Bandażowanie nóg po operacji żylaków fachowo nazywa się kompresjoterapią. Polega na świadomym i umiejętnym owijaniu operowanej nogi bandażem elastycznym, zaś alternatywą tego może być noszenie uciskowych pończoch lub rajstop zaleconych przez lekarza. Nie należy pomijać tego etapu rehabilitacji, ponieważ mogłoby to zniweczyć efekty leczenia.
Spis treści
Operacja żylaków
Klasyczna operacja żylaków polega na chirurgicznym usunięciu niewydolnych żył oraz na podwiązaniu niewydolnych połączeń zasilających żylaki. Najważniejszą częścią tego jest stripping niewydolnej żyły odpiszczelowej lub żyły odstrzałkowej, polegający na mechanicznym usunięciu żyły i podwiązaniu jej końców. Stripping jest następnie uzupełniony o tzw. miniflebektomię, której celem jest eliminacja widocznych żylaków uda lub podudzia. Aby efekty były rzeczywiście dobre, niezwykle ważne jest postępowanie pooperacyjne, którego integralną częścią jest bandażowanie nóg. Metodyka tej czynności zawsze pokazywana jest przez lekarza lub fizjoterapeutę jeszcze podczas pobytu w szpitalu.
Bandażowanie nóg po operacji żylaków – po co się robi?
Przez przynajmniej 4 tygodnie po zabiegu należy codziennie bandażować operowaną kończynę bandażem elastycznym lub stosować specjalną pończochę uciskową zaleconą przez lekarza. Szwy usuwa się przeważnie w 8.-9. dobie pooperacyjnej. Bandażowanie nóg po operacji żylaków ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia i sprawności. Zapobiega powstawaniu obrzęków limfatycznych i wytwarza w nogach wysokie ciśnienie, które wypycha krew żylną ku górze, doprowadzając do poprawy krążenia oraz przyspieszania procesów gojenia.
Bandażowanie nóg po operacji żylaków – jak wykonywać?
Chodzenie na krótkich dystansach po operacji jest wskazane, ponieważ usprawnia krążenie. Codziennie pokonywane odległości powinny być zwiększane po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą zajmującym się takimi przypadkami. Do chodzenia kończyna powinna być bandażowana bandażem elastycznym od palców stopy do kolana, przy czym ucisk bandaża powinien być największy na stopie i zmniejszać się ku górze. Bandaż należy zakładać w pozycji leżącej na plecach, z uniesioną nogą, dlatego warto poprosić drugą, przeszkoloną osobę o pomoc w tej czynności. Jak zatem wygląda prawidłowe bandażowanie nóg po operacji żylaków?
Zakładany bandaż powinien być lekko napięty i energicznym pociągnięciem rozwijany. Czynność tą powtarza się każdorazowo płynnym, jednakowym tempem. Bandaż zakładany jest jednocześnie na tyle obciśle, żeby palce u nóg zabarwiły się lekko na niebiesko, ale też tak by zabarwienie to znikało natychmiast pod wpływem ruchu palców. Jeżeli to nie następuje i nie ma żadnej wyraźniej poprawy, wówczas nogę należy jeszcze raz i od początku obandażować.
Pierwszym etapem jest bandażowanie nogi przy użyciu naprężonego, 8-cm bandażu (chodzi o szerokość). Rozwija się go zawsze od wewnętrznej do zewnętrznej strony stopy, przy czym rozpocząć należy u podstaw stawów palców. Trzy pierwsze warstwy bandaża leżą tak, że trzecia pokrywa piętę. Następnie bandażuje się tym samym bandażem piętę oraz staw skokowy dokoła kostki – poszczególne warstwy muszą na siebie zachodzić. Cały opatrunek nie powinien sięgać wyżej niż do początku łydki.
Drugim etapem jest użycie 10-cm bandażu, który ma swój początek na wewnętrznej kostce. Powinien początkowo pokrywać wcześniejszy opatrunek, a następnie kierować się ukośnie ku górze. Ostrymi skosami dochodzi się do dołu podkolanowego, owijając nogę tuż pod nim poziomo. Następnie skośnymi owijaniami wraca się ku dołowi. Kolejnym etapem jest ponowne krzyżowanie warstw bandażu ku górze. Pod stawem kolanowy cały opatrunek mocuje się metalowymi klamrami.
Pozostałe zalecenia po operacji żylaków
Bandażowanie nóg to nie jedyne zalecenie po przebytej operacji żylaków. Pacjent powinien również:
- zorganizować sobie transport do domu ze szpitala – nie powinien samodzielnie kierować pojazdami ani jechać komunikacją publiczną;
- przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza;
- przez pierwsze 2 doby pozostawić rany suche, osłonięte opatrunkiem – po tym czasie opatrunki można zdjąć, a kończynę przemyć preparatem odkażającym;
- unikać długiego siedzenia z opuszczonymi nogami, zakładania nogi na nogę oraz długiego stania.
Pojawienie się siniaków pod skórą jest zjawiskiem fizjologicznym. Podobnie jak występowanie podskórnych, bolesnych zgrubień w miejscu, gdzie były żylaki i wzdłuż usuniętych żył. Może pojawić się także lekki obrzęk. Jeśli dolegliwości te nie znikają w ciągu kilku tygodni, a z rany sączy się krew i nie ustępuje po uniesieniu kończyny ku górze, należy szybko skonsultować się z lekarzem.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Chilińska E., Zalewska A., Kopcych B., Kicel K., Rehabilitacja osób z przewlekłą niewydolnością żylną, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne, 4/2014.
- Instrukcja prawidłowego bandażowania kończyn dolnych. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. 2021.
Zostaw komentarz