Aktualizacja: 27 grudnia 2023
Siwienie włosów to proces polegający na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą zawartością melaniny – naturalnego barwnika odpowiedzialnego za kolor włosów i będącego jednocześnie czynnikiem ochronnym. Stanowi nieodwracane zjawisko w większości przypadków związane wraz z wiekiem. Jednak w niektórych przypadkach siwienie włosów ma podłoże patologiczne bądź chorobowe.
Siwienie włosów – przyczyny
Siwe włosy mogą występować w przebiegu niektórych chorób. Przykład stanowi choćby zespół Griscellego – rzadka choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie, wyróżniająca się częściową depigmentacją włosów i skóry. Należy podejrzewać ją u każdego dziecka, u którego stwierdzi się srebrzysto-siwe zabarwienie łodyg włosów oraz obecność hipopigmentacyjnych plamistych zmian wypryskowych na skórze. Inne patologiczne przyczyny przedwczesnego siwienia włosów to:
- anemia złośliwa;
- zespół Wernera;
- nadczynność tarczycy;
- depresja;
- skrajna awitaminoza.
Ostatnio przeprowadzono również ciekawe badanie udowadniające, że siwienie włosów (a także patologiczne łysienie) może mieć związek z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu czynników SCF oraz KROX20. Podczas eksperymentów na myszach zaobserwowano, że podczas tworzenia się włosa z komórek macierzystych występujących u nasady mieszka włosowego, aktywowane zostaje białko KROX20, pobudzające komórki progenitorowe do produkcji SCF – czynnika wzrostu komórek macierzystych. SCF wiąże się natomiast z pigmentacją włosów. Naukowcy ustalili, że u myszy pozbawionych SCF zaczynają rosnąć siwe włosy, które wraz z upływem czasu przybierają białą barwę.
Siwienie włosów jest naturalnym procesem związanym z fizjologicznym starzeniem się tkanek. Pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w okolicach 25. roku życia. Wczesność występowania siwych włosów w dużym stopniu uwarunkowana jest genetycznie. Wykazano, że nadmierny stres w życiu może znacznie przyśpieszać pojawianie się siwych włosów.
Proces siwienia włosów
Włosy są naturalnie zabarwione przez pigment nazywany melaniną. Stanowi ona około 3 % masy włosa. Melanina produkowana jest w macierzy włosa przez komórki określane jako melanocyty. We włosach występują 2 rodzaje melanin:
- eumelanina: brązowo-czarny pigment odpowiadający za poziom kolorystyczny włosów;
- feomelanina: żółto-pomarańczowo-czerwony pigment nadający odcień włosom.
Melaniny chronią strukturę włosa przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, jak również nadają im odpowiedni kolor. Włosy ciemne, np. brązowe i czarne, posiadają więcej eumelaniny, z kolei włosy blond i rude – więcej feomelaniny. Włosy, w których nie ma melaniny, są bezbarwne, wydają się białe bądź jasnożółte. Kolor włosów człowieka i czas siwienia w największym stopniu zależą od cech genetycznych, jednak uwarunkowane są także czynnością hormonów. Produkcja pigmentów spada wraz z wiekiem. Proces siwienia może rozpoczyna się średnio w 30. roku życia, choć może wystąpić zarówno wcześniej, jak i później. Siwienie włosów przebiega zatem ze stopniowym zahamowaniem produkcji barwnika nazywanego melaniną, na co mogą wpływać zarówno czynniki fizjologiczne, jak i czynniki patologiczne.
Zobacz również: Siwe włosy – jak o nie dbać?
Sposoby na siwe włosy
Siwienie włosów można opóźniać, jednak nie ma sposobów na odwrócenie tego zjawiska, jeśli już wystąpi. Aby chronić się przed przedwczesnym, nadmiernym siwieniem włosów, można m.in.:
- unikać sytuacji stresowych, jeśli jest to możliwe, a jeśli nie, nauczyć się radzenia sobie ze stresem;
- suplementować selen, cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę E, jak również zadbać o to, aby dieta była bogata w źródła pokarmowe tych związków;
- regularnie popijać napary ziołowe z pokrzywy lub skrzypu polnego, a także wykonywać płukanki do włosów z tych ziół;
- wykonywać regularne masaże skóry głowy przed umyciem włosów lub w trakcie, aby poprawić ukrwienie cebulek włosów.
Jeśli jednak siwe włosy są już aktualnym problemem, jedynym sposobem jest pokrycie ich farbą. Systematyczne farbowanie może jednak niszczyć włosy. Należy więc pamiętać o regularnym odżywianiu ich dietą i właściwą pielęgnacją (odżywki, maski, stosowanie termoochrony, olejowanie włosów), ewentualnie zdecydować się na naturalne farbowanie z wykorzystaniem np. henny.
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym selenem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Pomaga on zachować zdrowe włosy i paznokcie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Singh J., Adil M., Amin S., Zahara F., Zespół Griscellego ze współistniejącym niedożywieniem: wyzwanie diagnostyczne, Przegląd Dermatologiczny, 109/2022.
- Małek E., Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
Zostaw komentarz