Kolagen i kwas hialuronowy na twarz to współcześnie prawdopodobnie 2 najpopularniejsze związki zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Odkąd wzrosła świadomość ludzi na temat własnego zdrowia i urody, dzięki czemu wiadomo, że kolagen i kwas hialuronowy występują naturalnie w skórze, jednak w pewnym wieku ich produkcja zaczyna spadać, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i suchości naskórka, oba związki są chętnie kupowane i wykorzystywane jako suplement diety lub składnik kremów i kosmetyków.
Spis treści
Kolagen i kwas hialuronowy w skórze
Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym całego organizmu, stanowiąc do 30% całej puli ludzkich białek, z czego niemal połowa znajduje się właśnie w skórze twarzy i całego ciała. Białko to odpowiada przede wszystkim za utrzymanie integralności i stabilności komórek i tkanek, wzmacniając je. Dzięki odpowiedniej zawartości kolagenu skóra jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, jej uszkodzenia i podrażnienia szybciej się goją. Przede wszystkim jest jednak jędrna i elastyczna, po odkształceniu z łatwością wraca do pierwotnego stanu. Wysoka zawartość kolagenu jest charakterystyczna zwłaszcza dla dzieci, po części właśnie dlatego mają one tak gładką i piękną skórę twarzy. Około 25. roku życia ilość kolagenu zaczyna stopniowo spadać, średnio o około 1% rocznie. Zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne, skóra staje się bardziej przesuszona i wiotka.
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem o niezwykle intensywnych właściwościach higroskopijnych. Związek ten ma zdolność wiązania ze sobą cząsteczek wody, przy czym 1 cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet do 250 cząsteczek wody. Ogromne ilości kwasu hialuronowego znajdują się w mazi stawowej, gałkach ocznych, płynach ustrojowych oraz właśnie w skórze, dzięki czemu jest ona nawilżona, nawodniona i pełna blasku. Niedobory omawianej substancji obserwuje się zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej, cery zniszczonej i starczej, cery podrażnionej i cery problematycznej, a także suchej skóry . Podobnie jak w przypadku kolagenu, tak i tutaj naturalna synteza związku zaczyna maleć wraz z wiekiem.
Kolagen i kwas hialuronowy na twarz
Znając już funkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, można stwierdzić, że rzeczywiście są one niezwykle ważne dla zachowania właściwej kondycji skóry twarzy. Właśnie z tego względu bywają tak chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków, w tym maseczek do twarzy, serum czy kremów. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku stosowania zewnętrznego nie działają one w sposób, o którym myśli większość użytkowników. Oba związki mają zbyt duże cząsteczki, aby mogły one penetrować przez pory skóry i docierać do skóry właściwej. Nawet systematyczne stosowanie nie będzie więc uzupełniać wewnętrznych niedoborów. Działanie takich kosmetyków opiera się głównie na tworzeniu warstwy okluzyjnej na powierzchni skóry, dzięki czemu woda jest zatrzymywana w naskórku i głębszych partiach skóry, co przekłada się na jej nawilżenie i wzmocnienie.
Chcąc uzupełnić wewnętrzne niedobory kolagenu i kwasu hialuronowego, można zdecydować się na suplementację lub profesjonalne zabiegi kosmetyczne. W przypadku zabiegów przedstawicielem jest zwłaszcza mezoterapia igłowa z wykorzystaniem preparatów na bazie kolagenu i kwasu hialuronowego. Wówczas oba związki mogą być wstrzykiwane bezpośrednio w głąb skóry. Suplementacja jest natomiast formą nieinwazyjnego uzupełniania niedoborów pokarmowych, w tym omawianych związków.
Kolagen i kwas hialuronowy – suplementacja
Bardzo dobrze sprawdza się suplementacja kolagenu wołowego w proszku przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie. Kwas hialuronowy dostępny jest natomiast w formie wygodnych kapsułek. W obu przypadkach należy pamiętać o systematyczności – jedynie codzienne stosowanie suplementów przez dłuższy okres czasu zagwarantuje oczekiwane efekty. Chcąc poprawić kondycję skóry twarzy, nie należy zapominać również o zdrowym stylu życia, unikaniu używek oraz właściwej pielęgnacji.
Zobacz również: Kapsułki z kwasem hialuronowym.
Kolagen i kwas hialuronowy na twarz bez względu na formę podaży rekomendowane są przede wszystkim do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej, ale także dojrzałej czy problematycznej. Warto rozważyć ich stosowanie przy nadmiernie łuszczącym się naskórku, uczuciu ściągnięcia skóry, szarości skóry i utracie jej blasku. Profilaktycznie używać je można już od momentu ukończenia 25 lat.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
- Aleksa A., Rost-Roszkowska M., Ocena wiedzy klientek salonów kosmetycznych na temat zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i ich wpływu na rewitalizację skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2002.
- Wilk–Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
Zostaw komentarz