Wcierki na porost włosów są rozwiązaniem dla każdego, kto zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów lub chce zadbać o to, aby jego czupryna była bujna i gęsta. Nadają się do stosowania zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. W zależności od rodzaju wcierki do włosów można uzyskać również inne efekty, np. poprawę blasku, eliminację łupieżu, regulację produkcji sebum itd. Istotna jest jedynie systematyczność.
Spis treści
Wcierki na porost włosów – jak działają?
Głównym działaniem wcierek jest wzmocnienie i odżywienie cebulek włosów – składniki zawarte w kosmetyku są bezpośrednio wcierane w skórę głowy, gdzie mogą przenikać barierę naskórka i przedostawać się bezpośrednio do mieszków włosowych. Tam uzupełniają niedobory i zaczynają aktywnie działać, co ma wpływ na kondycję całego włosa. Aby efekt był jeszcze lepszy, warto wcześniej pozbyć się martwego naskórka, który może ograniczać wnikanie składników wcierek. Bardzo dobrze sprawdzi się systematyczne wykonywanie delikatnych peelingów do skóry głowy – nawet 2 razy w tygodniu.
Kolejny mechanizm działania wcierek opiera się na samym efekcie masażu. Podczas stosowania wcierki wykonuje się bowiem masaż skóry głowy opuszkami palców, co intensywnie poprawia ukrwienie i dotlenienie tej okolicy. Składniki odżywcze i biologicznie aktywne krążące w krwiobiegu mogą trafiać bezpośrednio do cebulek włosów. Dlatego decydując się na wcierki, warto także rozpocząć suplementację związków poprawiających kondycję włosów i opóźniających ich wypadanie (zwłaszcza witaminy z grupy B, cynk, krzem, witamina D).
Wcierka na porost włosów – składniki
Najskuteczniejsza wcierka na porost włosów to taka, która pobudza cebulki do pracy. Konieczne jest w tym celu wzmożenie ukrwienia skóry głowy. Dlatego warto szukać w tego typu produktach: wyciągów i ekstraktów z ostrej papryki, kapsaicyny, piperyny czy kofeiny. Bardzo dobrze sprawdzą się również wcierki ziołowe, zwłaszcza na bazie pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego, korzenia łopianu czy nawet herbaty. Im bardziej naturalny skład, tym lepsza jakościowo jest wcierka.
Domowa wcierka na porost włosów
Aby przygotować wcierkę na porost włosów, wystarczy zaparzyć i schłodzić napar z pokrzywy i skrzypu polnego. Po schłodzeniu nakłada się go jak klasyczną wcierkę. W ten sposób można łączyć dowolne zioła o działaniu hamującym wypadanie włosów i odżywiającym skórę głowy. Alternatywą jest wcierka z chili – wystarczy łyżeczkę rozdrobnionej papryki chili zmieszać z 5 łyżkami oleju dobranego do porowatości włosów, a następnie tak przygotowaną mieszankę wcierać w skórę głowy. Ta opcja nie sprawdzi się jednak w przypadku osób z bardzo wrażliwą skórą głowy.
Wcierka na porost włosów z czarnuszki egipskiej
Olej z czarnuszki egipskiej, dzięki zawartości tymochinonu, hamuje mediatory prozapalne, takie jak cyklooksygenaza i prostaglandyna D2 działając przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Doskonale sprawdza się w terapii łysienia telogenowego, spowodowanego zaburzeniem proporcji pomiędzy włosami w fazie wzrostu a włosami w fazie spoczynku. Nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również pobudza wzrost nowych i silniejszych. Dlatego warto kupić wysokiej jakości olej z czarnuszki tłoczony na zimno i wykonywać z jego dodatkiem wcierki do skóry głowy. Wystarczy 4-5 kropli dodać do dowolnej domowej wcierki lub zwilżyć olejkiem opuszki palców i nakładać go bezpośrednio na skórę głowy.
Zobacz również: Olej z czarnuszki na włosy.
Wcierki na porost włosów – jak stosować?
Wcierkę na porost włosów aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy, partiami odkrywając skórę poprzez przekładanie pasm włosów. Dąży się do tego, aby wcierka znajdowała się na całej powierzchni głowy, w szczególności w tych miejscach, na których widać przerzedzenia włosów oraz na skalpie (linia czoła i włosów). Następnie wykonuje się delikatny masaż głowy opuszkami palców lub specjalnym masażerem. Czynność powinna trwać 5-10 minut i wykonuje się ją zawsze przed myciem włosów. Najlepiej po wykonaniu masażu odczekać jeszcze 1-2 godziny, aby składniki wcierki mogły aktywnie działać. Dopiero po tym czasie myje się włosy w klasyczny sposób, jednak stosując do tego wyłącznie szampony naturalne, o delikatnym składzie i działaniu ukierunkowanym na przyspieszanie porostu włosów.
Dobrym pomysłem jest również wizyta u trychologa, który pomoże dobrać profesjonalne wcierki do problemów skóry głowy, rodzaju włosów i indywidualnych potrzeb klient. Takie profesjonalne wcierki są świetnym uzupełnieniem pielęgnacji domowej, której również nie można pomijać.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Krzyżostan M., Włosy osłabione, zniszczone, wypadające, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2019.
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
- Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zostaw komentarz