Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 stycznia 2024

Pęcherze na stopachPęcherze na stopach to powszechnie występujący problem, zwłaszcza w sytuacjach dłuższej aktywności fizycznej przy jednoczesnym źle dopasowanym obuwiu. To dolegliwość bolesna, a pękanie pęcherzy skutkuje utworzeniem się ran. Należy zaznaczyć, że pęcherze mogą pojawiać się również w przebiegu rozmaitych schorzeń.

Od czego robią się pęcherze na stopach?

Najczęściej pęcherze na stopach powstają wskutek:

  • tarcia – co ma miejsce np. podczas noszenia zbyt ciasnego lub zbyt luźnego obuwia;
  • wilgoci – np. podczas chodzenia w przemoczonych skarpetach lub przy bardzo spoconych stopach;
  • ucisku – np. podczas długotrwałego chodzenia, stania, wykonywania aktywności fizycznych.

Innymi możliwymi przyczynami są jednak:

  • oparzenia w obrębie stóp;
  • urazy mechaniczne, np. ubicia, uderzenia, otarcia;
  • grzybica stóp – choroba wywoływana przez grzyby zdolne do rozkładu keratyny, tzw. dermatofity;
  • wyprysk alergiczny – rozwija się według mechanizmu reakcji alergicznej typu IV;
  • ograniczona łuszczyca krostkowa, której objawy dotyczą stóp i dłoni;
  • łuszczyca zwykła stóp;
  • rumień wielopostaciowy wysiękowy – reakcja układu immunologicznego w odpowiedzi na infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne i stosowane leki.

Jeśli istnieje podejrzenie, że pęcherze na stopach są objawem schorzeń, a nie źle noszonego obuwia czy wysiłku, należy skonsultować się z podologiem bądź z lekarzem dermatologiem.

Pęcherze na stopach – objawy

Pęcherze na stopach to inaczej zmiana skórna wystająca ponad powierzchnię skóry, wypełniona płynem surowiczym i ustępująca samoistnie bez pozostawiania blizny (o ile nie dojdzie do naruszenia ciągłości pęcherza np. wskutek drapania go czy wyciskania). W zależności od obrazu klinicznego obserwowanego w przebiegu różnych schorzeń specjalista może ustalić przyczynę pęcherzy.

Przykładowo grzybica stóp najczęściej lokalizuje się między palcami, a zmiany przybierają postać maceracji i złuszczania naskórka w głębi fałdów, rumienia zapalnego, niekiedy z obecnością pęknięć i sączących nadżerek. W wielu przypadkach zmiany przechodzą jednak na grzbiet stopy. Są to: rumień i grudki z nasileniem na obwodzie, sporadycznie pęcherzyki i krosty. Towarzyszy temu różnie nasilony świąd. Z kolei postacie ograniczone łuszczycy krostkowej zajmują wyłącznie ręce i stopy. Poza pęcherzami tworzą się ostro odgraniczone ogniska rumieniowe, pomiędzy którymi powierzchnia jest gładka lub dominuje złuszczanie.

Pęcherze na stopach – diagnostyka

Przyczyny pęcherzy na stopach rozpoznaje się na podstawie wywiadu zdrowotnego oraz obrazu klinicznego. Specjalista dokonuje dokładnych oględzin zmian skórnych pod mocnym oświetleniem. Przeważnie nie ma potrzeby wykonywania badań histopatologicznych. Badania laboratoryjne wykonuje się w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnych lub infekcji wirusowych. Przykładowo oznaczanie poziomu przeciwciał swoistych dla T. pallidum ma zastosowanie przy rozpoznawaniu kiły – bakteryjnej choroby zakaźnej, która może objawiać się m.in. osutkami i pęcherzykami na podeszwach stóp.

Pęcherze na stopach – jak leczyć?

Obecność pęcherzy na stopach wynikających z przyczyn chorobowych zawsze wymaga wdrożenia działań przyczynowych. Przeważnie pacjentowi podaje się leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe – mogą mieć formę doustną lub miejscową (kremy, maści).

Czy można przebić pęcherze na stopach?

Bez względu na przyczynę pęcherzy zaleca się unikanie ich drapania, wyciskania, przekłuwania i przebijania. Jeśli to konieczne, podolog przeprowadzi indywidualnie dobrane zabiegi pozwalające na przyspieszenie gojenia tkanek i usuwanie pęcherzy.

Domowe sposoby na pęcherze na stopach

Jeśli natomiast pęcherze na stopach są konsekwencją źle dobranego obuwia lub otarć, można leczyć je samodzielnie w domu. Skutecznym sposobem jest smarowanie / okładanie pęcherzy aloesem, ewentualnie olejem kokosowym bądź olejem z czarnuszki egipskiej. Wszystkie te produkty wykazują właściwości antyseptyczne i regeneracyjne. Dodatkowo mogą łagodzić świąd i stan zapalny, jeśli występuje. Warto unikać dalszego ocierania skóry, np. zmieniając obuwie lub pozwalając stopom odpocząć.

Można wspomagać się preparatami antyseptycznymi dostępnymi w aptekach. Są one przygotowane na bazie oktenidyny. Bardzo dobrze sprawdza się również żel hydrokoloidowy, który przyspiesza gojenie oraz obniża ryzyko powstania blizn. Przeciwwskazane jest długie moczenie stóp lub smarowanie ich alkoholem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nockowski P., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia Estetyczna, 3/2016.
  2. Rubas K., Nockowski P., Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Kosmetologia Estetyczna, 1/2018.
  3. Klamczyńska M., Ciupińska M., Podologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami