Aktualizacja: 5 lutego 2024
Domowe pączki zawsze będą bardzo dobrą alternatywą dla ciastek, placków czy innych słodkich przekąsek podawanych na rozmaite okazje. Sprawdzą się również jako słodki dodatek do kawy – tak dla rodziny, jak i dla zaproszonych gości. Istnieje wiele przepisów na domowe pączki, poniżej znajdują się te najbardziej popularne.
Spis treści
Domowe pączki – przepis
- 600 g mąki pszennej;
- 50 g cukru;
- 50 g masła;
- 2 całe jajka i 1 żółtko;
- 250 ml ciepłego mleka;
- 50 g świeżych drożdży;
- 1 cukier waniliowy;
- ulubiony dżem.
Przygotuj rozczyn – pokrusz drożdże do miski, dodaj do nich cukier, trochę mleka i łyżkę mąki. Po wymieszaniu odstaw ciasto do wyrośnięcia na około 50-60 minut. Do osobnej miski włóż resztę mąki, mleka, roztrzepane jajka oraz roztopione masło, po czym dodaj wyrośnięte już drożdże. Wyrobione ręcznie ciasto powinno mieć gładką konsystencję, nieprzywierającą zbyt mocno do rąk. Aby tak się stało, należy wyrabiać je przez około 10 minut. Do ciasta możesz dodać łyżkę spirytusu, aby nie chłonęło tak mocno tłuszczu podczas smażenia. Ciasto przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut.
Po tym czasie przejdź do porcjowania ciasta na kulki, a następnie układaj je na deseczce lub ścierce posypanej mąką na kolejne 30 minut. Gdy podrosną, delikatnie je spłaszcz i od razu wrzucaj na głęboki, rozgrzany tłuszcz (zalecana temperatura tłuszczu to 175 stopni C). Usmażone pączki wyjmuj na ręcznik kuchenny, aby oddały nadmiar tłuszczu. Za pomocą rękawa cukierniczego można nadziać je dżemem (lub innym ulubionym nadzieniem). Jeśli nie – równie dobrze smakują bez nadzienia, posypane cukrem pudrem lub oblane lukrem czy czekoladą.
Domowe pączki z piekarnika
- 10 g drożdży w proszku;
- 100 ml ciepłego mleka;
- 370 g mąki pszennej;
- 50 g cukru;
- pół łyżeczki soli;
- 3 jajka o temperaturze pokojowej (wyjmij je 20 minut wcześniej z lodówki);
- 170 g miękkiego masła.
Do mleka wsyp drożdże, wymieszaj i odstaw na 5-10 minut w ciepłe miejsce. Mąkę przesiej przez sito do miski, dodaj cukier i sól, wymieszaj dokładnie i wlej w to wcześniej przygotowane mleko z drożdżami. Zacznij wyrabiać ciasto, dodając po jednym jajku. Po około 10 minutach zacznij dodawać masło – ciasto ma być błyszczące i nieprzywierające do rąk. Miskę z ciastem przykryj ściereczką bawełnianą i odstaw na 60 minut w ciepłe miejsce. Po tym czasie formuj pączki o średnicy około 7 cm, połóż je na blaszce do pieczenia, przykryj ścierką i odstaw jeszcze na pół godziny, w tym czasie nagrzewając piekarnik do 180 stopni C (góra-dół, bez termoobiegu). Pączki piecz około 15-17 minut, przed włożeniem do piekarnika smarując je lekko roztrzepanym jajkiem.
Domowe pączki z serkiem homogenizowanym
- 400 g serka homogenizowanego o smaku waniliowym;
- 2 szklanki mąki;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 2 całe jajka;
- około 1 l oleju do smażenia;
- cukier puder.
Umieść w misce mąkę, proszek do pieczenia, jajka i serek homogenizowany. Całość mieszaj i wyrabiaj aż do połączenia się składników na gładką masę. Podgrzej olej w garnku i jednocześnie formuj z ciasta kulki w kształcie docelowych pączków. Ciasto będzie dość lejące i klejące, dlatego można posłużyć się dwiema łyżkami (jedną nabiera się ciasto, drugą zaś – ściąga je prosto na olej). Często uformowanie precyzyjnych kulek nie jest możliwe, wówczas porcje ciasta należy wrzucać bezpośrednio do tłuszczu rozgrzanego do temperatury około 180 stopni C. Pączki smaż na złoty kolor z obu stron. Smakują świetnie nawet bez żadnego nadzienia.
Domowe pączki z ziemniakami
- 500 g ugotowanych ziemniaków;
- 600 g mąki pszennej;
- 4 żółtka;
- 50 g masła;
- 100 g cukru;
- 14 g suchych drożdży;
- 1/3 szklanki ciepłego mleka;
- szczypta soli.
W dużej misce umieść mąkę, cukier, drożdże, zmielone i przestudzone ziemniaki, 4 żółtka, masło, ciepłe mleko, sól. Ciasto wyrabiaj około 10 minut. Możesz do tego wykorzystać robota kuchennego. Ciasto powinno być delikatnie lepkie. Odłóż je do wyrośnięcia na około 40 minut. Po upływie tego czasu ciasto rozwałkuj na grubość około 2,5 cm i wycinaj okręgi o średnicy około 7,5 cm za pomocą szklanki. Gotowe odstaw ponownie w ciepłe miejsce na około 30 minut, aby mogły wyrosnąć. Smaż na złoty kolor na głębokim oleju tak, jak miało to miejsce w przepisie pierwszym. Po usmażeniu pączki możesz dowolnie nadziać lub przyozdobić.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz