Żółta wydzielina z nosa niemal zawsze jest objawem infekcji bakteryjnej dotyczącej zatok lub górnych dróg oddechowych. Infekcja bakteryjna przeważnie zaś jest powikłaniem wcześniejszej infekcji wirusowej, choć w niektórych przypadkach może być problemem izolowanym, niemającym charakteru następczego. Omawiany problem zawsze wymaga konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (czyli lekarzem rodzinnym).
Spis treści
Żółta wydzielina z nosa – przyczyny
W błonie śluzowej wyściełającej jamę nosa każdego człowieka znajduje się mnóstwo gruczołów śluzowych, stale produkujących śluz o charakterze ochronnym. Jego zadaniem jest utrzymywanie wilgotnego środowiska jamy nosowej, a zatem i ochrona przed zarazkami czy innymi czynnikami drażniącymi, wdychanymi wraz z powietrzem. Zdarza się, że pod wpływem różnych czynników patologicznych czynność tych gruczołów jest wzmożona. Wówczas dochodzi do rozwoju kataru – mianem tym określa się wydzielinę płynącą z nosa lub zatykającą drożność przewodów nosowych i utrudniającą oddychanie. W niektórych przypadkach wydzielina ta może wręcz spływać po tylnej ścianie gardła, powodując nieprzyjemne doznania.
Żółta wydzielina z nosa (a więc katar z domieszką żółtego) najczęściej wskazuje na infekcję bakteryjną górnych dróg oddechowych, nieco rzadziej zaś na infekcję wirusową. Obraz kliniczny ostrego bakteryjnego zapalenia zatok oraz przewlekłej wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych są zbliżone, dlatego rozpoznanie ich wymaga staranniejszych badań. Żółty katar wiąże się z trwającą walką komórek immunologicznych ustroju z chorobotwórczymi patogenami, czego konsekwencją jest usuwanie martwych komórek i sfagocytowanych patogenów właśnie drogą przewodów nosowych.
Żółta wydzielina z nosa – objawy
Żółty katar może wskazywać zarówno na infekcję wirusową, jak i na infekcję bakteryjną. Dlatego warto kierować się objawami współtowarzyszącymi. Przy infekcjach wirusowych pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka nieprzekraczająca 38,5 stopni C, a sam katar ma luźniejszą, bardziej wodnistą konsystencję. Przy infekcji bakteryjnej zaś gorączka przekracza 38,5 stopni C, a katar spływający do gardła jest gęsty z tendencją do zatykania nosa i utrudniania oddychania. Może mieć domieszkę ropy.
Żółtej wydzielinie z nosa niemal zawsze towarzyszy złe samopoczucie, ból głowy, osłabienie czy zaburzenia węchu i smaku, co jest typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych. Częste wydmuchiwanie nosa może sprawić, że w katarze znajdzie się niewielka domieszka krwi, co jest konsekwencją pękania drobnych naczyń włosowatych w obrębie nosa.
Żółta wydzielina z nosa – diagnostyka
Rozpoznanie przyczyn żółtej wydzieliny z nosa odbywa się głównie na podstawie objawów, czyli wywiadu zdrowotnego z pacjentem. Jeśli istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnej, jednak objawy niejasno wskazują na jej obecność, warto dodatkowo wykonać antybiogram. To badanie wrażliwości bakterii na substancje przeciwbakteryjne w warunkach in vitro. Na jego podstawie nie tylko można rozpoznać infekcję bakteryjną, ale i ocenić, jaki antybiotyk będzie w stosunku do nich najskuteczniejszy. Większość lekarzy jednak, podejrzewając infekcję bakteryjną, przepisuje antybiotyk o szerokim spektrum działania, np. amoksycylinę.
Żółta wydzielina z nosa – jak leczyć?
Leczenie obecności żółtej wydzieliny z nosa powinno być przyczynowe. Z tego względu w przypadku zakażeń bakteryjnych podaje się odpowiednio dobrane antybiotyki, zaś w przypadku zakażeń wirusowych – leki przeciwwirusowe. Objawowo dąży się do poprawy drożności nosa, zmniejszania występujących dolegliwości i likwidacji kataru. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się domowe metody, takie jak:
- codzienne inhalacje z dodatkiem soli kłodawskiej, ziół, olejków eterycznych;
- nawilżanie powietrza, np. za pomocą specjalnego nawilżacza;
- spożywanie naturalnych antybiotyków, takich jak czosnek, cebula czy miód;
- napary ziołowe, zwłaszcza z wykorzystaniem ziół takich jak rumianek, lipa, szałwia;
- spożywanie naturalnej żywności probiotycznej, która wesprze jelita i tym samym poprawi ogólną odporność, a także zapobiegnie konsekwencjom antybiotykoterapii;
- picie dużej ilości wody, aby rozrzedzić gęstą wydzielinę;
- suplementacja witaminy C, witaminy D oraz witamin z grupy B.
Zobacz również: Inhalacje na katar.
Bardzo ważny jest również odpoczynek. To właśnie podczas snu organizm regeneruje się najintensywniej, dlatego należy jak najwięcej spać i odpoczywać. Jeśli ze względu na zatkany nos nie jest to możliwe, warto przed spaniem wykonać inhalację udrażniającą lub posmarować okolice nosa maścią zawierającą mentol.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Brzoznowski W., Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2009.
- Woroń J., Pacjent z ostrym zapaleniem zatok przynosowych – opis przypadku, Geriatria, 17/2023.
Zostaw komentarz