Kolagen do picia
Kolagen do picia

dieta omadDieta OMAD (ang. One Meal A Day) to jeden z rodzajów diet, który jeszcze do niedawna cieszył się ogromną popularnością. Polega na spożywaniu wyłącznie jednego posiłku w ciągu dnia. Dziś jednak wiadomo, że jej długotrwałe stosowanie nie jest szczególnie korzystne. Zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i osób z chorobami przewlekłymi, choć w praktyce nie poleca się jej nikomu.

Dieta OMAD – na czym polega?

Dieta OMAD bazuje na stosunku 23:1, co oznacza, że 23 godziny w ciągu doby trwa post, zaś przez 1 godzinę w ciągu doby można jeść. To okienko, w którym konsument może spożyć posiłek dostarczający do organizmu niezbędnych składników odżywczych. W praktyce jednak godzinne okienko pozwala konsumentowi w tym czasie spożywać wszystko, na co ma on ochotę. Po upływie godziny jednak ponownie należy wdrożyć post, w ramach którego dozwolone są wyłącznie woda i niesłodzone napoje (w tym kawa i herbata). W diecie OMAD większego znaczenia nie ma określenie zapotrzebowania kalorycznego czy skomponowanie posiłków tak, aby rzeczywiście wspierały zdrowie.

Głównym założeniem diety OMAD jest redukcja masy ciała, dlatego zalicza się ją do grona diet odchudzających. Zgodnie z twierdzeniem jej założycieli, ma ona zapewniać uzyskanie zgrabnej sylwetki bez późniejszego efektu jojo. Jej zaletami jest również oszczędność pieniędzy i czasu – nie ma potrzeby przyrządzania kilku posiłków w ciągu dnia, przez co gotowanie staje się automatycznie tańsze.

Dieta OMAD – negatywne konsekwencje

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musi otrzymać nie tylko podstawową dawkę kalorii zgodną z zapotrzebowaniem organizmu, ale również wszystkie niezbędne składniki odżywcze (minerały, witaminy, białka, tłuszcze, węglowodany). I nie ma tu znaczenia, czy człowiek chce jedynie utrzymać zdrowie, czy może działać odchudzająco. Aby zrzucić zbędne kilogramy, najkorzystniej jest od dziennego zapotrzebowania kalorycznego odliczyć 300-400 kcal. Przykładowo kobieta o zapotrzebowaniu rzędu 2000 kcal, chcąc schudnąć, powinna spożywać posiłki o łącznej wartości 1600 kcal, dołączając do tego aktywność fizyczną, a z pewnością zauważy modelowanie sylwetki. Dostarczenie 1600 kcal w ciągu 1 godziny, ponieważ tyle trwa okienko w diecie OMAD, jest wręcz niemożliwe, a jeśli już możliwe – z pewnością niezdrowe.

Udowodniono, że dieta OMAD może prowadzić do wystąpienia niedoborów pokarmowych. Dodatkowo znacznie zwiększa ryzyko kompulsywnego objadania się, przyczyniając się do rozwoju zaburzeń odżywiania z bulimią na czele. Długotrwałymi konsekwencjami są:

Pojawiają się także negatywne zmiany w obrębie glikemii, a brak możliwości spożywania posiłków o innych godzinach, niż wyznaczona na etapie planowania diety, oddziałuje niekorzystnie na psychikę człowieka.

Dieta IF – alternatywa dla diety OMAD

Jeśli danej osobie szczególnie zależy na okienku żywieniowym przeplatanym z okresami głodówki, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie diety IF, czyli przerywanej. Jest to dieta 8-godzinna, czyli spożywanie wszystkich posiłków zaplanowanych na ten dzień możliwe jest przez 8 godzin, np. od 10 do 18, a od godziny 18 aż do 10 rano następnego dnia całkowicie się pości.

Dieta OMAD – suplementacja

W planowaniu każdej diety najważniejsze jest jednak dobranie wysokiej jakości produktów spożywczych, dostarczenie do organizmu składników aktywnych i kalorii zgodnie z jego zapotrzebowaniem, a także unikanie spożywania słodyczy czy nadmiaru tłuszczów nasyconych. W przypadku ewentualnych niedoborów zaleca się dodatkową suplementację.

Stawiając na swojej drodze jakikolwiek cel, np. schudnięcie, zbudowanie masy mięśniowej, poprawa samopoczucia, a także zmagając się z problemami zdrowotnymi o charakterze przewlekłym, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem. Ustali on jadłospis lub dobierze rodzaj diety optymalnie do potrzeb i możliwości danej osoby.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Polska D., One meal a day diet, International Self-Counsel Press Ltd., 2017.
  2. Pansini L., One Meal A Day (OMAD): is there merit in the midst of madness?, Alan Aragon’s Research Review, June 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami