Aktualizacja: 12 maja 2024
Olej z czarnuszki na skalp stosowany systematycznie wykazuje niezwykle korzystne działanie, obejmujące m.in. zahamowanie nadmiernego wypadania włosów, zmniejszanie oznak łupieżu i swędzenia skóry głowy, a także stymulację wzrostu nowych włosów. Ważne, aby stosowany był systematycznie i miał naturalne, wysokiej jakości pochodzenie. Uzupełnieniem stosowania zewnętrznego może być suplementacja oleju z czarnuszki siewnej w kapsułkach. Dostarczając cenne związki odżywcze od wewnątrz, w dużym stopniu wspieramy kondycję skóry całego ciała, w tym skóry głowy.
Spis treści
Olej z czarnuszki na skalp – działanie
Olej z czarnuszki siewnej charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością tymochinonu oraz flawonoidów. Są to związki o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Stosowanie omawianego produktu na skalp ma udowodnione działanie, które obejmuje:
- łagodzenie świądu, zaczerwienienia i pieczenia skóry głowy, np. w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry głowy, łuszczycowego zapalenia skóry głowy, infekcji grzybiczych i wielu innych schorzeń dermatologicznych;
- zmniejszanie łupieżu, czyli nadmiernego łuszczenia się naskórka skalpu;
- stymulację i odżywianie cebulek włosowych, przez to włosy stają się gęstsze, silniejsze i bardziej wytrzymałe. Dodatkowo rosną szybciej oraz większych ilościach;
- przeciwdziałanie nadmiernemu wypadaniu włosów, także w przebiegu łysienia androgenowego i łysienia telogenowego;
- łagodzenie objawów alergii skórnej w obrębie skóry głowy, która może wynikać na przykład z nadwrażliwości na określone składniki szamponów, odżywek i innych kosmetyków bądź na alergeny zawarte w materiale, z którego szyte są czepki, czapki czy chusty na głowę;
- zmniejszanie podrażnień wynikłych z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy lub z przeprowadzonych zabiegów stylistycznych i fryzjerskich.
Świeży olej z czarnuszki siewnej jest skarbnicą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odżywiają i regenerują skórę głowy. Dodatkowo zawiera witaminy i minerały, także te niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów i zachowania ich właściwej kondycji.
Olej z czarnuszki na skalp – zastosowanie
W pierwszej kolejności należy kupić najwyższej jakości olej z czarnuszki egipskiej. Jest to olej tłoczony na zimno, nierafinowany. Znajduje się w szklanej, ciemnej buteleczce, która chroni cenną zawartość przed promieniowaniem UV. Taki olej można stosować raz w tygodniu do wykonywania wcierek do włosów i skóry głowy. Wystarczy odrobinę oleju rozgrzać w dłoniach, zwłaszcza na opuszkach palców obu dłoni, a następnie wykonać delikatny, aczkolwiek obszerny masaż głowy. Powinien on objąć całą skórę głowy, od linii czoła, poprzez linię wokół uszu, aż do potylicy, nie pomijając przy tym również ciemienia. Taki masaż powinien trwać około 10 minut. Odczuwając brak oleju na opuszkach palców, w połowie masażu warto ponownie zaaplikować go na dłonie. Po zakończonym masażu skóry głowy należy pozostawić olej jeszcze na około godzinę. Dzięki temu składniki aktywne będą mogły przez ten czas przenikać barierę naskórka i wzmacniać włosy. Po upływie wskazanego czasu można dokładnie umyć skórę głowy naturalnym, delikatnym szamponem. Przy wszelkich schorzeniach dermatologicznych szampon powinien zostać dobrany przez dermatologa lub trychologa.
Warto wspomnieć, że olej z nasion czarnuszki siewnej nadaje się również do zabiegu pielęgnacyjnego olejowania włosów (od nasady po końce). Sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku włosów wysokoporowatych. Można dodać odrobinę także do systematycznie stosowanej odżywki, aplikując ją i zmywając w sposób standardowy.
Olej z czarnuszki w kapsułkach
Olej z czarnuszki siewnej na skalp może przybierać również formę kapsułek. Ten wartościowy suplement diety przyjmowany systematycznie przez okres przynajmniej 4 tygodni znacznie wspiera zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne oraz urodę. Wywiera takie samo działanie: przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne, ale również jest silnym antyoksydantem, reguluje trawienie, poprawia pamięć, odżywia cały organizm. Korzyści z jego stosowania będą więc wszechstronne. Dzięki suplementacji można wspierać włosy i skórę głowy od wewnątrz, co jest równie istotne, jak właściwie dobrana pielęgnacja. Nie należy przekraczać dawek zaleconych przez producenta suplementu diety.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, XXXI/2018.
- Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa), czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
Zostaw komentarz