Śledź w śmietanie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez Polaków przekąsek. Pojawia się na stołach podczas wesel, przyjęć rodzinnych, domówek, karnawałów. Bywa także przystawką do śniadania czy kolacji. Własnoręcznie przygotowane śledzie w śmietanie są skarbnicą wartościowych związków odżywczych. Te sklepowe zawierają jednak konserwanty i niekoniecznie pożądane składniki, dlatego nie należy przesadzać z ich spożywaniem.
Spis treści
Śledź w śmietanie – przepis
Przyrządzenie śledzi w śmietanie jest proste i niewymagające. Wystarczy posiadać następujące składniki:
- 350 g świeżych filetów śledziowych;
- 80 g cebuli białej;
- 250 g śmietany kwaśnej 18%;
- 100 g jabłek (alternatywnie 2 łyżki soku z cytryny);
- szczypta soli i pół łyżeczki cukru;
- pieprz, natka pietruszki i koper do doprawienia całości.
Filety śledziowe należy moczyć przez kilka godzin w wodzie z octem, a następnie dokładnie je opłukać, osuszyć i pokroić w paski. Drobno posiekaną cebulę i natkę miesza się w misce z jabłkiem startym na drobnych oczkach tarki (lub sokiem z cytryny) oraz ze śmietaną. Na koniec umieszcza się w misce śledzie i dobrze miesza, aby filety w całości pokryły się mieszanką. Sól, pieprz, cukier i koper są kolejnymi składnikami, które należy wymieszać w misce. Całość następnie odstawia się w chłodne miejsce (np. do lodówki) na 1-2 dni. Po upływie tego czasu śledzie w śmietanie są gotowe do spożycia.
Jest to najbardziej podstawowy przepis na śledzie w śmietanie. Istnieją jednak inne jego modyfikacje, np. pomijające moczenie filetów w occie, wykorzystujące dodatek musztardy lub kefiru, jak również pomijające dodanie cukru. Ostatecznie miłośnicy śledzi powinni wypróbować kilka różnych przepisów, aby znaleźć ten, który najbardziej im smakuje.
Zobacz również: Śledzie po kaszubsku.
Czy śledzie w śmietanie są zdrowe?
Bez względu na to, czy śledzie przygotowywane są w śmietanie, w occie, w sosie koperkowym, w oleju czy z dowolnymi innymi dodatkami, zalicza się je do grona najzdrowszych ryb w menu człowieka. Nie zawierają węglowodanów, a ich wartość energetyczna wynosi około 160 kcal w 100 gramach. Są bogatym źródłem minerałów, zwłaszcza takich jak selen, jod, miedź, fluor, fosfor, potas czy magnez, jak również witamin, zwłaszcza witamina B2, witamina B3, witamina B6, witamina B12, a nawet witaminy D, która ma bardzo mało źródeł pokarmowych. Wartościowym składnikiem śledzi są kwasy tłuszczowe Omega 3, tak ważne dla zachowania zdrowia. Szacuje się, że spożycie już 100-150 g śledzi raz w tygodniu pokrywa zapotrzebowanie organizmu na EPA i DHA – ważne kwasy tłuszczowe zaliczane do NNKT.
Istotną informacją jest również to, że śledzie zalicza się do grona bardzo bezpiecznych ryb pod kątem obecności zanieczyszczeń. Stwierdza się w nich wyjątkowo niskie stężenie rtęci, dioksyn i polichlorowanych bifenyli (PCB).
Śledzie w śmietanie – z czym podawać?
Śledzie bardzo dobrze smakują od razu po przygotowaniu ich w śmietanie. Je się je bez żadnej dodatkowej obróbki, nakładając na kromkę domowego pieczywa lub przegryzając je piklami, ogórkami kiszonymi bądź jajkiem. Obok śledzi w śmietanie ułożyć można pokrojone: rzodkiewki, pomidory, czerwoną cebulę, jabłka, a nawet jajka, które urozmaicają smak tej klasycznej przekąski. W niektórych regionach Polski śledzie w śmietanie podaje się wraz z purée ziemniaczanym jako element obiadu, czego uzupełnieniem jest wówczas zazwyczaj surówka colesław – jej podstawowym składnikiem jest biała, drobno szatkowana kapusta.
Śledź w śmietanie – kalorie
Same śledzie nie są kaloryczne. Jak wcześniej wspomniano, zawierają około 160 kcal w 100 g filetów. Kalorycznym dodatkiem w tej przekąsce jest jednak śmietana. Zawiera ona około 200 kcal w 100 g. Mimo tego jest to posiłek zdrowy i stanowi znacznie lepszy wybór na spotkaniach towarzyskich niż tłuste chipsy czy mało wartościowe fast-foody. Nawet śmietana ma pewne wartości odżywcze, które warto docenić. Przede wszystkim jest źródłem bakterii probiotycznych, ponadto zaś dostarcza wapnia, fosforu, potasu i magnezu.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Hryszko K., Rynek śledzi w krajach Unii Europejskiej, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 3/2017.
- Majewski M., Lebiedzińska A., Ocena wybranych produktów śledziowych jako źródła niacyny w diecie, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2013.
- Jurek J., Ryby w zdrowej diecie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
Zostaw komentarz