Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 sierpnia 2024

Kolagen czy kwas hialuronowy na zmarszczkiKolagen czy kwas hialuronowy na zmarszczki – który z tych związków będzie korzystniejszym wyborem, jeśli celem jest poprawa kondycji skóry, widoczne jej odmłodzenie oraz spowolnienie procesów starzenia się? Należy wiedzieć, że zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy są jednymi z najważniejszych składników znajdujących się w skórze. Działają one jednak w różny sposób. Co warto o nich wiedzieć?

Działanie kolagenu na skórę

Kolagen to podstawowe białko budulcowe skóry i niemal wszystkich innych tkanek ludzkiego organizmu. Szacuje się, że stanowi do 30% wszystkich białek, z czego aż 40% znajduje się właśnie w skórze. Białko to odpowiada przede wszystkim za wytrzymałość i utrzymanie struktury tkanek, które buduje. Zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje właściwy poziom jej nawilżenia, co wpływa na jej odpowiednią sprężystość, wygląd i kondycję. Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych, które także są bardzo ważne dla utrzymania wyglądu skóry. Wraz z upływem czasu w organizmie spada poziom witamin i składników mineralnych, które wspomagają naturalną odbudowę kolagenu. Cząsteczka tego białka zmienia swoją strukturę i właściwości fizykochemiczne, w konsekwencji czego skóra traci jędrność i elastyczność. Następuje jej nadmierne odwodnienie, co jest jedną z przyczyn pojawiania się zmarszczek i bruzd.

Zobacz również: Najmocniejszy kolagen na zmarszczki.

Działanie kwasu hialuronowego na skórę

Kwas hialuronowy należy do grona glikozaminoglikanów i jednocześnie jest jedną z najlepszych substancji o właściwościach higroskopijnych. Ma zdolność wiązania ogromnych ilości wody: szacuje się, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać ze sobą nawet 250 cząsteczek wody, co wpływa na właściwe nawodnienie i nawilżenie tkanek, w których się znajduje. Jako że w ogromnych ilościach znaleźć go można właśnie w skórze (a poza tym także w mazi stawowej, łzach, ślinie, ciele szklistym oka i naczyniach krwionośnych), można śmiało stwierdzić, że wysoki poziom kwasu hialuronowego przyczynia się do utrzymania nawilżonej, jędrnej i pełnej blasku skóry. Jak wiadomo, nadmierne przesuszenie skóry znacznie przyśpiesza proces pojawiania się zmarszczek mimicznych oraz innych niepożądanych zmian skórnych. Kwas hialuronowy wpływa zatem pośrednio na redukcję zmarszczek. Wykorzystywany jest również w formie iniekcji (wówczas skutecznie likwiduje obecne już zmarszczki).

Zobacz również: Jaki jest najlepszy kwas hialuronowy?

Kolagen czy kwas hialuronowy na zmarszczki?

Wszystko zależy od tego, czy celem jest działanie inwazyjne, czy nieinwazyjne. Wprawdzie kolagen może być składnikiem preparatów do iniekcji, wykorzystywanych następnie przy zabiegach mezoterapii igłowej, jednak kwas hialuronowy w iniekcjach na zmarszczki działa znacznie skuteczniej. Trwałe efekty działania kwasu hialuronowego uzyskuje się, wprowadzając go do skóry właściwej, stosując iniekcje podskórne. Właśnie dlatego we współczesnej medycynie estetycznej znalazł on zastosowanie jako składnik wypełniaczy. Iniekcje żelowe na bazie kwasu hialuronowego wykorzystuje się do redukcji zmarszczek statycznych, podniesienia i modelowania policzków, korekcji rysów twarzy i kształtu ust, fałdów nosowo-wargowych i podbródka.

Więcej osób pragnie jednak uzyskać efekt przeciwzmarszczkowy bez konieczności iniekcji. Wówczas do wyboru mają one kremy i kosmetyki z dodatkiem obu wspomnianych związków, a także suplementy diety. Należy zaznaczyć, że zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy mają zbyt dużą masę cząsteczkową, aby penetrować przez naskórek i docierać do skóry właściwej po aplikacji zewnętrznej. Choć stosowane w formie kosmetyków nie uzupełnią niedoborów, wykazują dużą skuteczność. Wszystko przez to, że mają zdolność do tworzenia hydrofilowego filmu na powierzchni skóry, który zabezpiecza warstwę rogową przed działaniem czynników zewnętrznych oraz powoduje zmniejszenie się przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Dzięki czemu naskórek może być lepiej nawilżony. To z kolei pośrednio przekłada się na opóźnianie powstawania zmarszczek mimicznych.

Suplementacja kwasu hialuronowego i kolagenu

W odniesieniu do suplementów diety rekomenduje się zarówno suplementację kwasu hialuronowego, jak i suplementację kolagenu (najlepiej jednocześnie). Oba związki uzupełniają swoje działanie, dzięki czemu już po 4 tygodniach systematycznej suplementacji zauważyć można widoczną poprawę kondycji skóry, a nawet delikatny efekt przeciwzmarszczkowy. Kolagen wzmacnia skórę i buduje ją, dzięki czemu jest jędrna, sprężysta i wytrzymała, natomiast kwas hialuronowy zapewnia jej wysoki poziom nawilżenia. Wspólne połączenie tych efektów zmniejsza zmarszczki.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 66/2012.
  2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  3. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami