Aktualizacja: 22 stycznia 2024
Ile pączków można zjeść w tłusty czwartek, aby nie dostarczyć do organizmu zbyt dużej liczby kalorii oraz aby nie wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w dużej mierze zależy to od stanu zdrowia konsumenta. Co warto wiedzieć w tym temacie przed nadchodzącym Tłustym Czwartkiem?
Spis treści
Ile kalorii ma pączek?
Pączek to produkt spożywczy wykonany najczęściej z ciasta drożdżowego, smażony na głębokim tłuszczu. Z tego względu nie należy do niskokalorycznych i lekkostrawnych słodyczy. Zwłaszcza jeśli jest wypełniony dodatkowo słodkim nadzieniem i oblany polewą. Uważa się, że jeden pączek o wadze około 60 g bez żadnego nadzienia ma około 200 kcal. Jeśli jednak nadzieje się go budyniem, kremem lub dżemem, jego kaloryczność może wzrosnąć nawet do 400 kcal. Dodatkowe kalorie dolicza się za lukier lub słodką, czekoladową polewę.
Ile pączków można zjeść w Tłusty Czwartek?
Coraz częściej ludzie decydują się jedynie na akcent w postaci jednego, ulubionego pączka. Taka praktyka z pewnością nie zaszkodzi nikomu, nawet przy problemach zdrowotnych (ostrożność powinni zachować jedynie diabetycy, czyli chorzy na cukrzycę). Do jednego pączka powinny ograniczyć się również osoby z:
- chorobą refluksową przełyku;
- chorobami trzustki;
- przewlekłym zapaleniem wątroby;
- zespołem jelita drażliwego;
- niestrawnością.
Zdrowe osoby (zgodnie z informacjami przekazywanymi przez dietetyków i lekarzy) mogą bez obaw o swoje zdrowie zjeść maksymalnie 3 pączki, pamiętając, aby reszta posiłków w ciągu dnia była zbilansowana i zdrowa. Osoby odchudzające się i dbające o figurę powinny wyrównać podaż kalorii, ograniczając je w innych posiłkach lub spalić nadwyżkę kalorii z pączków podczas dodatkowej aktywności fizycznej.
Należy pamiętać, że słodkie paczki są niezwykle bogatym źródłem cukrów prostych. Cukry proste natomiast nasilają przebieg licznych problemów zdrowotnych, np. trądziku, infekcji grzybiczych, chorób pasożytniczych, próchnicy, schorzeń dermatologicznych. Dlatego osoby zmagające się z nimi także powinny ograniczyć się wyłącznie do jednego pączka, który będzie tylko symbolicznym akcentem w dniu Tłustego Czwartku.
Ile pączków zjada przeciętny Polak w Tłusty Czwartek?
Zgodnie ze statystykami, Polacy w Tłusty Czwartek jedzą średnio 2,5 pączka. Są to dane obliczone na podstawie sprzedaży pączków w tym dniu.
Pączki pieczone jako alternatywa dla pączków tradycyjnych
Nie jest tajemnicą, że pączki (mimo swojego wyjątkowego smaku) nie należą do zdrowych przekąsek. Dlatego coraz więcej osób szuka dla nich alternatyw. Podczas Tłustego Czwartku można wypróbować pączki pieczone w piekarniku (z pominięciem etapu smażenia na głębokim tłuszczu) bądź kupować je wyłącznie w sprawdzonych cukierniach, gdzie zarówno ciasto, jak i nadzienie, mają lepszy skład i wyższą jakość niż pączki dostępne w sklepach spożywczych i hipermarketach. Pączki pieczone mogą mieć nawet o połowę mniej kalorii niż te tradycyjne, smażone. Przyrządzając je samodzielnie w domu, warto także nadziać je domowej roboty dżemem (a nie czekoladą czy budyniem) i posypać cukrem pudrem (zamiast polewy) lub całkowicie zrezygnować z tego elementu. Dość ciekawym rozwiązaniem są również pączki z serka homogenizowanego.
Pieczone pączki przyrządza się w taki sam sposób jak smażone, z tą różnicą, że po ich ukształtowaniu wkłada się je na około 15 min do piekarnika nagrzanego do temperatury 185 stopni C. Są one mniej tłuste i lżejsze, choć w smaku zbliżone do tradycyjnych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz