Aktualizacja: 2 kwietnia 2024
Olej z czarnuszki na skórę głowy pomocny jest zarówno w przypadku przewlekłych schorzeń dermatologicznych i trychologicznych, jak i celem ich profilaktyki oraz poprawy kondycji skóry głowy. Produkt można zarówno suplementować i tym samym działać od wewnątrz, jak i nakładać go bezpośrednio na skórę głowy. Wybór metody działania uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Ważne, aby olej z czarnuszki miał sprawdzone, wysokiej jakości pochodzenie.
Spis treści
Olej z czarnuszki na porost włosów
Chcąc zahamować łysienie i nadmierne wypadanie włosów, a także przyspieszyć porost nowych kosmetyków należy zadbać nie tyle o same łodygi włosów, ile o skórę głowy. Wpływ na porost włosów ma bowiem kondycja ich cebulek. Nie bez powodu olej z czarnuszki egipskiej określany jest potocznie jako ratunek dla wypadających włosów. Regularna suplementacja tego produktu uzupełnia niedobory kwasów tłuszczowych omega 3 i kwasów tłuszczowych omega 6, witamin z grupy B, witaminy A, tokoferoli oraz składników mineralnych, a więc tych związków, które są niezbędne dla zachowania kondycji i zdrowia włosów oraz skóry głowy. Najprostszym wyborem jest więc przyjmowanie oleju z czarnuszki siewnej w kapsułkach, co jest szybkim i wygodnym sposobem dbania o siebie. Korzyści takiej suplementacji będą znacznie szersze, niż tylko wspieranie skóry głowy. Można również wykorzystywać olej w formie płynnej do wykonywania masażu skóry głowy. Wykonując z niego macerat, można pozyskać naturalną i niezwykle silnie działającą wcierkę do skóry głowy. Wcieranie odrobiny olejku należy praktykować raz w tygodniu przez około 10 minut, podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznej wcierki. Liczne badania potwierdzają tak korzystne właściwości produktu. W 2017 roku przeprowadzono badanie, które udowodniło, że olej z czarnuszki siewnej zmniejsza liczbę wypadających włosów aż o 76%. Oczywiście, aby uzyskać taki efekt, niezbędna jest systematyczność.
Olej z czarnuszki na choroby skóry głowy
Większość właściwości olejku z czarnuszki siewnej pochodzi od tymochinonu. To związek fitochemiczny występujący naturalnie praktycznie wyłącznie w nasionach czarnego kminku. Jest silnym antyoksydantem, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z tego względu zarówno jego suplementacja, jak i nanoszenie bezpośrednio na skórę głowy:
- zmniejsza objawy łupieżu, zarówno w przypadku łupieżu izolowanego, jak i nadmiernego łuszczenia się skóry głowy przy ŁZS;
- łagodzi świąd i pieczenie skóry głowy, niweluje jej podrażnienia w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych lub w konsekwencji błędnych nawyków pielęgnacyjnych;
- zagęszcza włosy w przypadku łysienia spowodowanego chorobami skóry głowy i włosów;
- łagodzi stany zapalne przewlekłych schorzeń dermatologicznych skóry głowy.
Udowodniono również, że olej z nasion czarnuszki chroni on przed działaniem wolnych rodników tlenowych, przyspieszających starzenie się organizmu i nasilających objawy licznych schorzeń przewlekłych. Może stanowić dobrą profilaktykę działań niepożądanych związanych z nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Olej z czarnuszki na skórę głowy a kondycja włosów
Osoby systematycznie suplementujące olej z czarnuszki siewnej lub wcierający go w skórę głowy z pewnością w krótkim czasie zauważą także poprawę kondycji włosów. Staną się one pełne blasku, wygładzone i nawilżone. Będą łatwe w rozczesywaniu i w stylizacji, jednocześnie nie pusząc się podczas suszenia ich suszarką. Wiele osób będzie mogło zauważyć również tzw. baby hair pojawiające się na linii włosów i czoła. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, rekomenduje się jednoczesną suplementację kapsułek i stosowanie oleju płynnego jako kosmetyk.
Olej z czarnuszki siewnej na skórę głowy – jak stosować?
Decydując się na suplementację, należy pamiętać o systematyczności. Kapsułki przyjmuje się każdego dnia w zaleconej przez producenta liczbie przynajmniej przez okres 4 tygodni, choć większość specjalistów rekomenduje suplementację długoterminową. Jest ona bezpieczna i nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi. Nieco inaczej wygląda zastosowanie oleju z czarnuszki na skórę głowy w formie płynnej. Sposobów jego wykorzystania jest kilka. Najprostszym jest rozgrzanie w dłoniach kilku kropel oleju, naniesienie go na opuszki wszystkich palców obu dłoni i wykonanie delikatnego masażu całej skóry głowy, począwszy od czoła, kończąc za uszami i na potylicy. Taki masaż powinien trwać 10-15 minut i wykonuje się go raz w tygodniu. Po jego zakończeniu można nałożyć na włosy maseczkę, a następnie zawinąć je w ręcznik i pozostawić na około 20 minut.
Olej z czarnuszki siewnej można wetrzeć przed myciem włosów wyłącznie w linię skóry głowy, czyli tam, gdzie najczęściej występują objawy schorzeń trychologicznych. Chcąc natomiast poprawić kondycję całych włosów, wystarczy dodać kilka kropli do ulubionej maski, odżywki. Olej z czarnuszki na skórę głowy pomocny jest zarówno w przypadku przewlekłych schorzeń dermatologicznych i trychologicznych, jak i celem ich profilaktyki oraz poprawy kondycji skóry głowy. Produkt można zarówno suplementować i tym samym działać od wewnątrz, jak i nakładać go bezpośrednio na skórę głowy. Wybór metody działania uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Ważne, aby olej z czarnuszki miał sprawdzone, wysokiej jakości pochodzenie.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pałczyński C., Czarnuszka siewna (Nigella sativa), czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, 2017.
- Mańkowska D., Bylka W., Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna, Herba Polonica, 1/2009.
- Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
Zostaw komentarz