Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 lutego 2024

Punkty młodości na twarzyPunkty młodości na twarzy to takie miejsca, których uciskanie i opracowywanie poprawia stan energetyczny organizmu, powoduje przypływ sił witalnych, a przede wszystkim odmładza skórę i poprawia jej kondycję. Znajomość ich lokalizacji wykorzystywana jest podczas wykonywania wielu różnych zabiegów, m.in. akupunktury kosmetologicznej twarzy, akupresury twarzy czy rozmaitych masaży kosmetologicznych.

Punkty młodości na twarzy – czym są

Punkty młodości to takie punkty w obrębie ciała, które odpowiadają za młody i promienny wygląd skóry. Ich stymulacja dodaje energii, przeciwdziała bezsenności, poprawia przepływ krwi i limfy oraz opóźnia procesy starzenia się. Znajdują się one na całym ciele, choć w kosmetologii największe znaczenie mają te zlokalizowane w obrębie twarzy i szyi. Wiele z nich można określić punktami marma, czyli takimi, które znajdują się na skrzyżowaniu kanałów fizycznych i energetycznych. Stanowią miejsca wrażliwe na dotyk, a tuż pod nimi przecinają się liczne struktury anatomiczne, np. żyły, tętnice, nerwy, mięśnie, ścięgna itd. Punkty młodości na twarzy można opracowywać na różne sposoby, a celem podejmowanych działań jest widoczna i odczuwalna poprawa kondycji skóry.

Lokalizacja punktów młodości na twarzy

Do najważniejszych punktów młodości w obrębie twarzy należą te znajdujące się:

  • w dołach nadkłowych – płaskie zagłębienia znajdujące się poniżej otworu podoczodołowego i nasady wyrostka jarzmowego;
  • tuż pod dolnymi powiekami;
  • na skroniach;
  • przy kącikach ust;
  • między brwiami.

W praktyce jednak w obrębie samej twarzy wyszczególnia się ponad 20 różnych punktów, nazywanych także punktami marma. Większość z nich przebiega wzdłuż linii zaznaczającej tzw. trójkąt młodości. Są to linie między łukami brwiowymi, policzkami, a regularną linią żuchwy i podbródkiem. Wraz z wiekiem, gdy skóra traci jędrność, trójkąt młodości przemienia się w piramidę, której wierzchołek skierowany jest ku górze. Żuchwa staje się szersza, zaczyna opadać, podobnie jak policzki, a bruzdy nosowo-wargowe ulegają pogłębieniu. Uważa się, że regularna stymulacja punktów młodości pozwala zachować trójkąt młodości przez jak najdłuższy czas.

Punkty młodości na twarzy – zabiegi kosmetologiczne

Punkty młodości na twarzy można stymulować na wiele sposobów. Najprościej po prostu je zlokalizować, a następnie wykonać automasaż poprzez delikatne, punktowe ich rozcieranie, uciskanie i ugniatanie. Na każdy punkt należy poświęcić około 1-2 minuty i w taki sposób opracowuje się całą twarz, szyję i dekolt. Automasaż można wykonać, bazując na ulubionym odżywczym serum czy kremie, co dodatkowo odżywi skórę.

Ba guan

Innym sposobem jest Ba guan, czyli masaż bańką chińską twarzy. Masaż nie jest skomplikowany i w krótkim czasie przynosi znakomite efekty, jednak nie nadaje się dla osób ze skórą bardzo wrażliwą czy cerą naczynkową. Do zabiegu na twarzy stosuje się praktycznie zawsze jedną bańkę ruchomą. Bańki stawia się nieruchomo tylko tam, gdzie trudno byłoby nimi przesuwać – np. na czole lub w pobliżu oczu. W przypadku nieruchomych baniek należy zwracać uwagę na to, aby były przystawione do skóry na krótko, a potem od razu odsunięte (nie mogą przebywać długo w jednym miejscu). Opracowuje się głównie punkty młodości i linie między nimi.

Akupunktura kosmetologiczna

Inną metodą jest akupunktura kosmetologiczna – jeden ze sposobów przywracania dobrej kondycji skóry i jednocześnie wspomagający naturalne siły odpornościowe. Głównym celem zabiegu jest także odbudowywanie właściwego ukrwienia, zmniejszanie napięcia mięśniowego i napięć kognitywnych oraz lifting. To naturalna i bezpieczna alternatywa dla botoksu, dlatego cieszy się rosnącą popularnością. Polega na wbijaniu bardzo cienkich igieł jednorazowych bezpośrednio w punkty młodości.

Akupresura twarzy

Alternatywą bez przerywania ciągłości skóry jest akupresura tych miejsc, czyli ich uciskanie. Akupresura punktów młodości na twarzy jest techniką, która ma na celu stymulowanie określonych obszarów skóry w celu poprawy jej kondycji i wyglądu. Efekty mogą być subiektywne i zależeć od indywidualnej reakcji organizmu.

Opracowywanie punktów młodości na twarzy w warunkach domowych powinno być stałym elementem codziennej pielęgnacji w przypadku osób po 25. roku życia. Nawet jeśli efekty starzenia się skóry nie są jeszcze widoczne – wówczas działania mają charakter profilaktyczny. Najlepiej korzystać z różnych zabiegów naprzemiennie, jako że codzienne wykonywanie np. masażu bańką chińską nie jest zalecane.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Schmid C., Odmładzające masaże twarzy, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
  2. Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku – kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami