Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kolagen kosmetycznyKolagen kosmetyczny to związek, który zyskuje ostatnimi czasy rosnącą popularność. Należy wiedzieć, że kolagen jest szeroko rozpowszechnionym zewnątrzkomórkowym białkiem zwierzęcym, stanowiącym podstawowy komponent strukturalny skóry właściwej. Ze względu na swoje właściwości biologiczne jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz medycynie estetycznej.

Kolagen kosmetyczny – charakterystyka

Kolagen jest związkiem budulcowym, naturalnym polimerem o konserwatywnej budowie. Stanowi dominujący element macierzy zewnątrzkomórkowej większości tkanek łącznych u ssaków. Tworzy blisko 1/3 białek w organizmie i pełni kluczowe funkcje strukturalne. Preparaty kolagenowe stosowane dla celów kosmetycznych lub estetycznych można podzielić na 3 podstawowe kategorie:

  • wypełniacze tkankowe (największa grupa) – stosowane w postaci iniekcji, zaliczane przez amerykańską administrację żywności i leków (FDA) do kategorii wyrobów medycznych. Mają na celu wyrównanie powierzchni skóry w miejscu występowania zmarszczek lub zanikowych blizn, a także modelowanie owalu twarzy czy ust. To substancje, które po wstrzyknięciu podskórnym wykazują zdolność czasowego lub trwałego wypełnienia ubytków tkanek miękkich – zarówno wrodzonych, jak i nabytych;
  • nutriceutyki – suplementy diety zawierające kolagen oraz jego hydrolizaty stosowane doustnie. Ich celem jest poprawa wyglądu skóry, a także profilaktyka, a raczej opóźnienie efektów starzenia się skóry. Opisuje się m.in. wzmożoną syntezę kolagenu przez fibroblasty pod wpływem poszczególnych aminokwasów wchodzących w skład kolagenu, np. argininy, glicyny czy hydroksyproliny, jak również wzrost proliferacji komórek skóry i syntezy kolagenu pod wpływem hydroksyproliny. Suplementacja przyczynia się także do lepszego nawilżenia skóry;
  • preparaty do aplikowania na skórę w postaci kremów, żeli lub masek – kolagen posiada wysoką masę cząsteczkową, w związku z czym po zastosowaniu bezpośrednio na powierzchnię skóry, nie ma możliwości penetrowania przez naskórek.

Kolagen działa na powierzchni skóry, ograniczając transepidermalną utratę wody poprzez tworzenie hydrofilowego filmu, bądź też wywierając działanie ochronne poprzez częściowe niwelowanie działania anionowych środków powierzchniowo czynnych.
W zależności od drogi podania, kolagen kosmetyczny może więc wywierać rozmaite działania. Uważa się, że lepsze efekty można zaobserwować po połączeniu kilku różnych form uzupełniania niedoborów kolagenu.

Kiedy stosować kolagen kosmetyczny?

W skórze kolagen jako białko włókienkowe odpowiada za jej wytrzymałość, elastyczność i pośrednio za gładkość (obok keratyny). Kolagen w największej ilości występuje w skórze młodej, stąd też zyskał on miano białka młodości. W okolicach 25. Roku życia obserwuje się stopniowy spadek produkcji kolagenu – wówczas można go uzupełniać samodzielnie, powyższymi drogami. Kolagen kosmetyczny wykorzystywany jest głównie celem:

  • ochrony skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
  • zapobiegania utracie wody przez naskórek;
  • wygładzania zmarszczek i bruzd, a także opóźniania ich powstawania;
  • poprawy wytrzymałości i elastyczności skóry;
  • przywracania skórze młodego wyglądu.

Obok aminokwasów (prolina, hydroksyprolina, glicyna, lizyna) do prawidłowego przebiegu niezbędnych procesów na drodze wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu konieczna jest obecność jonów miedzi (występującej m.in. w orzechach, pestkach, nasionach), żelaza i kwasu askorbinowego (witaminy C). Dlatego chcąc zadbać o skórę, zwłaszcza decydując się na suplementację kolagenu, należy zadbać, aby dieta była bogata w wymienione składniki.

Kolagen kosmetyczny – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do uzupełniania niedoborów kolagenu są różne, w zależności od tego, która droga została wybrana. W przypadku iniekcji podskórnych są one następujące:

Suplementacja kolagenu przeciwwskazana jest praktycznie wyłącznie u kobiet ciężarnych, jednak z powodzeniem mogą one stosować kremy i inne kosmetyki z dodatkiem tego związku. Pielęgnacja skóry kolagenem nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol, 2/2012.
  2. Zejfer A., W centrum uwagi: kolagen, 11-12/2018.
  3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 12/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami