Kolagen do picia
Kolagen do picia

Rośliny wysokobiałkoweRośliny wysokobiałkowe to szerokie grono roślin (głównie z rodziny bobowatych), których cechą charakterystyczną jest ponadprzeciętna zawartość białka roślinnego w nasionach. Dzięki temu są wykorzystywane w żywieniu ludzi i zwierząt. Najbardziej rozpoznawalnymi współcześnie roślinami wysokobiałkowymi są rośliny strączkowe, np. fasola, soczewica czy groch.

Rośliny wysokobiałkowe – charakterystyka

Wysokobiałkowe rośliny to przede wszystkim rośliny bobowate, które dzieli się na 2 istotne grupy:

  • rośliny pastewne bobowate grubonasienne;
  • rośliny pastewne bobowate drobnonasienne.

Dostarczają one szczególnie dużej ilości białka roślinnego, składników mineralnych, błonnika, substancji biologicznie czynnych i witamin. Ich wspólną cechą jest zdolność produkowania dużej wysokobiałkowej masy i właściwość współżycia z bakteriami z rodzaju Rhizobium, zdolnymi do wiązania azotu atmosferycznego. Na zasadzie symbiozy przekazują go następnie w formie związków mineralnych roślinom.

Rośliny pastewne bobowate grubonasienne

Do grona roślin bobowatych grubonasiennych zalicza się przede wszystkim warzywa strączkowe, które stanowią ważny element diety człowieka. W przypadku wegan i wegetarian są one głównym źródłem białka, chroniąc przed występowaniem niedoborów pokarmowych tego związku. Typowymi roślinami strączkowymi są:

Każda z tych roślin ma ponadto swoje odmiany. Przykładowo soczewica może być czerwona, zielona i czarna, a wszystkie one różnią się między sobą smakiem i zastosowaniem. Charakterystyczną cechą nasion roślin strączkowych jest obecność w nich związków o charakterze antyodżywczym, obniżających ich strawność i wartość pokarmową. Ale zabiegi barotermiczne, takie jak granulacja (proces tworzenia granulek), ekstruzja (zgniatanie pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury) czy ekspandowanie (poddawanie nasion działaniu gorącej pary) mogą obniżyć aktywność niektórych związków antyżywieniowych i poprawić strawność białka, tłuszczu, włókna.

Rośliny pastewne bobowate drobnonasienne

Istotnymi roślinami pastewnymi bobowatymi drobnonasiennymi są:

  • koniczyna (czerwona, biała, krwistoczerwona, szwedzka, perska, aleksandryjska);
  • lucerna (siewna, mieszańcowa, chmielowa);
  • seradela uprawna;
  • komonica zwyczajna;
  • esparceta siewna;
  • nostrzyk biały i żółty.

Rośliny bobowate drobnonasienne spełniają istotną rolę w żywieniu zwierząt przeżuwających, stanowiąc składnik pasz objętościowych wysokobiałkowych. Nie są one natomiast składnikiem diety człowieka. Należy zaznaczyć, że nie tylko są elementem żywienia zwierząt, ale wykorzystuje się je także do produkcji zielonego nawozu, wyróżniającego się wysoką jakością. Wbrew pozorom uprawa roślin bobowatych drobnonasiennych jest wymagająca i należy wykazać się sporą wiedzą w tym zakresie. Przykładem jest choćby lucerna, o bardzo wysokich wymaganiach glebowych. Preferuje ona gleby żyzne i średnio żyzne, przy czym całkowicie nie toleruje stanowisk zalewowych i o wysokim poziomie wód gruntowych. Dodatkowo rekomenduje się, aby siew na nasiona był siewem czystym, co oznacza, że nie sieje się lucerny wraz z rośliną ochronną.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kapusta F., Rośliny strączkowe źródłem białka dla ludzi i zwierząt, Nauki Inżynierskie i Technologie, 1/2012.
  2. Paczyńska D., Rośliny wysokobiałkowe, Karniowice 2017.
  3. Nowicka G., Białka roślinne i ich funkcjonalne działania, Studia Ecologiae et Bioethicae, 4/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami