Aktualizacja: 25 marca 2024
Pulmonektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całego płuca wraz z przylegającymi węzłami chłonnymi. Ze względu na wysoką inwazyjność i ryzyko licznych powikłań taka procedura wykonywana jest jako ostateczność, gdy wszelkie inne metody leczenia zawiodą. Najczęściej wskazaniem do pulmonektomii jest rak płuc.
Spis treści
Pulmonektomia – na czym polega?
Zabieg pulmonektomii wiąże się z usunięciem blaszki trzewnej opłucnej, całego płuca oraz okolicznych węzłów chłonnych zajętych procesem chorobowym. To operacja wysoce inwazyjna, obarczona ryzykiem niepowodzeń i powikłań, dlatego powinna być ostatnim krokiem w procesie leczenia pacjenta. Zabieg polega na otwarciu klatki piersiowej (tzw. torakotomia) i usunięciu określonych przez lekarza struktur anatomicznych, a wszystko to odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent spędza w szpitalu jeszcze blisko 2 tygodnie, głównie ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. W tym czasie śledzone są parametry życiowe i gojenie ran, jak również prowadzona jest rehabilitacja oddechowa.
Życie po usunięciu płuca
Po zabiegu pacjent wraca do pełnej sprawności po około 2 miesiącach, musi jednak mieć na uwadze, że jego wydolność nigdy nie będzie tak wysoka, jak dawniej. Pacjenci najczęściej zgłaszają:
- zmęczenie;
- kaszel;
- zaburzenia snu;
- duszności, zwłaszcza podczas wszelkich wysiłków fizycznych;
- bóle w klatce piersiowej.
Przeprowadzono badania, które wykazały, że ocena stanu zdrowia i jakości życia po resekcji płuca określana jest przez pacjentów jako przeciętna i wynosi niespełna 4 w 7-stopniowej skali. Jakość życia znacznie poprawia aktywność fizyczna prowadzona pod okiem specjalisty (najlepiej doświadczonego fizjoterapeuty). Bezwzględnie wymaga się rezygnacji z palenia papierosów i unikania przebywania w środowisku zanieczyszczonym, narażonym na pyły.
Poważne powikłania pooperacyjne w przebiegu resekcji płuc to przede wszystkim: niedodma, zapalenie płuc, odma opłucnowa, niewydolność oddechowa. British Thoracic Society ustaliło próg śmiertelności pooperacyjnej na poziomie do 8%. Należy mieć na uwadze, że jakość życia nigdy nie będzie tak wysoka, jak i zdrowego człowieka. Mimo tego rozważenie pulmonektomii nierzadko pozwala uratować życie chorego.
Pulmonektomia – wskazania
Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów na całym świecie. Klinicznie wyróżnia się 2 typy: raka drobnokomórkowego i raka niedrobnokomórkowego, z czego ten drugi stanowi nawet do 85% wszystkich przypadków. Wycięcie jest podstawowym i korzystnym postępowaniem do leczenia stadium I i II według klasyfikacji TNM. Najważniejszym wskazaniem do przeprowadzenia tego typu resekcji płuca jest zatem nowotwór płuc. Innym wskazaniem są powikłania gruźlicy, ropień płuca, zawał płuca lub bardzo poważna i zaawansowana choroba zawodowa płuc (pylica, beryloza i inne).
Kwalifikacja do pulmonektomii
Przed podjęciem decyzji o zabiegu pacjent przechodzi szereg szczegółowych badań. Wykonuje się RTG (które jednak nie jest zbyt mocno brane pod uwagę, ponieważ pokazuje jedynie duże zmiany patologiczne w obrębie płuca) oraz tomografię komputerową (podstawowe badanie służące do oceny płuc, na którym można zaobserwować zmiany nawet poniżej 1 mm). Pod uwagę należy wziąć fakt, że wraz z wiekiem pacjenta rośnie liczba zmian bliznowatych oraz niespecyficznych guzków w płucach. Wykonuje się również szczegółowe badania krwi i badanie moczu oraz dokładnie analizuje podjęte wcześniej kroki lecznicze wraz z ich skutecznością. Lekarz musi być pewny, że pulmonektomia jest jedyną opcją na uratowanie życia.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Chwiałkowski M., Babiarz J., Jabłoński S., Misiak P., Analiza czynników ryzyka niedodmy u chorych operowanych z powodu niedrobnokomórkowego raka płuca, Lekarz Wojskowy, 2/2017.
- Langfort R., Krzakowski M., Kowalski D., Krenke R., Orłowski T., Rzyman W., Wasąg B., Stanowisko ekspertów dotyczące leczenia uzupełniającego ozymertynibem chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca po radykalnej resekcji nowotworu, Nowotwory, 3/2023.
- Zieliński M., Torakochirurgia. Podręcznik technik operacyjnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Zostaw komentarz