Koenzym Q10 naturalny to jeden z najbardziej wartościowych suplementów diety dla osób, które szukają źródeł energii i dobrego antyoksydantu. Można kupić go w formie kapsułek lub tabletek. Jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie każdego człowieka, jednak przy niedoborach bądź wzmożonym zapotrzebowaniu warto rozważyć jego suplementację.
Spis treści
Koenzym Q10 naturalny
Koenzym Q10 naturalny to związek organiczny, który pełni istotną rolę w produkcji energii w komórkach ludzkich. Jest to substancja, obecna w prawie wszystkich komórkach ludzi, zwierząt i większości innych organizmów. Największe jego ilości znajdują się w mitochondriach, strukturach komórkowych odpowiedzialnych za produkcję energii.
Koenzym Q10 naturalny można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, orzechy, nasiona, oleje roślinne oraz warzywa liściaste. Jednak z wiekiem lub w przypadku niektórych schorzeń ilość naturalnie produkowanego koenzymu w organizmie może maleć.
Koenzym Q10 – charakterystyka
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tego związku:
- ubichinon – postać utleniona;
- ubichinol – postać zredukowana;
- rodnik ubisemichinionowy – postać pośrednia.
Chociaż koenzym Q10 podobny jest w budowie do niektórych witamin (np. witaminy K), nie jest witaminą. To centralny składnik w mitochondrialnym łańcuchu transportu elektronów ETC, zlokalizowany w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. Transportuje elektrony z kompleksów I i II do kompleksu III, tym samym utrzymując dostawy energii ATP niezbędnej do przeprowadzania wielu reakcji na poziomie komórkowym. Można zatem powiedzieć, że głównym celem suplementacji tego związku jest dostarczanie do organizmu energii. Poza tym koenzym Q10 działa jak silny antyoksydant. Zmniejsza ilość wolnych rodników tlenowych w ustroju, bierze udział w sygnalizacji komórkowej, stabilizacji błon komórkowych oraz ekspresji genów. Organy o dużym zapotrzebowaniu energetycznym (serce, mózg czy wątroba) posiadają największą ilość tego związku.
Zobacz również: Koenzym Q10 działanie.
Koenzym Q10 – niedobory
Wraz z wiekiem spada poziom koenzymu Q10 w organizmie, począwszy już od 20. roku życia. Zaburzenia związane z tym zjawiskiem wiążą się głównie ze spadkiem produkcji energii (ATP), modyfikacjami w składzie lipidów błon komórkowych i ich funkcji oraz z nadmierną produkcją wolnych rodników. Konsekwencją tych zmian mogą być choroby mitochondrialne, choroby układu krążenia, układu nerwowego oraz przyspieszony proces starzenia. Charakterystycznymi objawami niedoboru koenzymu Q10 są:
- niepłodność, zwłaszcza u mężczyzn;
- przewlekłe zmęczenie;
- uczucie senności;
- wypalenie zawodowe;
- szybsza męczliwość;
- spadek wydolności organizmu;
- przyspieszenie procesów starzenia się skóry, co na samym początku widać pod postacią pogorszenia się kondycji skóry;
- spadki odporności.
W dłuższej perspektywie czasu niedobory koenzymu Q10 przyczyniają się do wzrostu poziomu stresu oksydacyjnego, który z kolei jest głównym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, miażdżyca, otyłość, alergie czy depresja.
Zobacz również: Kto powinien brać koenzym Q10?
Koenzym Q10 naturalny – suplement diety
Koenzym Q10 może być przyjmowany w postaci suplementów diety, jednak aby działanie było dobre i bezpieczne, należy sięgać wyłącznie po naturalne preparaty. Przykładem jest koenzym Q10 bioalgi, wytwarzany przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak koenzym Q10 występujący w ludzkim organizmie. To bardzo ważne, ponieważ jedynie naturalny koenzym Q10 o wysokiej biodostępności może wpływać na zdrowie. Syntetyczny (izomer trans) jest tańszy w produkcji, przez co cena koenzymu Q10 jest niższa. Jednak posiada on liczne wady, m.in. nie jest dobrze akceptowany przez komórki ciała, gdyż nie jest taki sam jak jego własny koenzym Q10. Oznacza to, że nie wchłania się w odpowiednich ilościach, jakie potrzebuje organizm.
Zobacz również: Najmocniejszy koenzym Q10.
Suplementacja koenzymu Q10 naturalnego
Do codziennej suplementacji warto wybrać taki produkt, który oferuje 100 mg koenzymu Q10 w jednej kapsułce. Wówczas rekomendowane dawkowanie wynosi 1 kapsułka dziennie, popita obficie wodą. W przypadku koenzymu Q10 od bioalgi całe opakowanie wystarczy aż na 6 miesięcy. Główną jego zaletą jest to, że podczas kilku tygodni kuracji jego poziom w organizmie jest taki, jak przy kilkumiesięcznej kuracji konwencjonalnym koenzymem Q10.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
- Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J. Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
- Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zostaw komentarz