Kolagen do picia
Kolagen do picia

PodtopieniePodtopienie to ostre niedotlenienie spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych najczęściej przez wodę (choć zdarzają się podtopienia inną cieczą). Mianem tym określa się wszystkie przypadki przeżycia po duszeniu się wskutek zanurzenia się w wodzie. Konsekwencje podtopienia mogą być bardzo poważne, choć niekiedy pacjent nie doświadcza żadnych skutków tego stanu.

Podtopienie – na czym polega?

Topienie się ma kilka faz. Na samym początku osoba tonąca broni się, wstrzymując oddech. To naturalny odruch, któremu nie sposób się przeciwstawić. W konsekwencji tego w organizmie wzrasta stężenie dwutlenku węgla, a gdy już jest odpowiednio wysokie, zostaje pobudzony ośrodek oddechowy i dochodzi do prób oddychania niezależnie od woli tonącego. Powoduje to zalanie dróg oddechowych i utratę przytomności, gdy woda przedostanie się już do płuc. Podtopienie obejmuje wszystkie przypadki przeżycia po duszeniu się w wyniku zanurzenia się w wodzie.

Podtopienie – przyczyny

Podtopienie może mieć wiele przyczyn, a w realnym życiu może dotyczyć każdego – dziecka, osoby dorosłej, amatora czy osoby świetnie pływającej. Najczęściej czynnikami sprawczymi są:

  • przecenienie swoich umiejętności i nadmierna brawura;
  • spożycie alkoholu przed wejściem do wody;
  • nagły skok do wody po długotrwałym przebywaniu na słońcu, powodujący wstrząs termiczny;
  • nadmierne oziębienie ciała, spowodowanie przebywaniem w zimnej wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni C, zwłaszcza przez dłuższy czas;
  • skurcze mięśni, np. po wejściu do wody bezpośrednio po obfitym posiłku;
  • pływanie w zbiornikach wodnych, gdzie spotkać można niebezpieczne wiry i zimne prądy, miejsca bagniste, wodorosty.

Należy zaznaczyć, że do podtopienia może dojść także w przebiegu chorób przewlekłych, np. u osób z padaczką, jeśli będą mieć napad akurat podczas pływania lub przebywania w wodzie.

Objawy podtopienia

Objawy pojawiające się u osoby, która przeżyła podtopienie, mogą różnić się w zależności od czasu przebywania pod wodą, temperatury wody, ilości połkniętej wody i tej, która przedostała się do dróg oddechowych, a także od obrażeń dodatkowych czy ogólnego stanu zdrowia. Przeważnie obserwuje się splątanie, duszności, bóle w klatce piersiowej, kaszel i wymioty. Mogą też pojawić się: sinica, zaburzenia rytmu serca, bezdech, a nawet śpiączka.

Podtopienie – pierwsza pomoc

Według WHO, co godzinę na świecie, w wyniku utonięcia śmierć ponosi 40 osób. W Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat utonęło 5 109 osób, w tym 81 małych dzieci do lat 7. Jest to więc realne zagrożenie, z którym można spotkać się na co dzień. Dlatego warto znać metody pierwszej pomocy w przypadku podtopienia, ponieważ mogą one uratować życie bliskiemu lub obcej osobie wymagającej pomocy.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów i ratowników medycznych, pierwsza pomoc w przypadku topienia się i podtapiania osoby drugiej powinna prezentować się następująco:

  • wezwanie pomocy przez numer alarmowy 112;
  • ocena sytuacji i dobór akcji ratunkowej do okoliczności;
  • rzucenie tonącemu przedmiotu umożliwiającego utrzymanie się na wodzie, np. gumowej piłki, materaca, kija.

Jeśli zdolności i okoliczności zdarzenia na to pozwalają, można popłynąć tonącemu na ratunek, jednak wyłącznie zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymanie się na wodzie, np. koło ratunkowe. Do osoby tonącej zawsze podpływa się od tyłu, dzięki czemu ograniczamy ryzyko własnego podtopienia się wskutek niekontrolowanych ruchów poszkodowanego. W razie braku możliwości podpłynięcia do takiej osoby należy dokładnie zapamiętać miejsce, w którym poszkodowany zniknął pod wodą, aby następnie móc wskazać je ratownikom.

Jeśli osoba poszkodowana jest już na brzegu, a osoba ratująca dalej czeka na specjalistyczną pomoc, powinna przystąpić do bezpośredniej pierwszej pomocy. Najpierw udrażnia się drogi oddechowe i przez 10 sekund sprawdza, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, wykonuje się 5 wdechów ratunkowych przez maskę i rozpoczyna uciskanie klatki piersiowej (30 mocnych uciśnięć na głębokość 5-6 cm). Następnie wykonuje się 2 wdechy i kontynuuje uciskanie klatki piersiowej. Po przywróceniu oddechu poszkodowanego układa się w pozycji bocznej bezpiecznej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Buchfeder M., Buchfelder A., Podręcznik pierwszej pomocy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Goniewicz M., Pierwsza pomoc. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami