Kolagen do picia
Kolagen do picia

Brak kolagenu w kolanachBrak kolagenu w kolanach to poważny problem, którego początek ma miejsce już w okolicach 25.-30. roku życia. Wówczas jednak nie obserwuje się jeszcze pierwszych objawów z tym związanych. Przeważnie pojawiają się one w nieco późniejszym wieku jako ból i sztywność kolan. Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym organizmu człowieka, dlatego jego właściwa ilość jest niezmiernie ważna.

Brak kolagenu w kolanach

Naturalny kolagen jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. To białko strukturalne występujące niemal w każdej tkance ludzkiego organizmu – w największych ilościach znaleźć go można w kościach, stawach, ścięgnach, więzadłach, mięśniach, skórze oraz narządach wewnętrznych. Jest on produkowany intensywnie do 20. roku życia, zaś w okolicach 25.-30. roku intensywność ta stopniowo maleje na poziomie 1% rocznie. To zjawisko naturalne, któremu nie można zapobiec. Dotyczy każdego człowieka. Seniorzy po 60. roku życia zmagają się już z całkowitym zahamowaniem produkcji kolagenu, co widać przede wszystkim na skórze – pojawiają się zmarszczki, bruzdy, wiotkość skóry.

Brak kolagenu w kolanach (i innych stawach, jako że niedobory omawianego białka rzadko kiedy obejmują wyłącznie jeden staw) skutkuje wystąpieniem bólu kolan. Nasila się on przy ich obciążaniu (np. podczas długotrwałego stania) oraz przy dłuższej aktywności fizycznej. Pojawia się też sztywność stawów po dłuższym unieruchomieniu, a także nasilenie wszelkich dolegliwości związanych z występującymi już chorobami narządu ruchu (w tym choroba zwyrodnieniowa stawów, RZS, łuszczycowe zapalenie stawów itd.).

Brak kolagenu w kolanach sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia i niszczenie chrząstki stawowej. O poziom kolagenu należy zadbać przede wszystkim przed planowaną artroskopią kolana, jako ze brak tego białka wydłuża gojenie tkanek i zwiększa ryzyko powikłań.

Suplementacja kolagenu

Wśród dostępnych produktów spożywczych w diecie najwięcej kolagenu znajduje się w galaretach wieprzowych, rybnych i owocowych, salcesonie, podrobach (serce, wątroba), gotowanych kurzych łapkach i chrząstkach zwierzęcych. Nie są to produkty goszczące na stałe w diecie człowieka. Nie powinno się wręcz ich spożywać w nadmiarze, ze względu na bardzo wysoką zawartość cholesterolu. Dlatego, aby uzupełniać poziom kolagenu w ustroju, warto zdecydować się na kolagen do picia naturalny. Suplementacja kolagenem ma na celu przede wszystkim:

  • utrzymanie prawidłowej elastyczności, jędrności i nawilżenia skóry;
  • działanie przeciwstarzeniowe, które redukuje zmarszczki i opóźnia ich powstawanie;
  • wzmacnianie włosów i paznokci;
  • zwiększanie gęstości masy kostnej i masy mięśniowej;
  • pośrednią poprawę odporności organizmu;
  • zmniejszanie dolegliwości bólowych (ból towarzyszący chorobom narządu ruchu);
  • wspomaganie gojenia się ran, uszkodzeń, regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej poprzez nasilenie proliferacji i migracji fibroblastów oraz keratynocytów.

Zdecydowanie najczęściej kolagen pije się ze względu na jego korzystny wpływ na kondycję stawów. Konsumenci obserwują, że przy systematycznej suplementacji spada sztywność poranna stawów związana z chorobą zwyrodnieniową stawów, jak również może dojść do załagodzenia stanu zapalnego w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). U sportowców dochodzi do widocznego wzmocnienia okołostawowych struktur stabilizujących (w szczególności więzadeł), co z kolei przekłada się na zmniejszenie częstotliwości występowania kontuzji stawów (skręcenia, zwichnięcia). Jeśli już natomiast do nich dojdzie, goją się szybciej i taka osoba może szybciej wrócić do sprawności. Dotyczy to również każdego, kto doświadczył jakiejkolwiek kontuzji i wspiera terapię suplementacją kolagenu oraz kobiet po porodach.

Czy przyjmowanie kolagenu jest bezpieczne?

Przyjmuje się, że bezpieczna dzienna dawka kolagenu mieści się w zakresie 2,5-15 g, w zależności od rodzaju suplementu diety i powodu, z jakiego jest przyjmowany. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się alergicy, czy osoby cierpiące na łuszczycę, kolagenozy oraz zapalenia naczyń. Zgłaszane skutki uboczne najczęściej dotyczyły układu pokarmowego (zaparcia, nieprzyjemny posmak w ustach, utrata apetytu), hiperkalcemii, zmęczenia, bólu mięśni. Skutki uboczne są jednak bardzo rzadkie, a jeśli już wystąpią, ustępują natychmiast po zaprzestaniu suplementacji.

Zawsze należy wybierać wyłącznie kolagen najwyższej jakości, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia suplementu metalami ciężkimi (zwłaszcza kadmem), obecności patogenów i zwiększonego ryzyka infekcji w przypadku kolagenu pochodzenia zwierzęcego. Popularnym kolagenem do picia na stawy jest kolagen bioalgi, charakteryzujący się pełnym bezpieczeństwem i skutecznością.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami