Kolagen do picia
Kolagen do picia

BiopsjaBiopsja jest inwazyjnym zabiegiem diagnostycznym mającym kluczowe znaczenie przede wszystkim w onkologii. Polega na pobraniu materiału biologicznego pacjenta, a następnie odesłaniu go do analizy histopatologicznej, na podstawie której określa się, czy zmiana ta ma charakter nowotworowy. Istnieje wiele metod biopsji, a znajdują one zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie medycyny.

Biopsja – rodzaje

Biopsja to procedura diagnostyczna. W zależności od sposobu pobierania próbki można wyróżnić:

  • biopsje zamknięte;
  • biopsje otwarte.

Podział ten wynika głównie z techniki pobierania próbki. Każda z tych procedur ma swoje zastosowanie w zależności od lokalizacji i rodzaju podejrzanej patologii.

Biopsje zamknięte

Do grona biopsji zamkniętych zalicza się biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC) oraz biopsję gruboigłową. Biopsja cienkoigłowa jest zabiegiem prostym i mało traumatycznym, charakteryzuje się jednak mniej precyzyjnymi wynikami, niż ma to miejsce przy biopsji gruboigłowej. Jest natomiast bardzo dobrym badaniem przesiewowym pozwalającym na szybką analizę, czy badana zmiana jest łagodna, czy złośliwa, czy jest to zmiana o typie guza pierwotnego, czy też przerzutu, a także czy po wycięciu jej pojawia się wznowa miejscowa lub przerzut do tkanek miękkich.

Z kolei prawidłowo wykonana biopsja gruboigłowa dostarcza wystarczającą ilość materiału do prawidłowej oceny histologicznej guza. Jest przy tym metodą bezpieczną i może być stosowana także u chorego w znieczuleniu miejscowym w diagnostyce zmian wyczuwalnych palpacyjnie lub przy skojarzeniu z badaniami obrazowym.

Różnica między tymi dwoma badaniami polega głównie na średnicy igły, którą pobiera się materiał biologiczny. W pierwszym przypadku jest to igła bardzo cienka, dlatego nie każda tkanka może zostać pobrana. Podczas biopsji gruboigłowej średnica jest znacznie większa i umożliwia pobranie tkanek w formie walca. Dzięki temu jest skuteczniejsza w rozpoznawaniu niepokojących zmian.

Biopsje otwarte

Przewaga biopsji otwartych nad zamkniętymi polega przede wszystkim na możliwości wizualizacji guza i tym samym pobrania reprezentatywnej próbki. Wyróżnia się biopsje otwarte nacinające i wycinające. Biopsja nacinająca jest możliwa do wykonania jedynie w znieczuleniu miejscowym, a cięcie powinno przebiegać bezpośrednio nad guzem. Rekomenduje się pobranie 1 cm3 niezmiażdżonej tkanki nowotworowej. Z kolei biopsja wycinająca jest operacją wycięcia całego guza, który następnie analizowany jest histopatologicznie. Jest zatem operacją diagnostyczno-leczniczą.

Biopsja szczoteczkowa – cytologia

Biopsję szczoteczkową określa się również jako biopsję złuszczeniową. Podstawowym badaniem z zakresu biopsji szczoteczkowej jest cytologia wykonywana systematycznie u kobiet. Rekomenduje się wykonywanie cytologii co 3 lata w przypadku kobiet dojrzałych płciowo i zdrowych, a częściej, jeśli kobieta jest nosicielką HPV lub znajduje się w gronie ryzyka chorób nowotworowych narządów rodnych. Cytologia polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek bezpośrednio z szyjki macicy. W tym celu ginekolog rozszerza światło pochwy specjalnym wziernikiem, uwidaczniając szyjkę macicy. Badanie jest bezbolesne, choć może powodować dyskomfort i wywoływać niewielkie plamienie w ciągu pierwszej godziny.

Biopsja – wskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania biopsji jest choroba nowotworowa. Przykładowe wskazania:

  • guzy i nacieki obserwowane na badaniach obrazowych;
  • guzy wyczuwane pod skórą;
  • niepokojące pieprzyki i zmiany skórne o nierównych brzegach, z których sączy się wydzielina;
  • narośla na węzłach chłonnych;
  • polipy;
  • zgrubienia w obrębie piersi, widoczne na obrazie USG lub podczas mammografii.

Biopsja jest wykonywana w ramach NFZ, można jednak zdecydować się na prywatne badanie. Cena uzależniona jest od rodzaju biopsji i badanej okolicy ciała.

Badanie histopatologiczne a biopsja

Nie należy mylić tych dwóch pojęć. Biopsja odnosi się do zabiegu pobrania komórek, tkanek lub wycinków materiału biologicznego. Następnie są one zabezpieczane przez lekarza i przesyłane do laboratorium medycznego. Tam zostają poddane dokładnej analizie pod mikroskopem i jest to właśnie badanie histopatologiczne. Czas uzyskania wyników może wahać się od kilku dni nawet do miesiąca. Jednak analiza CITO odbywa się u pacjentów z podejrzeniem zmian rakowych zaawansowanych lub groźnych przerzutów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chmielik E., Łuczyńska E., Biopsja gruboigłowa piersi – wytyczne diagnostyczne, Pol J Pathol, 3/2009.
  2. Baskin J., Duick D., Levine R., Badanie ultrasonograficzne oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą ultrasonograficzną, Wydawnictwo M-Medica, Warszawa 2009.
  3. Wieczorek M., Histopatologia ogólna i podstawy cytodiagnostyki, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 1999.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami