Fosfatydylocholina to związek znajdujący się w każdej komórce organizmu człowieka, ponieważ jest głównym składnikiem błon komórkowych oraz lipoprotein krążących we krwi. Można go zakupić również w formie suplementów diety, natomiast w kosmetologii bywa składnikiem kremów lub płynów do iniekcji. Związek ten oddziałuje na wiele układów organizmu człowieka, zwłaszcza na układ nerwowy i tkankę tłuszczową.
Spis treści
Fosfatydylocholina – charakterystyka
Fosfolipidy są podstawowym składnikiem błon komórkowych wszystkich organizmów żywych, w tym błon komórek śródbłonka stanowiących naturalną powłokę wyściełającą ludzkie naczynia krwionośne. Ich główną rolą jest m.in. przeciwdziałanie samoczynnemu powstawaniu skrzepów. Fosfatydylocholiny to fosfolipidy charakteryzujące się obecnością w składzie:
- cząsteczek polarnej fosforylocholiny;
- 2 niepolarnych łańcuchów węglowodorowych.
Taka budowa sprawia, że związki te posiadają właściwości amfifilowe, dzięki czemu wykazują zdolność do samoistnego formowania micel lub pęcherzyków w środowisku wodnym. Struktury takie przypominają budową błonę komórkową. Właściwości fosfatydylocholin, jak również ich wysoka biozgodność wynikająca z powszechnego występowania w ludzkim organizmie, pozwalają założyć, że pokryte nimi materiały będą cechowały się zwiększoną biozgodnością, w tym odpornością na krzepnięcie krwi na ich powierzchni. Dlatego fosfatydylocholiny zyskują coraz większą popularność w medycynie.
Fosfatydylocholiny tworzą dyspersję różnych form agregacyjnych, jak również struktury błonowe określane mianem dwuwarstwy lipidowej. Cząsteczki posiadają kształt stożka, przez co same fosfatydylocholiny w roztworze wodnym z trudnością tworzą kuliste formy micelarne.
Fosfatydylocholina w kosmetologii
Omawiany związek znajduje zastosowanie również w kosmetologii. Posiada lipotropowe działanie mobilizujące, które zwiększa przepuszczalność błony adipocytów. Sprzyja to eliminacji zawartości komórek tłuszczowych i wiąże się z nasyceniem kwasów tłuszczowych (gdy nasycenie maleje, przepuszczalność wzrasta). Związek może więc wykazywać działanie antycellulitowe. Jest stosowany w przypadku małych, zlokalizowanych złogów tłuszczu u osób z normalną lub lekko podwyższoną wagą.
Ponadto dzięki regularnemu stosowaniu fosfatydylocholiny jako substancji znajdującej się w kremie, wpływa się na odbudowę warstwy rogowej naskórka. Cera staje się delikatniejsza, pełna blasku. Najczęściej fosfatydylocholina znajduje się w kosmetykach przeciwstarzeniowych.
Fosfatydylocholina w organizmie człowieka
Fosfatydylocholina jest najistotniejszym źródłem choliny, potocznie znanej jako witamina B4. Ta z kolei uczestniczy w produkcji acetylocholiny – jednego z podstawowych neurotransmiterów w układzie nerwowym. Pozostałe działanie fosfatydylocholiny:
- wchodzi w skład surfaktantu niezbędnego do prawidłowej pracy płuc;
- jest składnikiem śluzówki jelit, przez co chroni organizm przed wnikaniem patogenów przez układ pokarmowy oraz pośrednio wpływa na trawienie;
- poprawia przewodnictwo nerwowe;
- wspiera czynność wątroby i odpowiada za regenerację hepatocytów – podstawowych komórek budulcowych tego narządu;
- przyczynia się do rozpadu komórek tłuszczowych w organizmie człowieka.
Ciekawostką jest, że suplementacja fosfatydylocholiny podczas ciąży pozwala uzyskać prawidłowe rozmiary tkanki mózgowej płodu oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób psychicznych w życiu dorosłym. Można zatem podsumować, że fosfatydylocholina uczestniczy w przemianie materii, a także jest źródłem energii i składnikiem budującym błony komórkowe. Zapewnia ich odpowiednią płynność i inne właściwości biochemiczne.
Fosfatydylocholina a lecytyna
Fosfatydylocholina bywa zamiennie nazywana lecytyną, jest to jednak błędne. Lecytyna stanowi mieszankę wielu lipidów, natomiast fosfatydylocholina jest jej głównym elementem. Coraz więcej badań klinicznych potwierdza znaczącą rolę obu tych związków w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w szczególności wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Chojnacka A., Niezgoda N., Enzymatyczne i chemiczne modyfikacje fosfolipidów, Wiadomości Chemiczne, 77/2023.
- Trzaskowski M., Butruk B., Ciach T., Modyfikacje powierzchni polimerów z zastosowaniem fosfolipidów, Inżynieria i Aparatura Chemiczna, 5/2013.
- Kucia M., Właściwości oraz zastosowanie fosfatydylocholiny roślinnej w medycynie, farmacji i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 1/2018.
Zostaw komentarz