Kolagen do picia
Kolagen do picia

Chore jelita a wypadanie włosówChore jelita a wypadanie włosów to zjawiska ze sobą powiązane. Jeśli problem wypadania włosów i łysienia jest nadmierny, warto przyjrzeć się nie tylko trybowi życia, ale również kondycji jelit, w szczególności jelita cienkiego. Wsparcie zdrowia jelit nierzadko sprawia, że problemy dotyczące włosów samoistnie ustępują. Co więcej, stają się one silne, wytrzymałe i pełne blasku.

Chore jelita a wypadanie włosów

Zdrowie jelit odgrywa kluczową rolę nie tylko w zachowaniu wysokiej odporności, ale również kondycji skóry, włosów i paznokci. Nie bez powodu mówi się, że zdrowie całego organizmu rozpoczyna się właśnie w jelitach. Wszystko przez to, że w ich świetle bytują miliony dobroczynnych bakterii, tworzących mikroflorę jelitową. Bakterie te wzmacniają błonę śluzową jelit, uczestniczą w trawieniu żywności, przeciwdziałają przenikaniu patogenów czy szkodliwych związków chemicznych z pożywienia do krwi, jak również pośrednio regulują gospodarkę hormonalną. Jelito cienkie jest miejscem wchłaniania licznych związków odżywczych z pożywienia, te zaś wraz z krwią przedostają się do cebulek włosów i wzmacniają je. Wszelkie zaburzenia czynności jelit sprawiają, że składniki aktywne nie mogą być efektywnie wykorzystane, co prowadzi niekiedy nawet do niedożywienia i niedoborów pokarmowych. Te zaś bezpośrednio wiążą się z wypadaniem włosów i licznymi innymi problemami dotyczącymi ich.

Należy również zaznaczyć, że mikroflora jelitowa jest podstawowym elementem układu immunologicznego, o czym dowiedziano się stosunkowo niedawno. Zaburzenia w obrębie jej składu czy zróżnicowania skutkują osłabieniem organizmu i tendencją do infekcji. Przewlekłe problemy jelit ponadto zwiększają ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Wszystko to przekłada się na zdrowie włosów i skóry głowy.

Choroby jelit a wypadanie włosów

Jakie choroby jelit najczęściej powodują więc wypadanie włosów? Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z typowych objawów pojawiających się w przebiegu m.in.:

Warto zaznaczyć, że także długotrwała antybiotykoterapia niekorzystnie wpływa na stan włosów. Może nie tylko przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania, ale nawet powodować łupież czy nasilać dolegliwości skóry głowy u osób z przewlekłymi schorzeniami dermatologicznymi (np. łuszczycą). Wszystko przez to, że antybiotyki wykazują silne działanie przeciwbakteryjne nie tylko w stosunku do bakterii chorobotwórczych, ale i tych korzystnych, bakterii probiotycznych.

Sposoby na wypadanie włosów

Osoby zmagające się z problemami jelitowymi lub w trakcie antybiotykoterapii przede wszystkim powinny zdecydować się na probiotykoterapię. Probiotyki to zbiór bakterii probiotycznych, które po spożyciu wykazują zdolność kolonizowania jelit i wspierania występującej tam flory bakteryjnej. Preparaty te można zakupić w każdej aptece, a coraz częściej również w sklepach z suplementami diety i żywnością ekologiczną. Dobrym pomysłem jest na stałe wprowadzenie do swojej codziennej diety tzw. naturalnej żywności probiotycznej – zakwasów, kiszonek, przetworów marynowanych, fermentowanych napojów mlecznych.

Pacjenci z chorymi jelitami muszą ponadto rozpocząć leczenie gastroenterologiczne i dietetyczne pod okiem specjalistów. Jedynie ustabilizowanie choroby i doprowadzenie do jej remisji zapewni oczekiwane rezultaty i poprawi stan włosów. Czynnikami nasilającymi problemy jelitowe są: silny stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewysypianie się. Dlatego w miarę możliwości należy unikać tych czynników.

Uzupełnieniem może być prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy, czyli dbanie o to, aby nie nasilać problemu wypadania włosów, a wręcz go spowalniać. Tutaj należy zwrócić uwagę na unikanie korzystania ze sztucznych, chemicznych i silnych produktów kosmetycznych, zwłaszcza szamponów. Zaleca się mycie włosów ciepłą wodą, nigdy gorącą oraz unikanie suszenia ich gorącym nawiewem czy prostowania i kręcenia. Świetnie sprawdzą się wcierki do skóry głowy stymulujące krążenie i porost włosów, a także peelingi przepisane przez trychologa. Warto wspierać się suplementacją. Na wypadanie włosów najlepiej przyjmować witaminę D, witaminy z grupy B, cynk, kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz skrzyp polny.

Polecane produkty

Bibliografia

  1. Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
  2. Matejunas A., Co zrobić, żeby włosy przestały wypadać?, 2020.
  3. Błecha K., Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Postępy Fitoterapii, 22/2021.
  4. Kochman-Moskal E., Problem wypadania włosów po okresie jesienno-zimowym, Apteka Niezapominajka.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami