Kępki żółte (łac. xanthelasma) to łagodne zmiany skórne pojawiające się przeważnie na powiekach, choć mogą utworzyć się na dowolnej części ciała. Nazywane są żółtakami ze względu na swoje zabarwienie, nie są jednak zagrożeniem zdrowia lub życia. Ich leczeniem zajmuje się przeważnie dermatolog lub okulista ze specjalizacją z chirurgii.
Spis treści
Kępki żółte – przyczyny
Kępki żółte to łagodne guzki tworzące się w konsekwencji nagromadzenia złogów cholesterolu w powierzchownych warstwach skóry. Ich powstawanie wiąże się z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości lipidów i tworzeniem w ten sposób tzw. komórek piankowatych. Wewnątrz nich znajdują się duże ilości cholesterolu i jego estrów. Niemal w 50% przypadków kępki żółte występują u osób ze zwiększonym stężeniem lipidów w surowicy, dlatego zawsze warto wykonać badania laboratoryjne.
Kępki żółte – rodzaje
W medycynie wyróżnia się następujące rodzaje kępek żółtych:
- guzowate – guzki w kolorze żółto-pomarańczowym, przeważnie umiejscawiają się na skórze nad stawami lub powierzchniami zgięciowymi kończyn;
- wysiewne – drobne żółte lub różowawe grudki o wielkości 1-5 mm, przeważnie tworzące się na zgięciowych powierzchniach kończyn i pośladkach;
- ścięgien – gładkie guzki w kolorze skóry z tendencją do powstawania nad ścięgnami lub więzadłami, przeważnie w okolicy ścięgna Achillesa;
- płaskie – miękkie, żółtawe guzki tworzące się na szyi, ramionach, tułowiu lub pod pachami, a także na powiekach;
- brodawkowate – płaskie lub brodawkowate grudki na błonie śluzowej jamy ustnej lub na skórze okolicy krocza.
Najczęściej kępki żółte zaobserwować można na powiekach, w równym stopniu na górnej, co na dolnej. Mają one tendencję do występowania w większej liczbie.
Kępki żółte – objawy
Kępki żółte na powiekach przyjmują formę płaskich, niebolesnych, blado-żółtych uwypukleń położonych zazwyczaj w przyśrodkowej części powieki. Nie dążą do złośliwienia, dlatego usuwa się je wyłącznie z przyczyn kosmetycznych. Ich obecność nie zaburza bowiem funkcji powiek, nie wpływa na powstawanie wad wzroku ani nie wywołuje objawów somatycznych takich jak pieczenie, ból czy świąd. Mogą jednak pogarszać pewność siebie i zmniejszać zadowolenie z wyglądu zewnętrznego, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. Jeśli znajdują się na innych częściach ciała (np. zgięciowych), mogą powodować delikatny dyskomfort.
Diagnostyka kępek żółtych
Rozpoznanie kępek żółtych stawia się na podstawie wyglądu zmian skórnych. Nie są wymagane żadne inne badania diagnostyczne, nawet przez planowanym zabiegiem chirurgicznym.
Kępki żółte – leczenie
Metodą leczenia z wyboru w przypadku kępek żółtych jest krótki i bezbolesny zabieg chirurgiczny. Polega on na całkowitym wycięciu zmian, dbając o to, aby nie pozostawić nawet małej części, co mogłoby przyczynić się do szybkiego nawrotu patologii. Nacięcia są niewielkie, dlatego powstające blizny po pewnym czasie stają się praktycznie niewidoczne. Mogą całkowicie ukryć się w fałdach skórnych powiek, zwłaszcza górnych. Wycięcie kępek na innych częściach ciała wymaga założenia szwów, które są usuwane po 7 dniach.
Po zabiegu pacjent od razu może wyjść do domu, choć przez krótki czas musi nosić opatrunek. Rana jest niewielka, goi się do 7 dni. W tym czasie zaleca się miejscowe stosowanie maści z antybiotykiem oraz stosowanie do wszelkich zaleceń lekarza chirurga. Przez okres kilku miesięcy od zabiegu nie powinno się opalać blizn.
Należy mieć na uwadze, że nawet po leczeniu chirurgicznym kępki żółte mogą nawracać. Problem ten dotyczy do 40% pacjentów. Mimo tego zabieg jest wskazany, ponieważ kępki żółte nie znikają bez leczenia. Przeciwnie – ulegają powiększaniu się i rozrastaniu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
- Czarnecka-Operacz M., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz