Dobre pączki na Tłusty Czwartek mogą być niezwykle smaczną przekąską do kawy lub herbaty, umożliwiając symboliczne zaakcentowanie ostatniego czwartku karnawału. Zgodnie z tradycją w tym dniu spożywa się nie tylko pączki, ale i faworki czy oponki. Jednak to właśnie omawiane słodycze są najbardziej charakterystyczne dla karnawałowego menu. Jak je smacznie zrobić i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?
Spis treści
Dobre pączki na Tłusty Czwartek – przepis
Do przygotowania pysznych, klasycznych pączków smażonych niezbędne są następujące składniki:
- 600 g mąki pszennej;
- 50 g cukru;
- 50 g masła;
- 2 całe jajka i 1 żółtko;
- 250 ml ciepłego mleka;
- 50 g świeżych drożdży;
- 1 cukier waniliowy;
- ulubiony dżem.
Przygotowujemy rozczyn, mieszając drożdże z cukrem, łyżką mąki i odrobiną mleka. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia na około 50-60 minut w ciepłe miejsce. Do osobnej miski wkładamy resztę mąki, mleka, roztrzepane jajka oraz roztopione masło, a następnie dodajemy wyrośnięte już drożdże. Wyrobione ręcznie ciasto powinno mieć gładką konsystencję, nieprzywierającą zbyt mocno do rąk. Aby tak się stało, należy wyrabiać je przez około 10 minut. Ciasto przykrywamy ponownie ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 30 minut.
Po tym czasie porcjujemy ciasto i każdą porcję formujemy w kulkę. Układamy je na deseczce posypanej mąką na kolejne 30 minut. Gdy podrosną, można je nieco spłaszczyć i od razu wrzucać na głęboki, rozgrzany do 175 stopni C tłuszcz. Usmażone pączki wyjmujemy na ręcznik kuchenny, aby oddały nadmiar tłuszczu. Jeśli chcemy dodatkowo ograniczyć wchłanianie tłuszczu przez ciasto, na etapie mieszania wyrośniętego rozczynu z resztą mąki i składników możemy dodać do miski łyżkę spirytusu.
Zobacz również: Dania na Tłusty Czwartek.
Nadzienie do pączków
Za pomocą rękawa cukierniczego lub specjalnej szprycy cukierniczej można nadziać pączki dżemem, domowym budyniem, masą adwokatową lub nutellą. Klasycznie podaje się je nadziane konfiturą różaną lub wiśniową. Pączki bardzo dobrze smakują posypane cukrem pudrem oraz oblane lukrem lub domową polewą. Wówczas można nawet zrezygnować z nadzienia. Po niezastygniętym jeszcze lukrze warto posypać odrobiną startej skórki pomarańczy.
Pączki z marketu
W Tłusty Czwartek wiele osób decyduje się na zakup pączków w dyskontach czy hipermarketach. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Odpowiadając na to pytanie – znacznie lepiej przygotować je samodzielnie w domu lub kupić w dobrej jakościowo cukierni. Pączki z dyskontu i hipermarketu można wprawdzie kupić już za około 30 groszy, jednak ich jakość jest mocno wątpliwa. Same składniki na domowe ciasto lub smaczny dżem kosztuje więcej, co wskazuje wyłącznie na to, że nie są to pączki korzystne dla zdrowia konsumenta. W ich składzie znaleźć można m.in.: olej palmowy, dwutlenek tytanu, syrop glukozowo-fruktozowy, liczne emulgatory i spulchniacze, a nawet benzoesan sodu. Są to substancje całkowicie zbędne organizmowi, jak również niepotrzebne w wysokiej jakości pączkach. Mogą negatywnie wpływać na zdrowie, przyczyniając się m.in. do:
Dobry pączek na Tłusty Czwartek to taki, który ma krótki skład, zawierający wyłącznie znane, naturalne produkty.
Dlaczego je się pączki w Tłusty Czwartek
Geneza spożywania pączków w Tłusty Czwartek sięga pogaństwa. W ten dzień świętowano odejście zimy i nadejście wiosny, głównie poprzez spożywanie smakołyków niedostępnych w tamtych czasach na co dzień – mięsa, słodyczy, słodkich wypieków. Jednym z nich były właśnie pączki. Istnieje wiele legend powstałych wokół utworzenia się przepisu na pączki. Zgodnie z jedną z nich, przysmak ten w formie obowiązującej do dziś wymyślili mnisi. Zgodnie ze starym porzekadłem, niejedzenie pączka w tym dniu ma poważne konsekwencje – takiej osobie nie będzie się wiodło aż do końca roku.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz