Aktualizacja: 22 stycznia 2024
Pączki dla diabetyka mogą również być smaczną przekąską z okazji nadchodzącego Tłustego Czwartku, jednak powinny być przygotowane zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w klasycznych przepisach. Cukrzyca to poważna choroba wymuszająca wyeliminowanie z diety chorych cukrów prostych (i żywności o wysokim indeksie glikemicznym). Zatem nadmierne spożycie pączków mogłoby spowodować wystąpienie niepokojących objawów, w tym omdlenie.
Spis treści
Pączki – czy podnoszą cukier we krwi?
Pączki, jako bogate źródło cukrów prostych, szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Cukry te zaczynają się wchłaniać już w jamie ustnej, choć w największym stopniu proces ten zachodzi w świetle jelita cienkiego. Wzrost poziomu glukozy we krwi generuje objawy nawet u osób zdrowych, jest to przeważnie senność i zmęczenie. U diabetyków objawy są znacznie bardziej nasilone.
Diabetyk – kim jest?
Diabetykiem nazywa się osobę chorą na cukrzycę – metaboliczną chorobę XXI wieku, dzielącą się na cukrzycę typu 1 (częściej u młodych, około 10% przypadków, trzustka nie produkuje insuliny) oraz cukrzycę typu 2 (częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem, 90% przypadków, wiąże się z niewłaściwym trybem życia, trzustka produkuje zbyt małe ilości insuliny). W leczeniu cukrzycy typu 1 kluczowe znaczenie ma farmakoterapia, zaś przy cukrzycy typu 2 dietoterapia. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz diabetolog – nie należy mylić tego pojęcia z diabetykiem, który odnosi się właśnie do chorego. Leczenie cukrzycy i utrzymanie prawidłowej glikemii jest niezmiernie ważne, jako że powikłaniami cukrzycy są m.in. retinopatia cukrzycowa, stopa cukrzycowa, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy nawet śpiączka ketonowa.
Przepis na pączki dla diabetyków
Pączki dla diabetyka nie powinny być smażone. Nie mogą też zawierać w składzie cukru, lukru, słodkiego nadzienia, czekolady i innych produktów niewskazanych w diecie osoby chorej na cukrzycę. Przykładowy przepis:
- 2 szklanki mąki pełnoziarnistej;
- 0,5 szklanki mleka;
- 1 jajko;
- 1 opakowanie drożdży instant (w proszku);
- szczypta soli.
W misce należy wymieszać mąkę z drożdżami, po czym dodaje się do tego jajko, mleko i sól. Po dokładnym wyrobieniu ciasta trwającym około 10 minut przekłada się je do miseczki. Nakrywa ściereczką bawełnianą i odstawia w ciepłe miejsce na godzinę. W tym czasie ciasto będzie rosło. Po upływie godziny ciasto dzieli się na porcje wielkości docelowych pączków i układa na blaszce do pieczenia pokrytej papierem do pieczenia. Pączki piecze się około 15 minut w temperaturze 190 stopni C. Po upieczeniu, za pomocą szprycy cukierniczej, można nadziać je powidłem niezawierającym cukru, najlepiej domowej roboty. Pączki te smakują jednak równie dobrze bez żadnego nadzienia. Osoby, które nie lubią czystych pączków bez żadnych dodatków, zamiast nadzienia mogą użyć ksylitolu do delikatnego oprószenia wypieku.
Pączki dla diabetyka – czy mogą być z przepisu na pączki tradycyjne?
Tradycyjny przepis na pączki zawiera element smażenia ich na głębokim tłuszczu, zaś zarówno ciasto, jak i nadzienie, bogate są w cukier. O ile w przypadku osób zdrowych spożycie jednorazowo nawet do 3 takich pączków nie wpłynie negatywnie na zdrowie, o tyle chorzy na cukrzycę mogą doświadczać nieprzyjemnych objawów już po zjedzeniu jednego. Powstaje hiperglikemia, czyli nadmiar glukozy we krwi, co ma następujące konsekwencje zdrowotne:
- uszkodzenie wnętrza naczyń krwionośnych i nerwów obwodowych;
- wzmożone pragnienie;
- wielomocz;
- osłabienie, uczucie zmęczenia i senność;
- pogorszenie odporności.
I wiele innych. Lekarze i specjaliści odradzają spożycie choćby jednego smażonego, słodkiego pączka. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po powyższy przepis, który pozwala na upieczenie pączków równie smacznych, a znacznie zdrowszych. Z przepisu tego mogą skorzystać również zdrowe osoby, które chcą ograniczyć spożycie cukru lub nie chcą dostarczać do organizmu tak dużej dawki kalorii, jaką ma pączek smażony na głębokim tłuszczu.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz