Jajka faszerowane mogą być zarówno pyszną przekąską, jak i daniem głównym. Przeważnie znajdziemy je na stole wielkanocnym, choć miłośnicy dań jajecznych często przygotowują je na śniadanie lub aby zaspokoić głód w ciągu dnia. Przepisów jest wiele, dlatego warto znaleźć ten najbardziej odpowiedni dla siebie.
Spis treści
Jajka faszerowane tuńczykiem
Aby przygotować jajka faszerowane tuńczykiem, należy ugotować 8 jak na twardo, a następnie przekroić je na pół. Otrzymamy 16 smacznych połówek faszerowanych. Po przekrojeniu jajek wyjmujemy żółtka i umieszczamy w misce. Żółtka zgniatamy widelcem i mieszamy z następującymi składnikami:
- puszka tuńczyka w kawałkach w sosie własnym;
- 2 łyżki majonezu;
- łyżeczka musztardy;
- sól i pieprz do smaku;
- świeży szczypiorek drobno pokrojony;
- czerwona cebula drobno pokrojona.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i tak powstałą pastę umieszczamy w lukach po wyjętych żółtkach jaj. Całość można jeszcze przystroić szczypiorkiem. Tuńczyka z powodzeniem można zastąpić inną rybą z puszki (np. sardynkami) lub nawet rybą wędzoną (np. makrelą). Czerwoną cebulę można wyeliminować i zastąpić siekanymi korniszonami, choć równie dobrze mogą być one kolejnym składnikiem. W praktyce składnik należy łączyć tak, aby były smaczne dla wszystkich domowników.
Jajka faszerowane marynowanymi pieczarkami
Pieczarki marynowane ze słoika należy wyjąć i drobno pokroić. Jajka przygotowujemy jak poprzednio, gotujemy na twardo, kroimy na pół i wyjmujemy żółtka. Następnie rozdrabniamy je widelcem i mieszamy z pieczarkami, majonezem oraz świeżym koperkiem w proporcjach wybranych przez siebie. Tak przygotowane jajka od razu nadają się do spożycia. Jeśli marynowane pieczarki nie są lubiane przez wszystkich domowników, równie dobrze można wykorzystać pieczarki surowe (świeże). Należy wówczas je oczyścić, umyć i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami lub pokroić drobno. Następnie podsmażyć przez chwilę na maśle i doprawić solą oraz pieprzem. Dalsze przygotowanie faszerowanych jaj pozostaje bez zmian.
Jajka faszerowane awokado
Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszy się awokado. Aby przyrządzić z niego pyszny farsz, należy wybrać jednak dojrzały owoc, który łatwo będzie się miksowało. Po obraniu go i usunięciu pestki awokado umieszczamy w blenderze, dodajemy żółtka jaj, sok z cytryny, sól i pieprz, a następnie miksujemy na gładką masę. Zaleca się dodanie do całości majonezu. Takim farszem wypełnia się luki po żółtkach.
Jajka faszerowane – przepis uniwersalny
Czytając powyższe przepisy, można zauważyć, że pierwsze etapy są niemal takie same, podobnie jak baza pod farsz. Dlatego można ugotować jajka w liczbie potrzebnej do poczęstunku każdego, następnie przekroić je na pół i wyjąć żółtka. Żółtka po rozdrobnieniu mieszamy z majonezem i musztardą, doprawiamy solą i pieprzem, a pozostałe składniki dobieramy wedle uznania. Mogą to być:
- szynka konserwowa;
- kukurydza;
- wędzony łosoś;
- suszone pomidory;
- rzodkiewka;
- ogórek kiszony;
- leśne grzyby.
I wszystko inne, co wyda nam się interesujące. Osoby preferujące mocniejsze smaki mogą doprawić farsz wedle uznania ostrą papryką lub pieprzem cayenne. Ci, którzy wolą jednak łagodniejsze potrawy, zamiast czarnego pieprzu mogą użyć pieprzu ziołowego.
Faszerowane jajka można przygotować w wersji fit, czyli odchudzonej. Wówczas, zamiast majonezu należy użyć chudą śmietanę, a jeszcze lepiej – naturalny jogurt grecki. Jedno gotowane jajko bez żadnych dodatków dostarcza konsumentowi 70-80 kcal. Kaloryczność jaja faszerowanego zależy głównie od użytych składników w farszu.
Jak przechowywać jajka faszerowane?
Jajka faszerowane najlepiej przygotować niedługo przed ich podaniem i zjeść od razu po podaniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, przyrządza się je wcześniej, a następnie okrywa folią spożywczą lub przykrywa reklamówką, aby farsz nie wysechł na obwodzie i aby lodówka nie przyjęła zapachu jaj. Pozostałości można przechowywać w lodówce pod podobnym przykryciem, jednak nie dłużej niż 2 dni.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz