Pączki z serka homogenizowanego to alternatywa dla klasycznych, drożdżowych pączków, będących najchętniej wybieraną przekąską na Tłusty Czwartek. Ich przyrządzenie jest równie proste, a co ciekawe – możne je zarówno smażyć, jak i piec w piekarniku (gdy chcemy ograniczyć spożycie tłuszczu). Wyróżniają się wyjątkowym, delikatnym smakiem.
Spis treści
Pączki z serka homogenizowanego – przepis
Najprostszy przepis na pączki z serka homogenizowanego uwzględnia następujące składniki:
- 400 g serka homogenizowanego o smaku waniliowym;
- 2 szklanki mąki;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 2 całe jajka;
- około 1 l oleju do smażenia;
- cukier puder.
Do miski przesiewamy przez sito mąkę i proszek do pieczenia, po czym wbijany jajka i dodajemy serek homogenizowany. Całość delikatnie mieszamy aż do połączenia się składników na gładką masę. Podgrzewamy olej w garnku i jednocześnie formujemy z ciasta kulki w kształcie docelowych pączków. Ciasto będzie dość lejące i klejące, dlatego można posłużyć się dwiema łyżkami (jedną nabiera się ciasto, drugą zaś – ściąga je prosto na olej). Często uformowanie precyzyjnych kulek nie jest możliwe, wówczas porcje ciasta należy wrzucać bezpośrednio do tłuszczu rozgrzanego do temperatury około 180 stopni C. Pączki smażymy na złoty kolor z obu stron. Ze względu na swoją wielkość przeważnie nie nadziewa się ich żadnym nadzieniem, jednak dzięki obecności serka homogenizowanego bardzo dobrze smakują bez takiego dodatku. Można posypać je cukrem pudrem, cynamonem lub polać ręcznie przygotowanym lukrem.
Pączki z serka homogenizowanego pieczone w piekarniku
Do przygotowania pączków z serka homogenizowanego pieczonych w piekarniku, potrzebne są następujące składniki:
- 300 g serka homogenizowanego naturalnego lub waniliowego;
- 3 jajka;
- 1,5 szklanki mąki pszennej;
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia;
- szczypta soli;
- 2 łyżki ksylitolu.
Jajka roztrzepujemy widelcem razem z ksylitolem, dodajemy serek homogenizowany i ponownie roztrzepujemy. Mąkę mieszamy z solą i proszkiem do pieczenia, po czym wysypujemy ją do masy. Całość mieszamy za pomocą łyżki, najlepiej drewnianej. W tym samym czasie nagrzewany piekarnik do około 190 stopni C i przygotowujemy formę do pieczenia (wykładamy ją papierem do pieczenia). Porcje ciasta nakładamy łyżką na papier do pieczenia (łyżkę można moczyć w wodzie, aby ciasto do niej nie przywierało), nadając im delikatnie kulisty kształt. Między nimi zostawiamy 2 cm przestrzeni. Pączki pieczemy przez około 20 minut.
To wersja zdrowsza i mniej kaloryczna, ponieważ nie wymaga smażenia pączków na głębokim oleju. W efekcie ciasto nie będzie wpijało tłuszczu. Stanowi idealne rozwiązanie dla każdego, kto dba o sylwetkę, liczy kalorie, a także nie może ze względów zdrowotnych spożywać smażonych, ciężkostrawnych produktów (np. przy chorobie refluksowej, zespole jelita drażliwego, chorobach wątroby itd.).
Pączki na Tłusty Czwartek
Pączki to podstawowe danie na Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek karnawału przed postem w kalendarzu chrześcijańskim. Istnieje wiele różnych przepisów na nie – można je smażyć lub pięć w piekarniku, można nadziać dżemem, czekoladą, budyniem lub masą adwokatową. Bardzo dobrze smakują posypane cukrem pudrem, lukrem lub dowolną inną polewą. Do ciasta można dodać spirytus, co ograniczy wchłanianie tłuszczu podczas smażenia, jak również twaróg, ziemniaki, a nawet ocet. Dlaczego jednak w Tłusty Czwartek jemy właśnie pączki? Tradycja ta zawitała do Polski w XVI wieku. Dzień ten był początkiem tzw. „tłustego tygodnia”, czyli okresu wesołych zabaw i obfitego jedzenia. Zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim po nim następował Wielki Post, podczas którego nie jedzono mięsa, produktów odzwierzęcych oraz słodkości. Pączki były zatem zwieńczeniem zabawy i karnawału, a dziś stały się symbolem tego dnia.
Alternatywą dla pączków są faworki (nazywane potocznie chrustem) oraz oponki (smażone ciastka z dziurką). Oba te przysmaki można również piec lub przygotowywać z mąki bezglutenowej, aby mogły jeść je również osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią. Z kolei rezygnacja z cukru sprawia, że nadają się także dla diabetyków.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz