Aktualizacja: 18 marca 2024
Sapioseksualizm to preferencja seksualna koncentrująca się na inteligencji i wiedzy jako podstawowych, najważniejszych czynnikach przyciągania seksualnego. Nie skupia się natomiast na cechach związanych z wyglądem, np. budową sylwetki, oczami, uśmiechem czy innymi atutami, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Zasobność portfela czy aparycję sapioseksualizm stawia dopiero na dalszych pozycjach.
Spis treści
Sapioseksualizm – na czym polega?
Zgodnie z definicją sapioseksualista to osoba odczuwająca pociąg seksualny do osób z wysokim ilorazem inteligencji. Preferencja ta odrzuca wygląd zewnętrzny, stawiając go dopiero na drugim miejscu, po mądrości i inteligencji. Takie osoby są znacznie bardziej chętne do wspólnych rozmów na wyższym poziomie, wykonywania eksperymentów naukowych, zamiast do poznawania swojego ciała i skupiania się na atrakcyjności fizycznej, co następuje dopiero w późniejszych etapach związku. Preferują oni randki związane z intelektualnością – teatr, opera, muzea, spotkania naukowe. Kochają długie rozmowy, wymianę poglądów oraz budowanie więzi emocjonalnej, bazującej na umyśle.
Większość sapioseksualistów nie zwraca tak dużej uwagi na wygląd zewnętrzny, w myśl zasady, że uroda przeminie, zaś intelekt zostaje na zawsze. Związki budowane na tej podstawie są silne, długotrwałe i interesujące. Ciekawostką jest, że osoba sapioseksualna może zakochać się w swoim partnerze zarówno po kilku miesiącach znajomości, jak i po wielogodzinnych dyskusjach, gdy odsłonięte zostaną kolejne karty osobowości.
Sapioseksualista – cechy
Cechy charakterystyczne, które trafnie opisują osobę sapioseksualistyczną, są następujące:
- rozmowa jest największym afrodyzjakiem;
- cechy charakteru i intelekt są dla niej najbardziej pociągające i zawsze przewyższają cechy wyglądu;
- ma mnóstwo zainteresowań z różnych dziedzin i przynajmniej jedną znaczną pasję;
- kocha poznawać świat, wymieniać się poglądami, dociekać rozwiązań różnych problemów;
- w rozmowach wytacza trafne argumenty, które potwierdzają jej inteligencję;
- wielogodzinne rozmowy traktuje jak grę wstępną;
- nie uznaje seksu na pierwszej randce;
- odpowiednio dobiera słowa podczas wymiany zdań, rozumie czarny humor i potrafi stosować riposty w rozmowach.
Sapioseksualistę można poznać praktycznie wszędzie, zazwyczaj jednak będą to miejsca związane z nauką czy kulturą. Szanse na poznanie takiej osoby są więc większe w galerii sztuki lub na spotkaniu czytelników, niż w nocnym klubie.
Demiseksualizm a sapioseksualizm
Sapioseksualizm to preferencja seksualna związana z docenianiem intelektu i umysłu, a zaufanie i rozmowa zawsze stanowią podstawę takiego związku. Z kolei demiseksualizm buduje się na emocjach. Jeszcze zanim pojawi się kontakt cielesny czy dojdzie do współżycia seksualnego, musi zostać zbudowana więź emocjonalna i uczucie. Demiseksualizm po części wiąże się więc z sapioseksualizmem.
Sapioseksualizm – czy ma wady?
Rozmowa, brak nudy w związku, silna więź intelektualna, częste interesujące wyjścia – brzmi idealnie. Tym bardziej że w związku dwóch sapioseksualistów nie ma miejsca na monotonię. Czy w takim razie ma on jakieś wady? Problem pojawia się w momencie, gdy powstaną różnice dotyczące światopoglądu. Nie jest możliwe, aby dwie różne osoby miały identyczne poglądy na wszystkie kwestie dotyczące życia i świata. Jeśli różnice te dotyczą filarowych tematów, mogą wywiązać się ostre i dynamiczne kłótnie, prowadzące nierzadko nawet do rozstania. Sapioseksualista jest bowiem osobą, która przeważnie lubi mieć rację i chce postawić na swoje.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pilawski P., [https://nowewyrazy.uw.edu.pl/haslo/sapioseksualny.html?pdf=1].
- Gignac G., Darbyshire J., Ooi M., Some people are attracted sexually to intelligence: A psychometric evaluation of sapiosexuality, Intelligence, 66/2018.
- Bidkar S., Khandelwal A., Khandelwal S., Sapiosexuality – an unexplored phenomenon, Indian Journal of Mental Health, 3/2016.
Zostaw komentarz