanie ryzyka chorób, na przykład cukrzycy, w późniejszym życiu dziecka.
Udowodniono również, że właściwa podaż kwasów tłuszczowych Omega 3 reguluje rozwój motoryki dużej i motoryki małej, a także ogólny rozwój całego organizmu dziecka, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie.
Kwasy Omega dla dzieci – suplement diety
Zapotrzebowanie na kwasy Omega w przypadku dzieci można uzupełniać na dwa sposoby. Pierwszym jest dbanie o to, aby podstawowa dieta zawierała odpowiednie ilości źródeł tych związków. Istotne jest jednak wybieranie wyłącznie produktów spożywczych najwyższej jakości, ponieważ np. ryby o niesprawdzonym pochodzeniu mogą być jednocześnie skarbnicą toksyn i metali ciężkich. Drugą formą jest suplementacja, która ma postać kapsułek lub płynu. Olej płynny zalecany jest zwłaszcza mniejszym dzieciom, do 6. roku życia, ponieważ mają one trudności z połykaniem tabletek i kapsułek, co może stać się nawet niebezpieczne. Taki suplement najwygodniej dodać do kaszki, warzyw, owsianki, jogurtu. Kapsułki są wygodną opcją dla dzieci nieco starszych – wystarczy popić je wodą. Bez względu na wybór formy suplementacji, ważna jest systematyczność, o którą powinni już zadbać rodzice.
Kwasy Omega dla dzieci – przeciwwskazania
Kwasy tłuszczowe Omega są bezpieczne i niezbędne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Do ich suplementacji praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań. Ostrożność powinny zachować jednak dzieci stosujące leki przeciwzakrzepowe. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem dziecięcym lub pediatrą.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pluta A., Budnik-Szymoniuk M., Korzystny wpływ kwasów omega 3 na rozwój dziecka, Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(7):540-547.
- Marciniak-Łukasiak K., Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 6 (79), 24 – 35.
Zostaw komentarz